תרומות
בקשות ברכות ופדיון נפש

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

 

"אשר בנחל" - כרך המאה!

8/08/2012 18:10
מוהרא"ש מציג בהתרגשות את הכרך החדש (הגדל)
מוהרא"ש מציג בהתרגשות את הכרך החדש

 

שמחה רבה בקהל החסידים בארץ ובעולם, לרגל הדפסת כרך ה-100 בסדרת 'שאלות ותשובות אשר בנחל' ● הסידרה כוללת כעת מאה כרכים, המכילים עשרים וארבע אלף מכתבים ● כ"ק האדמו"ר מוהרא"ש שליט"א קיבל לידיו את הכרך החדש במעמד קבלת הפנים לכבודו בשבוע שעבר
 
עבור חסידי ברסלב ורבבות יהודים, מדובר בזמן גדול ומרגש במיוחד: קרוב לחמישים שנה כותב כ"ק מוהרא"ש שליט"א מכתבי חיזוק לאנשים מכל שכבות הציבור ומכל רחבי העולם. מכתבים מיוחדים אלו מודפסים לפי הסדר בסדרת הספרים 'שאלות ותשובות אשר בנחל' כבר משנת תשל"ג (1972).
 
בשבוע האחרון, חמישים שנה לאחר כתיבת המכתב הראשון, יצא ממכבש הדפוס כרך מספר 100 - חלק ק' בסדרה. כ"ק מוהרא"ש שליט"א קיבל את הכרך בהתרגשות גדולה במעמד ההיסטורי שהתקיים ביום חמישי האחרון.
 
כעשרים וארבע אלף מכתבי חיזוק שנכתבו בין השנים תשל"ג - תשנ"ה הודפסו עד כה בסדרת הספרים הנפלאה, ובקרן הדפסה "היכל הקודש" נמצאים עוד למעלה מחמישים אלף מכתבים משנת תשנ"ה ועד עכשיו שעדיין לא הודפסו. כאשר יודפסו כל המכתבים צפויה להגיע סדרת הספרים ל - 350 כרכים!!
 
רבבות מקבלים חיזוק מהנחל הנובע
 
ספר 'אשר בנחל' הוא גולת הכותרת של כל ספרי כ"ק מוהרא"ש שליט"א, כפי שהתבטא מוהרא"ש בעצמו פעמים רבות. המיוחד בספר זה הוא הקשר המיוחד של המחבר כ"ק מוהרא"ש שליט"א עם אלפי בני ישראל מכל שכבות העם, מכל הגילאים, מכל הסוגים והחוגים. לכל אחד ואחד מהם עונה הצדיק לפי שכלו ולפי עניינו, מעודד את רוחו שלא להישבר ולהמשיך הלאה.
 
'אשר בנחל' - כשמו כן הוא, נחל המשקה את הנשמות הצמאות לדבר ה', לתורה, תפילה ויראת שמים, והכל מיוסד על פי דברי רבינו ז"ל הנחל נובע מקור חכמה ותלמידיו.
 
המכתבים הנפלאים, המלאים בחכמת חיים עמוקה ובנסיון של שנים רבות, משקים אלפים ורבבות יהודים ששואבים מאתם התחזקות יומיומית לעבודת ה'. וכפי שהתבטא כ"ק מוהרא"ש שליט"א: "ההתחזקות שנמצאת שמה לא נמצאת בשום ספר בעולם".
 
חז"ל מלמדים אותנו מי נקרא מנהיג אמיתי - "שיודע ללכת נגד רוחו של כל אחד ואחד", וזאת אנו רואים במאה כרכי "אשר בנחל"... מאה כרכים! מלאים מדע וחכמה, התעוררות והתחזקות, מוסר וחסידות, הנהגות ועובדות, עצות ותורות, ביאורים ופירושים, הלכות וציטוטים... כרכא דכולא ביה, הכל יש בו ב"אשר בנחל".
 
ציר בן עשרות שנים של השפעה בלתי פוסקת. אין לך יום שאינו מתאים לכתיבת מכתב, בערבי יום הכיפורים ובהושענא רבה, בפורים ואף בערבי פסחים... כל הימים שווים לטובה, כל יום כמה וכמה מכתבי קודש. ולמי? לא רק למכרים ולחסידי ברסלב, אלא לכל יהודי ויהודיה שצריכים עידוד!
 
באותם כרכים ימצאו הקוראים מכתב על השתוקקות נשגבה ליחוד יחודים קדושים וכמה מכתבים לאחר מכן עצות "פשוטות" של שלום בית, של חינוך ילדים, של הבנה בין איש לרעהו, נחמת טרדת הפרנסה, ושוב... התמדת התורה בעיון, בבקיאות ובגירסה... ובין השורות, אין סוף ציטוטים ומובאות מכל חלקי התורה הקדושה.
 
