תרומות
בקשות ברכות ופדיון נפש

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

 

זעזוע בעולם התורה

27/10/2013 10:20
זעזוע בעולם התורה (הגדל)

כתוצאה מההסתה הנוראה לאחרונה והזלזול בגדולי הדור, שהחל בהקמת מפלגת "בני תורה" ע"י הרב שמואל אויערבאך, תקף אברך צעיר באלימות קשה את מרן הגראי"ל שטיינמן שליט"א ● גינויים מקיר לקיר בציבור החרדי ● הרבנים קוראים להוציא מחוץ לכוללים את האברכים שתמכו במפלגת הרב אויערבאך

 

בעיצומה של ספירת הקולות ברחבי הארץ, התרחשה דרמה בבני-ברק, כאשר אברך צעיר תושב קרית ספר, פרץ לביתו של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן ותקף אותו באלימות קשה. האירוע החמור אירע במהלך לימודו של מרן ראש הישיבה לקראת השיעור שמוסר בכל יום לפני תפילת שחרית בביתו לקבוצת תלמידי חכמים מובחרים.

"זה היה מהיר כל כך, עד שאת קול פגיעת האגרוף בעצמות החזה של מרן ראש הישיבה שמעתי עוד לפני שראיתי את היד שלו זזה", תיאר הגאון רבי אברהם שיינין ל"משפחה" את רגעי האימה.

תלמידיו הנאמנים של מרן ראש הישיבה הרבנים הגאונים רבי משה יהודה שניידר, רבי אברהם שיינין ורבי גדליה הוניגסברג, לא חשבו מעולם שימצאו את עצמם בסיטואציה איומה ונוראית כמו זו שהתרחשה אתמול.

הגר"א שיינין: "השיעור התחיל כרגיל שעה קודם לכן. הדלת נותרה פתוחה, שכן מתפללי מניין הנץ המתקיים בבית מרן ראש הישיבה מתאספים לאטם. היינו באמצע הלימוד. שוחחתי עם הרב בסוגיה ועיניי נעוצות בו, כאשר לפתע אני מבחין ביד לופתת את הטלית קטן של ראש הישיבה, ואז שמעתי קול של מכה, כאשר ברקע אני עוד שומע את ראש הישיבה מסביר לי את הדברים. אלפית שנייה חלפה, ואני רואה את היד השמאלית של אותו אדם מצמידה את ראש הישיבה למשענת של הכיסא, מנסה למחוץ אליו את עמוד השדרה שלו תוך שהוא מטלטל את גופו הרזה של ראש הישיבה. מהדף האגרוף עף הכובע של ראש הישיבה, והוא נפל. זה עניין של שנייה. קפצתי ממקומי כשאותו אדם הניף את ידו הימנית שוב וניסיתי להדוף אותו מראש הישיבה. אלא שאז ראיתי שידו השמאלית לפותה, אפשר להגיד נעולה, בבגדיו של ראש הישיבה, ואם אהדוף אותו אזיז אתו גם את ראש הישיבה.

כפי שניתן להבין לא תכננתי מה לעשות או כיצד לפעול. זה היה אינסטינקטיבית. כדי לשחרר את ראש הישיבה נשכתי בחזקה בזרועו השמאלית של אותו אדם, ואז ידו שהייתה נעולה על גופו של ראש הישיבה נפתחה. אחזתי בו בחזקה והדפתי אותו מהחדר. במקביל הרב הוניגסברג והרב שניידר חשו אל ראש הישיבה וסייעו לו לקום".

• ואז?
"הדפתי אותו מחוץ לחדר ונעלתי את הדלת. אנשים נוספים שהיו שם השתלטו עליו מחוץ לחדר והזעיקו משטרה".

• מה קורה בחדר פנימה?
"כאמור, הרב שניידר והרב הוניגסברג סייעו לראש הישיבה לקום. הוא היה חיוור. ניכר היה עליו שכואב לו. הצעתי לו לשתות כוס מים, אלא שהוא סירב ואמר שהוא חושש שזה יפריע לו בתפילה.

ידו שלח צר

שניות אחרי התקיפה המזעזעת, השתררה בחדר דממה. ראש הישיבה שתק דקה ארוכה ואז אמר: "עלי לעשות חשבון נפש מדוע ריבונו של עולם סבור שמגיע לי מכות".

כל הנוכחים בחדר נותרו המומים, אך ראש הישיבה לא השתהה. בעוד מחוץ לחדר מזעיקים משטרה, מהומה אדירה וצעקות, הוא החליט להמשיך בשיעור כאילו לא אירע דבר. "זה היה קושי אדיר, כמעט לא אנושי, להמשיך וללמוד, אך ראש הישיבה כפה זאת עלינו. פשוט המשכנו ללמוד בדיוק מהנקודה שבה הפסקנו עוד כמה דקות עד שזמן השיעור הסתיים", מספרים התלמידים.

