תרומות
בקשות ברכות ופדיון נפש

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

 

הגר"ש בעדני: "ישי גורם מחלוקת"

17/12/2014 17:10
משיקים כוסות לרגל חזרתו של האריה (הגדל)
משיקים כוסות לרגל חזרתו של האריה

בתגובה לפרישת ח"כ אלי ישי מש"ס, אמר חבר מועצת חכמי התורה של ש"ס, הגאון רבי שמעון בעדני, כי הזהיר את הגר"מ מאזוז שפתיחת מפלגה חדשה תגרום מחלוקת גדולה ● חברי הכנסת של ש"ס יצאו במכתב חריף נגד ישי: "מוסיף חטא ובודה סיפורים" ● ובנו של הגר"מ מאזוז מפתיע: "אצביע ש"ס"

 

מעט רקע: את תנועת ש"ס הארצית הקים אריה דרעי. את המקומית הקים בירושלים ניסים זאב, ובב"ב רפאל פנחסי. דרעי היה אברך צעיר מוכשר נמרץ וכריזמטי, מקורב להרב עובדיה, הוא משכן את דירתו, והריץ את התנועה.

 

תנועת ש"ס היתה לא רק תנועה פוליטית, אלא בעיקר תנועה עממית, היא החלה להחזיר עטרה ליושנה, פתחה בתי ספר והחלה להשיב ליהדות את הבנים שנאבדו לעם היהודי ע"י עוקרי הדת בשנות ה50. דרעי שם את ש"ס על המפה בכל ערי הארץ, נציגי ש"ס בנו מקוואות, יסדו שיעורי תורה, והדבר הישוב מכל נפתחה רשת ישיבות קטנות, כדי ליצור המשכיות לבתי הספר של ש"ס.

 

הדבר היה כרוך בהמון יכולות תמרון פוליטיות, כדי להשיג תקציבים לרשת המתפתחת, ובמקביל דאג דרעי גם לישיבות הותיקות, אף הליטאיות, לפרוייקטים החרדיים, הוא שילב ידיים עם שאר נציגי הציבור, ובימיו נבנו בית שמש החרדית, רמת שלמה, אלעד, ועוד.

התנועה גדלה משנה לשנה, והמערכת החילונית החלה לפחד ממנה, ועל כן הורה שר המשטרה דאז רוני מילוא (ליכוד, אלא מה?) לפתוח בחקירות נגד אריה דרעי, עשרות חוקרים במימון משלם המיסים הונחו לחפש את אריה דרעי בחורים ובסדקים, ולאחר מאמץ רב הצליחו לתפור לו תיק, ואף להכניסו למאסר.

במקביל, אלי ישי, בחור אפרורי, התחיל את חייו בעבודות מזדמנות, עובד ברתכות, וממשיך כעוזר זוטר של ניסים זאב בעיריית ירושלים, ומשם כפקיד באל המעיין, דרעי קידם אותו, הכניס אותו לכנסת, ונתן לו תפקיד שר. כשנפטרה הרבנית מרגלית יוסף, ומשה ויהודית יוסף התחילו לגור בבית הרב עובדיה, הבין ישי שזו ההזדמנות שלו: הוא התקרב אל בני הזוג ומשם קצרה הדרך ללבו הרב עובדיה.

כאשר דרעי קיבל גזר דין של 4 שנות מאסר, הוא הצליח למנף את הכעס הציבורי לכח פוליטי, וש"ס קיבלה 17 מנדטים בהישג מרשים שלא היה כמותו. בכל החדשים שקדמו למאסרו ישב דרעי לילה לילה באולפני ערוצי הקודש ויחד עם הרב אורי זוהר, הוא מינף את האמוציות של הציבור כדי ליצור יידישקייט, ולרשום ילדים לחינוך התורני. ביום שבו נכנס דרעי למאסר, בליווי עשרות אלפי איש, אמר בנאומו כי מי שרוצה למחות על מעצרו, שירשום עוד ילדים לחינוך תורני.

