תרומות
בקשות ברכות ופדיון נפש

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

 

טבח בבית הכנסת

19/11/2014 08:05
עריכת תמונה: "ישראל שלי" (הגדל)
עריכת תמונה: "ישראל שלי"

אל בית הכנסת "בני תורה" בשכונה השקטה הר נוף בירושלים, נכנסו מרצחים והחלו לטבוח במתפללים באמצעות אקדחים וסכינים ● כתוצאה מכך נהרגו ארבעה מתפללים, בנוסף לשוטר דרוזי שניסה להדוף את המחבלים ונהרג ● הגר"ח קניבסקי: "מדובר בימים של עקבתא דמשיחא, צריכים להתחזק בלימוד התורה ובתפילה בכוונה"

 

פרעות תשע"ה: מחזות כאלה לא נראו מאז השואה. מתפללים עטויים בטלית ותפילין מוטלים בתוך שלוליות של דם, מראות מזעזעים שילוו את כל אנשי מד"א וזק"א עוד זמן רב.

שני מחבלים פרצו לבית הכנסת "בני תורה" שבהר נוף, סמוך לשעה 7:00 בבוקר. הם היו חמושים בגרזנים, סכינים ואקדחים, באמצעותם תקפו את המתפללים.

כוחות הצלה רבים נהרו לזירת האירוע, והחלו בהענקת טיפול רפואי לפצועים.

במקום נרצחו ארבעה מתפללים, בעת שהיו באמצע תפילת שחרית. כוחות ההצלה מצאו אותם כשהם שוכבים ללא רוח חיים, עטופים בטלית ותפילין.

בפיגוע שנמשך שבע דקות, נהרגו חמישה בני אדם: הרב משה טברסקי הי"ד, בן 59; הרב אריה קופינסקי הי"ד, בן 43; הרב קלמן זאב לוין הי"ד, בן 55; הרב אברהם שמואל גולדברג הי"ד, בן 68. הארבעה הובאו אמש למנוחות בבירה במסע לוויה קורע לב.

רופאי בית החולים נלחמו על חייו של השוטר הדרוזי, זידאן סייף, שנפגע באורח אנוש בפיגוע. מאמציהם עלו בתוהו ומותו נקבע בשעות הערב המאוחרות. הלווייתו תתקיים הצהרים בשעה 14:00 בכפר יאנוח ג'ת שבגליל.

שני שוטרי תנועה שנקלעו למקום, פתחו בירי לעבר המחבלים. אחד מהשוטרים נהרג והובא למנוחות כגיבור ישראל. לאחר מכן הגיע קצין משטרה העובד בזיהוי פלילי שגם הוא הסתובב באיזור בחסדי שמים. הוא פתח בירי מדוייק מטווח קרוב, וחיסל את שני המחבלים.

אחד המתפללים סיפר כי הרב קלמן זאב לוין הציל במותו יהודים רבים. "כשהרוצחים הארורים הגיעו, הם פגשו אותו בחוץ ממתין לרב. הם פרצו בצרחות 'אללה אכבר' והחלו לירות. היריות נשמעו מבפנים ואנשים החלו לברוח מבעד לדלת האחרת. אילו הוא לא היה שם, הטבח היה מתחיל רק בפנים והיה עלול להיגמר גרוע יותר. אי אפשר למנות את הניסים שהתרחשו שם", אמר.

בבתי החולים בבירה מאושפזים עדיין חמישה מפצועי הפיגוע, שניים במצב קשה השוהים ביחידות טיפול נמרץ ועוד שניים במצב בינוני. גם פרמדיק מד"א שהגיע בין הראשונים לאירוע וברח מפני הירי, שבר את רגלו והוא מאושפז במצב קל.

מנהל המחלקה הנוירוכירורגית בבית חולים הדסה עין כרם, ד"ר יגאל שושן, עדכן הבוקר על מצב הפצועים: "קלטנו אתמול ארבעה פצועים קשה שאחד מהם לצערנו נפטר בלילה מפצעיו. שלושת האחרים נותחו עד השעות המאוחרות של הלילה ומצבם יציב".