בעוד ראש הישיבה ממשיך בשיעור ובחוץ מהומה, היה מי מבני הבית שהעיר את פרופ’ וינברג, רופאו האישי של הגראי”ל שטיינמן. הרופא הידוע במקצועיותו כמו גם בקור רוחו, נשמע נסער דרך הטלפון, ולא לחינם. במצבו הפיזי של ראש הישיבה, אגרוף כזה יכול להביא עד שערי מוות. גם הטלטול מסוכן מאוד. "מי שהדף את התוקף הציל את חייו של ראש הישיבה", אמר פרופ' וינברג שמיהר לחוש אל הבית לבקשת בני בבית המודאגים, ולבדוק את ראש הישיבה.

גם ללא הדיאגנוזה הרפואית יכולים היו בני הבית לראות שראש הישיבה חש ברע. ככל שנקפו הדקות החל ראש הישיבה לחוש כאבים גוברים והולכים בצלעותיו כמו גם באיברים נוספים. פרופ’ וינברג הודה באוזני בני המשפחה המודאגים כי אגרוף כזה כמו גם טלטול אגרסיבי כל כך יכולים לגרום נזקים משמעותיים. "לא ניתן מיד להעריך את הנזק שנגרם לראש הישיבה. יארך מעט זמן עד שנוכל לדעת האם ומה שיעור הנזק", אמר.

רבם דקרו

השמועה על אודות תקיפת מרן ראש הישיבה עברה כאש בשדה קוצים וזכתה לגינוי נרחב בקרב כל ציבור שומרי המצוות בארץ ובחו"ל. אלפי שיחות מודאגות הגיעו לבני הבית.

הגר"א שיינין עצמו אומר בשיחה עם 'משפחה': "האגרוף הזה אינו רק של התוקף. האגרוף הזה שייך לראשי ציבור מסוים שבשבועות האחרונים ועוד קודם לכן הסיתו והדיחו. גם הבריונים בבית המקדש ידעו כי 'רבם דקרו' זה הגבול. והגבול הזה נחצה ביום רביעי לפנות בוקר. לאגרוף הזה יש שותפים שעומדים מאחוריו. מחובתנו לנקוט פעולה. מחובתנו להוקיע את אותם אנשים ומשפחותיהם. אסור שיהיה לנו חלק ונחלה אִתם.

"אני מודה לקדוש ברוך הוא שזכיתי להציל את חייו של ראש הישיבה. מנגד אני מלא בפחד ואימה על שהגענו לנקודת שפל כזו, וכבר היו דברים מעולם".

הגר”א שיינין לא אמר, אך מהתבטאויות שונות שלו במהלך יום רביעי השבוע ניתן להבין כי הוא מתכוון לאירוע שהתרחש בעבר עם הרה"צ האדמו"ר רבי אלעזר אבוחצירא שנרצח בעת קבלת קהל.

במקביל לזעזוע הרב בכל שדרות הציבור, יש בבני משפחותיהם של גדולי התורה מי שמבקשים לנקוט אמצעי זהירות מפני אירוע נוסף. בני משפחתו של מרן הגאון רבי חיים קנייבסקי, שהתוקף אמר כי הוא בדרכו אליו, נקטו פעולות שונות כדי להבטיח את שלומו. מלבד הליווי הקבוע של בני המשפחה ננקטו צעדים נוספים, במקביל להתייעצות עם משטרת ישראל, כדי לאפשר את קבלת הקהל מחד גיסא, ולהבטיח את בריאותו וחייו מאידך גיסא.

גינויים מקיר לקיר

הגרי"ג אדלשטיין, ראש ישיבת פוניבז', אמר בפתח שיעורו: "קרה היום דבר מזעזע שלא עולה על הדעת, אבל צריך לדעת שכבר היה כזה דבר בימות זכריה הנביא ומאז לא שמענו על דברים נוראים כאלו. אפילו ברוסיה לא היו דברים כאלו! זה דורש מאיתנו חשבון נפש והתחזקות בכבוד התורה".

הגאון רבי שלום בער סורוצקין הגיע לכולל שבנשיאותו בקריית ספר, ונשא בפני האברכים דברים חריפים ביותר בעקבות המקרה, כשהוא תוקף במקביל גם את מצביעי רשימת בני תורה ומנהיגם הרב אוירבך, בכך שלדבריו הם פגעו במרן ראש הישיבה.

"קשה, ולא חלמתי לעולם שאני אצטרך לעמוד במעמד כזה" פתח הרב סורוצקין, "היו יהודים שעשו קריעה, אני לא בדרגה הזאת".

"אני, באתי באמת בשבילי, לא בשביל אף אחד אחר, לבקש מחילה מהבורא עולם שלא הבנתי מה שר' חיים - שר התורה, התכוון בשבועות האחרונים, שאנחנו שותקים. חשבנו שראינו באמת כבוד התורה עצום בשבועות האחרונים שלא ישוער ולא יתואר, ראינו כולם".