בתקופה זו השתלט ישי על התנועה ו'ניקה' אותה מאנשי דרעי, ובמשך שלוש עשרה שנים חל איסור גמור להזכירו ב'יום ליום', ביטאון התנועה שנקרא ע"י ציבור המורות והגננות שחויבו בעל כרחם לעשות מנוי. מאז דשדשה ש"ס וירדה באיטיות במספר המנדטים, כאשר בכל מערכת בחירות היו כאלה שזינבו בה מהצד וקוששו אלפי קולות יקרים שהלכו לפח.

מחלוקת גדולה

כאשר הגר"ע יוסף החזיר את אריה דרעי לתנועת ש"ס, והשיב לו את הפיקדון, פרישתו של אלי ישי היתה ענין של זמן. האיש, שהתרגל לכהן כיו"ר, התקשה לקבל פקודות מהיו"ר החדש-ישן, ושכח כיצד שימש כעוזרו לפני שנים רבות.

הגר"ש בעדני שנפגש עם הגר"מ מאזוז בנוגע לעתידו של ישי בתנועה, מפגש שהסתיים במבוי סתום, אמר השבוע בראיון ל'קו הסקופים' כי הוא הזהיר את הגאון רבי מאיר מזוז, כי פרישתו של אלי ישי מש"ס והקמת מפלגה חדשה תגרום למחלוקת גדולה, אך הרב מזוז השיב שזה לא מה שיהיה. "אני לא הסכמתי. היה אצלי הרב מזוז שיהיה בריא ואמרתי לו שאני מפחד שזה יגרום למחלוקת גדולה בין חוגי ש"ס, ויהיו מריבות בין פעילים, אך הוא אמר לי שזה לא יקרה. אמרתי שאני לא מסכים לזה".

הגר"ש בעדני דיבר על המחאה הקולנית שהיתה במסיבת העיתונאים של ח"כ ישי, ואמר: "זה בדיוק מה שחששתי. הזהרתי אותו". הוא נשאל האם זו תמונת המצב שנראה עד לאחר הבחירות, והשיב: "אני לא יודע, אני לא מנהיג את הפעילים. הם כנראה פועלים בשל הפגיעה במועצת החכמים".

הגר"ש בעדני הוסיף ואומר כי חשב בתחילה שמדובר בפילוג בדרך אחרת. "הוא אמר שהוא מתפלג, מה אני יכול להחזיק אותו? אבל חשבתי שזה יהיה בדרך אחרת, ולא היה אכפת לי. הוא רצה ללכת עם אורי אריאל, זה חוג מסוים, זה בסדר וזה בוודאי לא ימשוך קולות של ש"ס. אבל פחדתי שיהיו מריבות, מכות כמו שיש בכל בחירות כשיש מחלוקת", אמר הרב בעדני, "הסביר לי שאנחנו נביא קולות מחוגים שלא מצביעים לש"ס אבל יהיו עוד נציגים, עוד חרדים".

הרב בעדני, סיפר על פגישתו עם הרב מזוז ואמר כי "אני הבנתי ממנו שהוא בא ממקום כזה שיביא קולות אחרים, ויהיו עוד נציגים שיעשו עם ש"ס אחדות והם יהיו יותר ימניים. אבל אני מפחד שזה כן ינגוס מש"ס, ויהיו מריבות עד לב השמיים. כבודו (הרב מאזוז) לוקח אחריות כבדה".

על שיחותיו עם אלי ישי בשבועות האחרונים, מספר הרב בעדני: "אני טיפלתי בזה, הבאתי לו את התנאים - הוא הסכים כמעט לכולם מלבד סעיף אחד. הוא לא הסכים שאסור לו לעשות ראיונות. ראיונות מטעם ש"ס עושה יו"ר תנועת ש"ס, לא כל אחד יכול לעשות. לא יכול להיות שיהיו שני ראשי תנועה".