"אחד הפצועים חזר להכרה והחל לשוחח איתנו. הוא עדיין בהלם, הוא לא מפסיק לספר לנו על מה שקרה. ניכר שהמטרה של המחבלים הייתה לפגוע בראשם של המתפללים". הוסיף שושן.

עדות הניצול: "היה הרבה בלגן"

יוסי, אחד ממתפללי בית הכנסת בהר נוף בו בוצע הבוקר טבח שגבה את חייהם של חמישה בני אדם, ניצל מהאירוע וסיפר על דקות האימה בתוך בית הכנסת.

"שני מחבלים נכנסו לתוך בית הכנסת, אחד חמוש בסכין ואחד חמוש בנשק חם, והתחילו לדקור ולירות לכל עבר וצעקו 'אללה אכבר'", סיפר.

לדבריו, "היה הרבה בלאגן. אנשים ניסו להימלט, שמעתי צעקות והייתה בהלה גדולה. ברוך השם הצלחתי לצאת".

"ישבתי בחלק האחורי של בית הכנסת. התחבאתי בסמוך לשולחן והתכופפתי. ברגע שניסיתי לברוח הגיע אליי המחבל עם הסכין והפרידו בינינו שולחן וכיסא".

"נפלתי לאחור כדי להראות שאני לא מתעמת, חזרתי אחורה. הוא פנה לכיוון אחר, ראיתי שהוא לא בטווח היציאה שמתי את הטלית מעליי ורצתי החוצה. דיברתי עם הקדוש ברוך הוא בעשר שניות כמו שלא דיברתי איתו בחיים" הוא מסכם.
 
"זה בדיוק כמו הטבח שאנחנו רגילים לראות באירופה", סיפר עד ראייה מאנשי מד"א. "זה היה תופת לכל דבר, תמונות של יהודים חרדים עטופים בטלית ותפילין זרוקים על הרצפה לאחר שנטבחו בגרזן. תמונות שמזכירות את השואה האיומה".

"כשפינו את הנפגעים ראינו פצועים כשתפילין על היד שלהם וכוחות ההצלה מבצעים בהם החייאה, שכונת הר נוף של אתמול היא לא הר נוף של היום, מעולם לא ידענו כזה פיגוע".

איש זק"א שהיה בזירה תיאר את מה שראה: "אנחנו לא זוכרים זירה מסוג זה, זרוע של יהודי עם שבעה כריכות של תפילין בתוך שלולית ענק של דם, זה תמונות שאנחנו זוכרים מתקופות אחרות".

הגר"ח: "עקבתא דמשיחא"

שעה קלה לאחר הטבח הנורא בירושלים, סיפרו בני משפחתו ומקורביו של מרן הגאון רבי חיים קנייבסקי על האירוע החמור בו נרצחו בבית הכנסת על קידוש השם ארבעה יהודים כשהם עטופים בטלית ותפילין בשעת תפילת שחרית.

מרן הגר"ח הזדעזע עד למאוד והגיב בצער כי "מדובר בימים של עקבתא דמשיחא", והוסיף: "צריכים להתחזק בלימוד התורה ובתפילה בכוונה".

באותו זמן, נשאל ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן ע"י אדם המתגורר בשכונת הר נוף ועורך היום ברית לנכדו, האם לקרוא לנכד על שמו של אחד הנרצחים שהיה ידידו האישי.

מרן ראש הישיבה השיב: "אדרבה, הוא נהרג בקדושה וטהרה,בשעת התפילה כשהוא עטוף בטלית ותפילין, וזו זכות גדולה לתת שם על שמו".

הרב שלום כהן: להתחזק בתורה

הרב שלום כהן, ראש ישיבת פורת יוסף, התייחס לטבח המזעזע בהיכל בית המדרש 'קהילת בני תורה' בשכונת הר נוף בירושלים ואמר כי "הקב"ה בא לעורר אותנו בתוך בית המדרש, כולנו צריכים להתחזק בלימוד תורה היא זאת שמגינה עלינו".

