תרומות
בקשות ברכות ופדיון נפש

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

 

שש שנים ללופוליאנסקי: "חוסר ידע, שנאה ורשע"

19/06/2014 18:20
אורי לופוליאנסקי מקשיב לגזר הדין (הגדל)
אורי לופוליאנסקי מקשיב לגזר הדין

בהפתעה גמורה, ובניגוד לדבריו במהלך המשפט, לפיהם הוא "לא יוכל לחיות" עם עונש מאסר, גזר השופט דוד רוזן עונש חמור ביותר על רה"ע ירושלים לשעבר אורי לופוליאנסקי ושלח אותו לשש שנות מאסר בפועל ● בחוות הדעת שהוגשה לרוזן נכתב כי עונש מאסר ללופוליאנסקי יסכן את חייו ויהיה "אכזרי ובלתי אנושי", אך הוא לא התחשב גם בזה ● כך נשלח איש החסד הגדול בישראל למאסר ממושך

 

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, דוד רוזן, גזר את דינו של ראש עיריית ירושלים לשעבר, אורי לופוליאנסקי שהורשע בקבלת שוחד בפרשת הולילנד וקבע כי יוטל עליו עונש מאסר של שש שנים בפועל ושנת מאסר על תנאי, ובנוסף גזר עליו קנס של חצי מיליון שקל.

השופט רוזן כתב בגזר הדין כי עבירת שוחד היא מהעבירות החמורות אך ציין כי הנאשם לא נטל את השוחד לכיסו: "בעבירת השוחד יש כדי להשחית. מדובר באדם שעשה רבות למען הציבור ועשה צדקה ולא לקח לביתו, אולם לקיחת השוחד הגדילה את כוחו. דינם של בכירים צריך להיות חמור יותר. עבירות אלו ראויות לענישה שתשרש את הנגע שפשה בקרבנו".

השופט הוסיף כי לופוליאנסקי "הקדיש את חייו למעשי צדקה וחסד. הוא לא ביקש ליהנות ממטעמי החיים ובוודאי שלא להנעים את זמנו. הוא שיווה לנגד עיניו את המטרות הנעלות של יד שרה, ולמענן היה מוכן לעבור את הגדר ולשקוע בפלילים".

החלטתו של השופט רוזן הדהימה את פרקליטיו של ראש העיר לשעבר ויו"ר עמותת "יד שרה", כמו גם את פרקליטות המדינה, זאת לאחר שהשופט עצמו ניסה לאורך החודשים האחרונים להוביל את הפרקליטות להסדר טיעון לפיו לופוליאנסקי לא ירצה עונש מאסר בפועל להמיר את עונשו בעבודות שירות לאור מצבו הבריאותי.

בחוות דעת שהגישו השבוע פרקליטיו לשופט דוד רוזן, כתבו הם כי שהייתו של לופוליאנסקי בכלא, "תסכן את חייו ותהווה ענישה אכזרית ובלתי אנושית". עורכי הדין שלומית הראל-שוורץ ועמוס ון-אמדן מבקשים מהשופט כי יגזור עליו עבודות שירות כתחליף למאסר פועל, כל זאת בגלל מצבו הבריאותי.

ביד שרה הגיבו לגזר הדין החמור וכבר עכשיו אומרים כי לופוליאנסקי יערער על פסק הדין ביהמ"ש העליון: "משפחת יד שרה המומה מגזר הדין אשר סותר את כל דברי השופט במהלך המשפט, ובטוחה בחפותו של מייסד יד שרה אורי לופוליאנסקי.

"הערעור על ההרשעה וגזר הדין יובא בפני בית משפט העליון בירושלים, שם אנו מקווים שהצדק יצא לאור.

"אורי לופוליאנסקי בנה ארגון חסד אשר שירת ומשרת לאורך השנים כל משפחה שניה בישראל ללא הבדל בין אדם לאדם. 

גם בעת הזאת נמשיך את העשייה לאור החזון שהוא התווה - וביתר שאת. נמשיך ללכת בדרך של אכפתיות, מעורבות, הנעה לפעולה והושטת יד מסייעת למאות אלפי ישראלים בכל שנה".

תחילתה של הפרשה באפריל 2010 אז נעצר לופוליאנסקי, החוקרים הטיחו בו האשמות לפיהן בעת שכיהן כראש העירייה ויו"ר ועדת תכנון ובנייה, קיבל שוחד על מנת לקדם את הפרויקט שרבים הרימו גבה עם בנייתו לנוכח גודלו הגרנדיוזי.

שנתיים לאחר מכן, הוגש נגדו כתב אישום בבית המשפט המחוזי בתל אביב ובראשית השנה הנוכחית הוא הורשע בקבלת שוחד. בפרקליטות, והבוקר, כאמור, הוא נידון למאסר בפועל. במשטרה ואף גם בקרב השופט דוד רוזן, ישנה תמימות דעים כי כסף השוחד אותו נטל לכאורה לופוליאנסקי, לא הגיעו לכיסו הפרטי אלא למוסדות "יד שרה" בראשם הוא עומד.