"אנחנו אומרים במפורש: צאו טמאים"

כאן עברו דבריו של הרב סורוצקין למישור הפוליטי, תוך שהוא תוקף את תלמידיו של הרב שמואל אוירבך: "רוב מנין ובנין של כלל ישראל אומר ה' הוא מלך, ראינו גם אתמול ב"ה את הרוב מנין ובנין של כלל ישראל צועק ה' מלך, חוץ מאלו שהיו מסוגלים להעלות מחלל שבת במקומות אחרים לפגוע בקדושתה של ירושלים, אבל להגיע למצב הזה היום, הרי זה נורא,זה לא אותו בנ"א, זה לא הוא, ה'אגרוף רשע' הזה, היה של הרבה הרבה אנשים".

"אני בא לבקש מחילה מהקב"ה שלא עשינו מספיק, אולי בנושא הזה שזה הגיע למצב כמו הבוקר, אני רוצה רק להגיד דבר אחד שכל מי ששייך להם, ר' חיים אמר 'מי לה' אלי', אני רוצה רק את מי שלה', אנחנו אומרים מפורש "צאו טמאים ממחנינו!"

הרב סורוצקין המשיך ותקף את הרב אוירבך ותלמידיו: "נכון, אתם אחים יקרים, אחים שלנו, אין מה לעשות, אבל יש אנשים, כמה אתם מסכנים, כמה שאתם אומללים, אנחנו יודעים, רוב מנין ובנין של אנשים שלא הצליחו בחיים, אנשים מסכנים, אנשים שצריכים לרחם עליהם, אבל אנחנו כבר לא יכולים יותר עם רחמנות. ר' חיים אמר הבדלו מעל העדה הרעה הזאת".

"גם הקב"ה לא מענייין אותם"

"אני רוצה להגיד, הכסף הזה של המקום תורה הזה, כולו בא מהראש ישיבה, ומר' חיים, לא מאף מקום אחר, אף אחד מהם, גם השקרים שהם ספרו תמיד, בכל דבר דרכם, דרכי שקר הכל שקרים, על דעת הנדיבים היקרים, של הישיבה, ואני אומר את זה על דעת הכסף הפרטי שלהם, כל מי ששיך, לאו דווקא למפלגה הטמאה ולסביבתה אלא לכל סביבותיו, בהתנאה גמורה בשם הנדיבים, אני מתנה שהכסף הפרטי שלהם, אסור להם להנות מנכסי הישיבה, בכל צורה שהיא, זה גזל גמור, אני יודע שהם אלו שלא מעניין אותם גזל, כי גם הקב"ה לא מענייין אותם" אמר הרב סורוצקין.

"גם להתחבר לליכוד בב"ב לא מעניין אותם, אם הם חילונים, שיצביעו בשבילם, ערבים, גרר'ס, הכל מותר, כל האיסורים שבתורה, חילול שבת, ללכת עם אנשים שהלכו נגד הר' שך כל הזמן, לא לשמוע דרך ארץ".

בסיעת 'בני תורה' של הרב שמואל אויערבאך, ניסו להתנער מהמעשה. "התוקף אינו פעיל של בני תורה", מסרו בתגובה.

מי הצית חוברות של הגר"ח?

בתוך כך, הציתו אלמונים חוברות חידושי תורה וקונטרסים תורניים של מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי שליט"א, וחיבורים תורניים של ראש הישיבה הגר"ג אדלשטיין שליט"א.

את החוברות השרופות מצאו תלמידים בישיבת פוניבז', כשהם מוטלים בפח אשפה, קרועים ומושלכים בביזיון.

בשלב הזה, לא ברור מי עומד מאחורי המעשה המכוער, אולם ההערכה היא כי קיים קשר בין הפילוג וחילוקי הדעות בציבור הליטאי לבין הצתת החוברות.

גורמים במחנה התורני הוסיפו כי בציבור החרדי ישנם קיצוניים מטורפים שאינם בוחלים בשום דבר, וכבר היו דברים מעולם, עם שריפתם של ספרי הגר"ע יוסף זצ"ל ועוד. גם כאן בכדורינט דיווחנו על מקרה שכזה, כאשר נזרקו גליונות "אליבא דהלכתא" לפח הזבל בעקבות פולמוס תורני שגלש לפסים אלימים.

הדפסהוסף תגובה

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

ברוך דיין האמת: הגראי"ל שטיינמן זצ"ל
שחקני הכדורגל מאוכזבים מהמפלגות החרדיות
דרעי מדבר: ''אלי ישי הרס את מה שהרב עובדיה בנה''
יוסי מזרחי: "אמנון יצחק סילף את דבריי"
הראשון לציון הגר"י יוסף בארגנטינה
חסר לך דולר של הרבי בארנק?
עבור לתוכן העמוד

 

תשמישי קדושה  | קמיעות  | תפילין  | מזוזות  | קבלה מעשית | הלכה  | פאה או מטפחת | ברכת הצלחה | פרנסה  | פתרון חלומות |  ברכות להריון | ספר הרפואות הגנוז  | סגולות ישראל   | הרב ליאור עזרן |  שבע ברכות  | פרשת השבוע  |  שאל את הרב  | אסטרולוגיה  | אוצר הפנינים | סוכות  | לג בעומר | ראש השנה  | שבועות  | פורים  | טו בשבט  | חנוכה