הנקודה הפנימית והמרכזית של כל המכתבים זה כמובן האמונה בקדוש ברוך הוא. המעלעל בין דפי הספר מוצא את עצמו חוזר ומהרהר באמיתת מציאותו יתברך ובדיבורי אמונה והשגחה פרטית וההתחזקות בבטחון חזק בהנהגת ה'. מי שקולט את דובשו וחלבו של 'אשר בנחל', מוצא את עצמו מדבר אל הקדוש ברוך הוא ומרגיש קרבת אלוקים כה מוחשית, אשר מניעה אותו לספר כל עניניו, תמיד, בכל יום ובכל הימים אל ה' יתברך.
 
"כתוב בני, כתוב" - כיצד הכל התחיל?
 
כבר בתחילת שנת תשכ"ד החל כ"ק מוהרא"ש שליט"א בכתיבת מכתבי חיזוק, אז הגיעו אליו בחורי ישיבה שהיו בתחילת ההתקרבות לחסידות ברסלב ונרדפו על ידי ראש הישיבה. אותם בחורים ביקשו חיזוק וקיבלו זאת על ידי המכתבים היקרים שכתב להם.

פעם סיפר כ"ק מוהרא"ש שליט"א, שבתחילה חשש לכתוב מכתבים ולתת עצות, כי מדובר באחריות גדולה מאוד, והתבודד אז לה' יתברך שיגלה לו מה לעשות ובכה הרבה עד שנרדם. בחלומו ראה את רבינו הקדוש רבי נחמן מברסלב זי"ע מטייל עם תלמידו רבי נתן זי"ע ומדבר עימו באיזה עניין עמוק, והלכו והתקרבו למקום בו מוהרא"ש עמד, וכשהגיעו עצר רבינו ז"ל וחייך אל מוהרא"ש. ניגש מוהרא"ש אל רבינו ז"ל ולחש על אוזנו מה שלחש וגם שאל לגבי עניין הבחורים שבאים לבקש את עצותיו: "רבי מה אעשה? ומה אשיב להם?". והשיב לו רבינו הקדוש: "שרייב מיין קינד שרייב, איך וועל דיר מגלה זיין שיינס אין מיין תורה, איך וועל זיין מיט דיר" (כתוב בני, כתוב, אני אגלה לך דברים יפים בתורתי, אני אהיה עמך). ובהמשך אמר גם רבי נתן זי"ע למוהרא"ש: "אל תפחד, אני אהיה עמך תמיד, ובכל חידושיך אהיה עמך תמיד".
 
מאז החל כ"ק מוהרא"ש שליט"א לכתוב מכתבים לבחורים ואברכים, ולאט לאט החלו רבים מכל העדות והחוגים לבקש את עצותיו הקדושות וכתבו אליו מכתבים והשיב להם מוהרא"ש במכתבים נפלאים.
 
ההדפסה הראשונה
 
בהתחלה הדפיסו כמה מכתבים שיהיה לחברים במה להתחזק, בהדפסת 'סטנציל', שהיא מכונת דיו פשוטה לשכפול מסמכים שקדמה למכונת צילום, והיו מהדקים את הדפים וכך היו יוצרים חוברת התחזקות ומחלקים בין החברים. היה אברך אחד, צדיק וחסיד בשם הרה"ח ר' שמואל דוד יונגרייז זצ"ל, שהיה אז בחור, והיה כרוך מאד אחר מוהרא"ש, והאברך הזה קפץ והדפיס מהדורה ראשונה של הספר, וקרא לזה 'נועם אשר בנחל'. אך בהדפסה הבאה, השמיט מוהרא"ש נ"י את המילה נועם, ונקרא שמו לדורות 'אשר בנחל'...
 
יש לציין כי לפני המחלוקת הגדולה שהתעוררה באותם שנים על כ"ק מוהרא"ש שליט"א, התקבל הספר 'אשר בנחל' בתדהמה אצל כל אנשי שלומנו חסידי ברסלב, והיה נראה בעיניהם כאילו הספר הזה בא ישר מבית מדרשו הקדום של מוהרנ"ת זי"ע ותלמידיו הקדושים, והרבה שנים לא ידעו בעולם מי כותב את זה, כי שם המחבר לא הודפס, ונכתב רק "הובא לדפוס על ידי חסידי ברסלב".
 