"פעם שעברה יצא הרב אמנון יצחק אמרתי לו 'אתה מסכן את עולם הישיבות', הוא אמר: 'לא אני יביא עשרה מנדטים', אז מה קרה? לא היה לנו כוח ונתניהו לקח את 'יש עתיד'".

"אם נהיה חלשים מי יגן על בני הישיבות, מי יגן? רק ש"ס ויהדות התורה יכולים לעמוד על משמר התורה", הוסיף הרב לסיום.

הרב גדעון מאזוז: אצביע ש"ס

לאחר יומיים מאז פרישתו הדרמטית של אלי ישי מש"ס והקמת המפלגה תחת השם 'יחד', מתברר כי ישנם סדקים בתמיכה מבית פטרונו הרוחני - הגאון רבי מאיר מאזוז ראש ישיבת 'כסא רחמים', הנחשב 'המרן' החדש של המפלגה.

בנו, הרב גדעון מאזוז שליט"א, הביע מחאה בראיון ל'חדרי חרדים', שתועד בוידאו, על שלדבריו גררו את אביו למחלוקת. הוא הביע תמיכה מלאה בתנועת ש"ס, והוסיף כי אביו יצטער מאוד מהתוצאה, כפי שהיה אצל הרב חיים אמסלם שהקים את מפלגת 'עם שלם' וזרק עשרות אלפי קולות לפח.

"לא נראה לי בכלל מה שעושים, וכל פעם שעשו את זה עם זה אמסלם עם זה אמנון יצחק, רק איבדו קולות, רק שלא יהיה ככה שוב פעם, ואבא שלי יצטער, כמו שהוא הצטער על חיים אמסלם", אמר הרב גדעון מאזוז.

לשאלה מה יצביע בבחירות ומה לדעתך ראוי להצביע, הוא השיב "אני מצביע ש"ס, תראה לכולם רק ש"ס ורק ש"ס".

גם בעת שהגיע הגר"מ מאזוז לפגישה המכרעת עם חבר מועצת חכמי התורה הגר"ש בעדני, נרשמה מהומה קטנה מחוץ לבניין ברחוב רבי עקיבא בבני ברק: הרב גדעון מאזוז גער בנהגו של אביו על כך שמטריח וגורר את אביו הרב להתעסק בדברים שהוא רחוק מהם.

הגר"מ מאזוז הגיב על הקמת התנועה החדשה בראיון ל'קול ברמה', ואמר כי "מועצת החכמים רשאית לעשות מה שהם רוצים, הם יכולים לצאת נגדי ונגד אלי ישי, אבל אני לא מפחד מזה. גם נגד הרב עובדיה יוסף יצאו בזמנו. אני לא לבד, יש עוד רבנים איתי".

הוא הסביר כי לאלי ישי לא היתה ברירה אלא לעזוב את ש"ס. "הוא לא יכול היה לעבוד במקום שלו, היו שם ויכוחים וחיכוכים. במקרה כזה כתוב היפרד נא מעלי, אבל זאת לא הייתה הסיבה, אחת הסיבות שהיו הרבה שאמרו בפירוש שלא רוצים להצביע ש"ס מכיוון שהיא נוטה שמאלה", אמר הרב מאזוז.

ח"כים נגד ישי: "מוסיף חטא ובודה סיפורים"

חברי הכנסת של תנועת ש"ס שיגרו מכתב חריף לישי, בתגובה על פרישתו מש"ס והצפי של זריקת קולות לפח, תרחיש בחירות שגרתי וידוע שחוזר על עצמו בכל מערכת בחירות, וגוזל מהציבור החרדי מנדטים יקרים.

לשון המכתב אל ח"כ אלי ישי:

"בימים האחרונים הנך מפיץ כי נעשה בשנה האחרונה ניסיון לפילוג בסיעה של כמה חברי כנסת ואתה מנעת את זה, וכן כאילו חל איסור להתראיין שלא באישור יו"ר התנועה הרב אריה דרעי.