לופוליאנסקי נחשד כי נטל ב-2.5 מיליון שקל אותם קיבל אורי לופוליאנסקי מיזמי הפרויקט שהעבירו את הסכום המדובר באמצעות שמואל דכנר שהפך לימים לעד המדינה ונפטר במהלך הדיונים במשפט. בכתב האישום נכתב כי רוב סכום השוחד הגיע אל עמותת "יד שרה" ושאר הסכום נתרם לישיבה בראשה עומד בנו של לופוליאנסקי.

במהלך הדיון האחרון, אמר התובע בהתייחסו לראש עיריית ירושלים לשעבר כי "אין מניעה ממאסרו בשב"ס. יש תנאים ההולמים את מצבו הרפואי. אסירים במצבו נמצאים בקרבת בית החולים אסף הרופא. הוא יקבל את הטיפול הרפואי וצרכיו ימולאו".

לדבריו, "יש אסירים נוספים שסובלים מסרטן ומקבלים טיפול לפי הצורך. לקחנו גם את השיקולים הנוספים נוכח התרומה שלו לקהילה ולכן נבקש את החלק התחתון של הענישה".

הדיון הבוקר התקיים לאחר שלפני שבועות מספר, אורי לפוליאנסקי אושפז בבית החולים הדסה עין כרם.

ח"כ מקלב: "פסק דין המבוסס על השערות פרועות"

בכל קצווי הקשת הפוליטית נשמעה ביקורת על פסק הדין המעוות של השופט דוד רוזן, ששלח איש חסד נדיר לכלא כאחרון הפושעים. גם ח"כ מקלב מ'יהדות התורה' כתב על תפיסתו המעוותת של השופט לגבי המושג 'חסד' ומהותו.

"בסעיף 2 לפסה"ד קובע השופט רוזן כי "עם זאת גם משלא נטל כספי שוחד לכיסו, כספי השוחד שמשו להעצמתו והגדלת כוחו והשפעתו, וכי הוא זכה לתפקידים ציבוריים נכבדים ורמים בשל פועלו בארגון "יד שרה". עוד הוא מוסיף וקובע כי בשל פועלו בארגון "זכה לקרבת גאון הדור, הרב אלישיב, קרבה שהינה בעלת ערך ללא מידה ושיעור, לאמור כספי השוחד לא נתנו באמתחתו, אבל היו יקרים עבורו ומסולאים מפז".

הטלת בוץ על הרב לופוליאנסקי בקביעה ללא עוררין כי המניע לפעילות החסד הענפה שלו היה רצונו להתקרב לגדול הדור - הרב אלישיב, הינה קביעה בלתי רציונאלית, לא הגיונית, ואינה עומדת במבחן המציאות. כל כולה מבוססת על השערות פרועות הנובעות מסברת כרס של מי שלא מכיר את המציאות ואף חסר לו את הכלים להביע דעה בכך.

כיצד יתכן שאדם שאין לו ידע, הבנה, ומושגים בהוואי החיים החרדי, באווירתו, במאפייניו, ובוודאי שלא בניואנסים הדקים של הווייתו, יביע דעה חד משמעית חותכת ונוקבת החורצת דיני נפשות?!

מעבר לעיוות, לשנאה, ולרשע המנתבים קביעה זו, מושתתת היא על שטות וחוסר דעת בעליל.

חוסר הבנתו של השופט ובורותו בעניין, בולטים שבעתיים בהמשך דבריו, כשקבע כי "בשל פעילותו של הרב לופוליאנסקי בעמותת "יד שרה" נבחר לייצג קהילה נכבדה בעירייה, ובהמשך למלא תפקידים רבים ורמים בעירייה. בשל עשייתו לטובת עמותת יד שרה, פגש את גדול הדור, גאון הדור, כב' הרב אלישיב, לפחות פעם פעמיים בשבוע - פגישות שלולא עשייתו בעמותה ספק רב אם היו אפשריות. מעמדו אצל הרב אלישיב הקנה לו מעמד ועוצמה רבה בסביבתו. ערך פגישותיו האישיות וקרבתו לכב' הרב אלישיב היו בלתי נתפסים ומעל לכל שווי כספי שהוא".

הרי כל מי שמכיר את השתלשלות הדברים, ורבים הם, יודע כי ארגון "יד שרה" היה ארגון חסד גדול ונודע ביסודו, ובפעילותו הנמרצת והבלתי שוקטת על שמריה של הרב לופוליאנסקי, וזאת עוד שנים רבות לפני שבכלל חשב הרב לופוליאנסקי להתקרב לרב אלישיב. ובכל זאת שקד הרב לופוליאנסקי לפתח ולהעצים את פעילות הארגון וזאת במטרה ברורה להרבות חסד עם כל נזקק. מה הניע אותו בכל אותן שנים לפעול ולעשות ולהרחיב את פעילות הארגון? אין זה, כי אם אהבת חסד טהורה וצרופה היא אשר הניעה אותו לכך.