את המהדורות של 'אשר בנחל' בדפוס האמריקאי, היה ר' שמואל דוד מפיץ בכל רחבי העולם, לכל דורש ומבקש. הספר היה מגיע לנמען כששמו כתוב בכתב ידו של ר' שמואל דוד על הכריכה הימנית מבפנים.
 
בשנת תשמ"ח בערך הדפיס כ"ק מוהרא"ש שליט"א שני כרכים גבוהים של 'אשר בנחל', ונכתב עליהם מבחוץ 'שו"ת אשר בנחל', והיה נראה כדרך השותי"ם, ספרים ארוכים וגבוהים עם שני טורים.
 
בשנת תש"נ החלה עבודת העריכה המחודשת של הדפסת כל המכתבים החל מתשכ"ד, שנה אחר שנה כסדר, כי עד אז ספרי 'אשר בנחל' לא היו מודפסים דווקא כסדר השנים, ונוספו אליהם המון מכתבים מכתב יד שלא נדפסו עדיין במהדורה מנוקדת עם מראי מקומות מדוייקים מש"ס ומדרשים וזוהר הקדוש, ספרי רבינו וכל הספרים הקדושים. כמו כן בוצעו תיקוני טעויות שנפלו בהדפסות הקודמות ונערכו מפתחות חדשים של תוכן הענינים שבכל מכתב ומכתב, וניתן למכתבים מספור מחדש - ממש פנים חדשות באו לכאן!
 
ומאז ועד עתה נדפסו במשך עשרים ושתים שנה אלו מאה כרכים מהודרים ומפוארים.
 
מאות מכתבים בכל יום

 
עם פרסומם של ספרי 'אשר בנחל' ברחבי הארץ והעולם, החלה התעוררות רבה בקרב אלפי אנשים מכל גווני הקשת, חסידים וליטאיים, ספרדים ואשכנזים, חילונים, חרדים ולהבדיל אפילו גויים. הדברים הנפלאים שמובאים בספר מדברים אל כל אדם באשר הוא, ופועלים בלבבות כולם.
 
אנשים רבים שקראו והתחזקו החלו לכתוב מכתבים לכ"ק מוהרא"ש שליט"א ולבקש חיזוק אישי. בתחילה עדיין לא היה קיים מכשיר הפקס, והמכתבים היו מגיעים דרך הדואר המקומי. מחזה נפוץ היה באותה תקופה לראות בחור או אברך סוחבים שק מלא במכתבים, מסניף הדואר לבית המדרש של חסידי ברסלב. מוהרא"ש היה משיב באותה התקופה מעל גבי 'נייר קופי' (נייר המשמש להכנת עותק מהמכתב בעת כתיבתו), מכתב אחד בכתב יד היה נשלח לנמען והעתק המכתב נשמר להדפסה בעתיד.
 
כיום, מכשיר הפקס בלשכתו של כ"ק מוהרא"ש שליט"א בארה"ב מקבל מאות פקסים-מכתבים מידי יום.
 
"היכן שתפתח תמצא פתרון לבעיה שלך"

 
יש המון אנשים שהיכרותם עם חסידות ברסלב המעטירה היא תוצאה מלימוד ועיון יומיומי באגרות הקודש הללו.
 
בדורות הקודמים, למרות חיוניתה של חסידות ברסלב, לא הגיעה בשורתה לכל שכבות הציבור. בדורות הללו, בזכות מסע ההפצה שאין לו אח וריע, אפשר לומר שחסידות ברסלב היא חלק בלתי נפרד מארון הספרים היהודי, ו'אשר בנחל' הוא כעין אינצקלופדיה ושולחן ערוך למעשה של חסידות ברסלב.
 
ספר 'אשר בנחל' הוא לא רק שופרה של חסידות ברסלב. אפשר לומר כי הוא מבהיר ומחזק את יסודות האמונה והיהדות הכללית, תורת 'הבעל שם טוב' וכל רבותינו הקדושים.
 
בעלי תשובה לצד תלמידי חכמים, צורבים צעירים לצד זקנים באים בימים, תלמידים ותלמידות, מוצאים את ה'אשר בנחל' כמכונן את דרך חייהם.
 
האם מישהו יכול למנות כמה לימוד תורה נלמדה על ידי הציבור בזכות ספרי 'אשר בנחל'? כמה פעמים ש"ס, משניות, גמרא ושולחן ערוך? כמה פעמים סיימו את ספרי רבינו? כמה שעות התבודדות? כמה נסיעות לאומן? וכי מישהו יכול לראות את חסידות ברסלב בלי 'אשר בנחל'? קשה לדמיין את זה אחרת... ברוך ה' אשר בנחל שם גורלינו.
 