במהלך שיעור שמסר הגר"ש כהן בהיכל בית הנדרש 'פורת יוסף' בעיר העתיקה אמר: "אנחנו צריכים להתחזק יותר בלימוד התורה, יש קרירות בזה וצריך לחזק את זה לא רק בקרב בני התורה אלא על כל יהודי ויהודי יש חובה לקבוע זמן ללימוד, אסור לזלזל בזה, רק התורה היא זאת שמגינה על עם ישראל, הקב"ה מעורר אותנו בתוך בית המדרש כדי שנתחזק ונרבה בלימוד התורה".

כשהוא נשנק מדמעות הוסיף הגר"ש כהן: "ובוודאי שבני תורה צריכים להתחזק בזה אבל גם בעלי בתים העוסקים לפרנסתם ירבו בלימוד ויקבעו עתים לתורה, היא התרופה לכל המכות".

"הקב"ה בא לעורר אותנו על רפיון בלימוד תורה, ועל ביטול תורה, אנחנו צריכים להפנים זאת ולהתחזק אל מול המראות הקשות הללו" סיים.

גם הרב הראשי לישראל הגאון רבי דוד לאו הגיב על הרצח, ואמר כי "המחזה הנורא של מתפללים מתבוססים בדמם עטורי טליתות ותפילין מזכירים לכולנו פרעות ופוגרומים שעברו בני עמנו לאורך הדורות".

"דם יהודי נשפך כמים בחוצות ירושלים על לא עוול בכפם", הוסיף הגר"ד לאו, "נרצחים קדושים אלו מצטרפים לאחיהם שנעקדו, נטבחו ונרצחו בארץ ובעולם על קידוש השם".

הרב קרא למנהיגי הדת לגנות את הרצח. "מנהיגי הדת המוסלמית צריכים להשמיע קול ברור וחד משמעי שמגנה רצח, קורא לעצירת מעגל הדמים הנורא הזה בו רוצחים יהודים בבתי כנסת וברחובות העיר רק בשל היותם יהודים".

לא מעסיקים ערבים

בעקבות הפיגוע הקשה, הורה האדמו"ר מקרלין סטולין לעסקני המוסדות ולגבאי בתי הכנסת שלא להעסיק יותר פועלים ערבים בני מיעוטים, זאת מחשש לסכנת חיים.

לדברי גורם בחסידות, עד עתה שררה התלבטות באשר לכך. "צריך להבין שיש מהם כאלו שעובדים בתחזוקה השוטפת או בניקיון המוסדות ומסייעים לסדר ולארגון. אולם כעת נפלה ההחלטה, ובעקבות הפיגוע הורה הרבי בנחרצות שלא להעסיק אותם יותר".

"לא שווה הסיכון שבכך, זאת למרות הרווח הכספי שבהעסקתם הזולה יחסית של אותם עובדים", מסביר הגורם.

ברשתות הוואצאפ הופצו ידיעות רבות על קבלנים שפיטרו את עובדיהם הערבים, ובעלי חנויות שונים כמו "פיצה סיטי" ואחרים.

הדפסהוסף תגובה

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

ברוך דיין האמת: הגראי"ל שטיינמן זצ"ל
שחקני הכדורגל מאוכזבים מהמפלגות החרדיות
דרעי מדבר: ''אלי ישי הרס את מה שהרב עובדיה בנה''
יוסי מזרחי: "אמנון יצחק סילף את דבריי"
הראשון לציון הגר"י יוסף בארגנטינה
חסר לך דולר של הרבי בארנק?
עבור לתוכן העמוד

 

תשמישי קדושה  | קמיעות  | תפילין  | מזוזות  | קבלה מעשית | הלכה  | פאה או מטפחת | ברכת הצלחה | פרנסה  | פתרון חלומות |  ברכות להריון | ספר הרפואות הגנוז  | סגולות ישראל   | הרב ליאור עזרן |  שבע ברכות  | פרשת השבוע  |  שאל את הרב  | אסטרולוגיה  | אוצר הפנינים | סוכות  | לג בעומר | ראש השנה  | שבועות  | פורים  | טו בשבט  | חנוכה