יתירה מכך, קצת ידע כרונולוגי: קרבתו של הרב לופוליאנסקי לפוסק הדור הרב אלישיב החלה רק לאחר בחירתו לכהן כנציג ציבור מטעם סיעת דגה"ת, ומפאת אחריותו הרבה לציבור נאות הרב אלישיב לקבלו במעונו באופן שוטף וקבוע לייעוץ והכוונה בענייני הכלל, וכאמור היה זה רק בשנת תשמ"ט 1989 (13 שנים לאחר הקמת "יד שרה"). כך שכל התאוריה ובנין הקלפים הגרנדיוזי נופל מחוסר בסיס ויסודות במציאות!" כותב הרב מקלב.

והוא ממשיך: "בסעיף 13 לפסה"ד מתייחס השופט רוזן להקמת בית הכנסת בבית "יד שרה", כשהוא כותב: "עם כל הכבוד, הקמת בית הכנסת.. אין לה דבר עם מאות הנזקקים לארגון "יד שרה". גם קביעה זו הינה, למרבה הצער, תלושה מהמציאות.

בית הכנסת הממוקם ב'יד שרה' מהווה חוליה נוספת בשרשרת החסד של הארגון, כאשר הוא משמש לתפילות לכל השוהים בו, למשתתפי הסדנאות, למתנדבים, לנתמכים ולכלל השוהים משך היום במבנה, העושים עבודת קודש למען הציבור. היכולת להתפלל במקום מאפשרת למתנדבים לשהות שם ברצף לתועלת הכלל, ולנתמכים נותנת מענה מקומי לצרכיהם. (כידוע, 'יד שרה' אינו ממוקם באזור מגורים חרדי, כך שבית הכנסת אינו משמש את הגרים באזור, אלא כל כולו לשימוש הנמצאים בית כתליו).

הקביעה כי בית כנסת בליבו של בית "יד שרה" אין לו דבר עם מאות הנזקקים לארגון "יד שרה", הינה שוב תלושה מהמציאות ומההבנה הבסיסית בחיוניותו של בית כנסת במפעל שחסד שכזה.

מציאת עילה להחמרה בענשו של הרב לופוליאנסקי בגין בניית בית הכנסת ב"יד שרה" מלמדת על תפיסתו המעוותת של השופט לגבי המושג 'חסד' ומהותו. להטיל עונש בגין נסיבות שכאלו על איש חסד שמסר ומוסר נפשו וגופו למען החסד, ואשר אף השופט עצמו הודה כי לא לקח לעצמו פרוטה, זהו דבר שמעולם ועד עתה לא נשמע כמוהו.

פסיקה זו מזעזעת את אמות הסיפין, ועימם מזדעזעים גם אלפי ורבבות נכים, קשישים, וחולים. הנכים הרתוקים לכסאות הגלגלים, והחולים הכבולים למכשירים רפואיים, אשר מצויים בידם אך ורק בזכות חזונו ופועליו של איש החסד המיטולוגי הרב אורי לופוליאנסקי, הכואבים ומוחים על גזר הדין המעוות שניתן לאיש חסדם ומייטבם.

שופט הגוזר גזר דין שכזה, הנוגד כל רציונאל מציאות וצדק, כשבתוך דבריו סותר את עצמו מניה וביה כאשר מחד הוא מפליג בשבח פועליו של הרב לופוליאנסקי, ומאידך תולה בו כוונות מעוותות של עשיית חסד רק כ'קרדום לחפור בו' מוכיח בעליל כי הוא מונע מנגיעה אישית של קידום וקריירה.

בגזר דין נגוע ומעוות זה גוזר השופט גזר דין של "המתת החסד", כאשר אנשים טובי לב בעלי מעוף וחסד עלולים להירתע מהמשך עשיית חסד עם הציבור, מחשש תקדימי שכזה שקבלת תרומות לצורך פעילות חסד תחשב לעבירה פלילית.

כולנו איתו ומחזקים את ידיו!" מסיים מקלב בהתרגשות.

הדפסהוסף תגובה
תגובות
1. שוקי (2/07/2014 12:58:14)
2. 
מדינה אוכלת יושביה
מירב רווח (8/07/2014 12:58:42)
3. נועה (13/07/2014 12:59:05)

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

ברוך דיין האמת: הגראי"ל שטיינמן זצ"ל
שחקני הכדורגל מאוכזבים מהמפלגות החרדיות
דרעי מדבר: ''אלי ישי הרס את מה שהרב עובדיה בנה''
יוסי מזרחי: "אמנון יצחק סילף את דבריי"
הראשון לציון הגר"י יוסף בארגנטינה
חסר לך דולר של הרבי בארנק?
עבור לתוכן העמוד

 

תשמישי קדושה  | קמיעות  | תפילין  | מזוזות  | קבלה מעשית | הלכה  | פאה או מטפחת | ברכת הצלחה | פרנסה  | פתרון חלומות |  ברכות להריון | ספר הרפואות הגנוז  | סגולות ישראל   | הרב ליאור עזרן |  שבע ברכות  | פרשת השבוע  |  שאל את הרב  | אסטרולוגיה  | אוצר הפנינים | סוכות  | לג בעומר | ראש השנה  | שבועות  | פורים  | טו בשבט  | חנוכה