"הרינו להבהיר, לא די במעשה החמור שעשית בכך שעזבת את התנועה תוך שימוש בשמו של מרן זיע"א וחילול ה', הנך מוסיף חטא בכך שהנך בודה סיפורים מליבך. לבל ישתרש שקר זה נעמיד דברים על דיוקם.

"אנחנו בניגוד אליך, לא היינו שותפים מעולם לא במעשה ולא במחדל לניסיון פילוג בתנועה, משלא עלתה בידך בחרת לממש את משאלת הלב שלך ולפרוש לבד כנגד רבותינו חברי מועצת חכמי התורה.

"למען הסר ספק, יו"ר התנועה הרב אריה דרעי מעולם לא אסר עלינו להתראיין ולהביע את דעתינו, להפך הוא עודד אותנו להתראיין ולהביא את דבר התנועה לציבור, אך ביקש שבנושאים חשובים המייצגים את עמדת התנועה ולא את פעילותנו האישית כגון כניסה לממשלה וכו' נקיים את דבריו של מרן זיעא "דבר אחד לדור וגו' ומפני רגישותם של הדברים נעשה זאת בתיאום.

"לעומת זאת, בזמן כהונתך כיו"ר התנועה חל עלינו איסור מוחלט להתראיין גם בנושאים חשובים פחות. די להזכיר שזו הסיבה שבגינה סילקת את חיים אמסלם, על אף שהיתה לו הסכמה מראש הישיבה הגאון רבי מאיר מאזוז להביע דעתו בנושא הגיורים.

"אלי, תנועת שס וכבודו של מרן חשובים לנו יותר מכל חברות כזו אחרת, לא נשתוק ולא ניתן לך ולאף אחד מטעמך לנסות לפגוע בתנועה ע"י הפצת עובדות שאינן נכונות".

יצויין כי מכתב חברי הכנסת בא לאחר הראיון שהעניק ישי לכתב לענייני חרדים של ישראל היום יהודה שלזינגר, ובו התייחס ישי לדרישתו של יו"ר ש"ס אריה דרעי מחברי הכנסת שלא להתראיין בכלי התקשורת בנושא הפילוג. ואמר "לא יכולתי להיות במקום שבו אני כבול. הרשיתי לחברי התנועה לומר מה שהם רוצים, אולי הייתי מתדרך אותם, אבל לא אמרתי לאף אחד לא לדבר‭,"‬ ישי הוסיף, "הוא אמר כל הזמן שאני לא כמו כל ח"כ, שיש לי מעמד מיוחד כמי שניהל את התנועה 14 שנה, אז עכשיו לבקש אישור לדבר על כל דבר?" ‬

בתגובה למכתב, מסר ח"כ אלי ישי: "חג אורים שמח באהבה רבה לכל חברי הכנסת של תנועת ש"ס".

הדפסהוסף תגובה

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

ברוך דיין האמת: הגראי"ל שטיינמן זצ"ל
שחקני הכדורגל מאוכזבים מהמפלגות החרדיות
דרעי מדבר: ''אלי ישי הרס את מה שהרב עובדיה בנה''
יוסי מזרחי: "אמנון יצחק סילף את דבריי"
הראשון לציון הגר"י יוסף בארגנטינה
חסר לך דולר של הרבי בארנק?
עבור לתוכן העמוד

 

תשמישי קדושה  | קמיעות  | תפילין  | מזוזות  | קבלה מעשית | הלכה  | פאה או מטפחת | ברכת הצלחה | פרנסה  | פתרון חלומות |  ברכות להריון | ספר הרפואות הגנוז  | סגולות ישראל   | הרב ליאור עזרן |  שבע ברכות  | פרשת השבוע  |  שאל את הרב  | אסטרולוגיה  | אוצר הפנינים | סוכות  | לג בעומר | ראש השנה  | שבועות  | פורים  | טו בשבט  | חנוכה