עם כל זאת התבטא כ"ק מוהרא"ש שליט"א ואמר: "מי שיש לו ישות וגיאות לא יכול להשיג שום השגה ב'אשר בנחל', רק מי שהוא שבור כחרס הנשבר, לו יהיו הדיבורים האלו מתוקים מדבש ונופת צופים".

"מי שידפיס ספר - מובטחת לו ישועה"
 
כ"ק מוהרא"ש שליט"א רואה חשיבות גדולה בהדפסת ספרים אלו והפצתם ברחבי העולם כדי לקרב יהודים נוספים, ואמר פעמים רבות כי הוא מבטיח שמי שיתרום להדפסת ספרים אלו מובטחת לו ישועה. "אני הבטחתי שמי שנמצא בצרה וכו', או שצריך ישועה וכו', ידפיס כרך אחד משו"ת "אשר בנחל" ויהיה בטוח שיצא מהצרה שלו וכו', או יומשך עליו ישועה גדולה, ואשרי מי שיכול לאסוף כסף ולהתחבר עם עוד כמה חברים ולהדפיס כרך אחד משו"ת "אשר בנחל", ואפילו אם כמה וכמה אנשים מצטרפים להדפיס כרך אחד משו"ת "אשר בנחל", כולם יראו ישועה", כך כתב הצדיק בעצמו בתשובה לשאלה שנשאלה דרך 'שו"ת ברסלב'. ועוד אמר: "כל מי שידפיס איזה חלק מספרי "אשר בנחל", תהיה לו ישועה במה שצריך – בָּנֵי, חַיֵּי וּמְזוֹנֵי, ואני חזק בדיבור זה, בחנוני נא ותראו ותיווכחו אם אין זה כך".
 
ובהזדמנות אחרת הוסיף: "הספרים האלו יודפסו ויחזרו ויודפסו פעמים אין מספר, ויתפשטו בכל העולם כולו, וזה יהיה ספר לבני הנעורים, לשאוב ממנו יראת שמיים והתחזקות לשוב אליו יתברך".
 
אוצרות של ספרים נלקחים מתוך 'אשר בנחל'
 
בשנים האחרונות, התרבו תלמידים ומקורבים חדשים דוברי אידיש ברחבי ארצות הברית, קנדה ואירופה. לאחרונה החל כ"ק מוהרא"ש שליט"א לכתוב עבורם מכתבי חיזוק בשפת האידיש, אלו לוקטו ומודפסים בסדרת 'אשר בנחל באידיש' אשר מודפסים כרך אחר כרך בקצב מהיר. כרכי 'אשר בנחל באידיש' נחטפים על ידי החסידים ובית הדפוס של חסידי ברסלב בארה"ב מדפיס עוד ועוד.
 
אלה הם מי הנחל - מים שאין להם סוף.
 

הדפסהוסף תגובה
תגובות
1. אביה (14/08/2012 14:57:17)
2. 
"יפוצו מעינותך החוצה"
חנה (25/08/2012 23:06:14)
3. חסיד (25/08/2012 23:06:57)
4. 
ברוך ה'!!!!!!!!!!
שלמה (25/08/2012 23:07:26)
5. דניאל (25/08/2012 23:08:09)
6. קרן (25/08/2012 23:08:55)
7. הנהלת האתר (25/08/2012 23:09:49)
8. משפחת כהן, מרכז (25/08/2012 23:10:22)
9. 
תודה לצדיק על הספרים המחזקים!
מוריה (25/08/2012 23:11:05)
10. 
תודה רבה על המידע, אני מתכון להזמין את זה מיד!
שלמה (25/08/2012 23:11:33)

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

ברוך דיין האמת: הגראי"ל שטיינמן זצ"ל
שחקני הכדורגל מאוכזבים מהמפלגות החרדיות
דרעי מדבר: ''אלי ישי הרס את מה שהרב עובדיה בנה''
יוסי מזרחי: "אמנון יצחק סילף את דבריי"
הראשון לציון הגר"י יוסף בארגנטינה
חסר לך דולר של הרבי בארנק?
עבור לתוכן העמוד

 

תשמישי קדושה  | קמיעות  | תפילין  | מזוזות  | קבלה מעשית | הלכה  | פאה או מטפחת | ברכת הצלחה | פרנסה  | פתרון חלומות |  ברכות להריון | ספר הרפואות הגנוז  | סגולות ישראל   | הרב ליאור עזרן |  שבע ברכות  | פרשת השבוע  |  שאל את הרב  | אסטרולוגיה  | אוצר הפנינים | סוכות  | לג בעומר | ראש השנה  | שבועות  | פורים  | טו בשבט  | חנוכה