תרומות
בקשות ברכות ופדיון נפש

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

 

גדולי הרבנים יוצאים נגד לבישת שאל ורעלה

גדולי הרבנים יוצאים נגד לבישת שאל ורעלה (הגדל)

גדולי הרבנים יוצאים נגד כת השאלים • הגאון רבי עובדיה יוסף שליט"א התבטא על אשה ההולכת עם שאל: "זה פריצות, זה מושך תשומת לב כמו בגד אדום" • גם הרה"צ רבי אליעזר ברלנד שליט"א אמר בדרשתו שלבישת שאל היא צביעות וזיוף • "דעת תורה" מאחד הרבנים שליט"א על לבישת שאל ורעלה

 

הרב אברהם יוסף התייחס הערב לסערת ה'שאלים' ולדעתו של הרב עובדיה יוסף בנושא. בניגוד לדעתו של הרב בניזרי, שטען כי "הרב עובדיה מברך על זה", חשף בנו של הגר"ע יוסף שיחה מן הקודש פנימה, ממנה משתמע בבירור כי הגר"ע סבור שהשאל הוא פריצות, ולא הבין כראוי במה מדובר, כאשר נפגש עם הרב בניזרי.


הרב בניזרי דיבר ב"מהדורה המרכזית" של רדיו "קול ברמה" עם אבי מימרן, והתייחס למכתב "העדה החרדית", כשהוא מנסה לגמד את המכתב החריף, עליו חתומים 45 מוצי"ם, כשהם מוחים בתוקף על תופעת "כת השאלים", במסווה של חומרות וצדקנות יתירה, כאשר בתקשורת מתפרסמים אודותיהם סיפורי זוועה, וטען כי הגר"ע עודד את אשתו שלבשה שאל.

 

"כמו עדת פינגווינים"

 

מהי, אם כן, דעתו האמיתית של נשיא מועצת החכמים על התופעה ההולכת ופושטת בקרב הנשים השומרות מצוות?

הרב אברהם יוסף, רב העיר חולון ובנו של הגר"ע התייחס לנושא ברדיו "קול ברמה" וסיפר: "אני הפנתי אל אבא שאלה מהי צניעות. למשל אישה שהולכת עם כיסוי ראש, אבל כובע רחב שוליים, כל מי שרק נתקל בה מפנה את הראש. האם זו נקראת צניעות? אמר לי אבי מורי: ודאי שלא.

"שאלתי אותו אם אישה שואלת בגד הכי פשוט בצבע שחור, כחול, אבל בבגד הזה יש נצנצים זוהרים שמושכים את העין. האם זו נקראת צניעות? האם זה לא אותו גדר של בגד אדום? והתשובה היתה, זה אותו גדר.

"שאלתי את אבא: ומה נשתנה השאל שנשים שמות על עצמן והן נראות מוזרות ברחוב, שכל מי שעובר לידן הוא נראה ממש מפנה את הראש, כיוון שזה דבר מוזר? אני עוד לא מדבר על אלה שמכסות את הפנים ברעלות, או על אלה שמלבישות ילדות קטנות.

"הייתי עם אשתי באיזשהו אירוע, ופתאום כמו עדת פינגוונים הופיעו האם עם ארבע בנות, ילדה גדולה ביותר היתה אולי בת 10 וכולן מכוסות. הדברים האלה לא רק שרחוקים מאוד מהצניעות, זה גם לא כבוד האישה.

"שאלתי את מור אבי אז ועמד לידי גם אחי, "מצטטים בשמך כאילו השאל הדבר המומלץ". אמר לי "כנראה שלא הסבירו לי עוד".

 

הגר"א ברלנד: לבישת שאל היא צביעות וזיוף

בהקלטה מיוחדת שהגיעה לאתר 'בחדרי חרדים', נשמע הרב אומר: "אשה עם שאל בונה בית מקדש של שקר".

בימים האחרונים פורסמו דברים מסולפים בשם הרב ברלנד, שאינם משקפים את דעתו האמיתית בנושא. ל'בחדרי חרדים' הגיעה ההקלטה המלאה של הרב, בדברים שאמר לפני חצי שנה, בשיעור שמסר לתלמידיו בביתו.

 

"אלו שהולכים עם השאלים", אומר הרב, "הם פשוט בונים בית מקדש של שקר, כמו שחוניו בנה בית מקדש שקר. כשהאשה היא קדושה והיא עובדת על קדושה, היא לא שמה לה שאל, שאל זה לא אומר שום דבר!

"אשה לא מתפללת שחרית, לא מנחה, לא ערבית, היא רוצה להיות 'צדיקה', שמה לה שאל. ואשה אחרת שמתפללת שחרית ומנחה, יושבת ארבע שעות בכותל, כבר לא נקראת צדיקה, כי ברגע שאחת מפגינה, אז כל האחרות מקבלות רגשי נחיתות. אשה לא יכולה להיראות צדיקה יותר מכולם. יש נשים כאלה שהולכות עם שאל, בקושי מחזיקות סידור.

"היא שמה שאל, כבר נהיית 'צדקת הדור'. איך אפשר את הדבר הזה?"

גורם במוסדות 'שובו בנים' אמר ל'בחדרי חרדים', כי דעתו של הרב היא נגד מנהגי נשות השאלים והרעלות.

 

בד"צ 'העדה החרדית' במכתב חסר תקדים נגד 'כת השאלים'

 

בתום דיון ארוך וטעון שנמשך כשלוש שעות, בהשתתפות כל חברי בד"צ 'העדה החרדית', הוחלט לצאת במכתב חריף ביותר נגד 'כת השאלים'.

בשעה 17:00 החל הדיון בבית הדין של 'העדה החרדית'. בתחילתו, במשך כשעתיים, שמעו הדיינים מגוון רחב של עדויות על מה שמתחולל בתוככי ה'כת' הקיצונית.

הדיון נקבע לאחר האירועים האחרונים שהתרחשו בקרב 'כת השאלים'. השיא התרחש לפני שבוע, כפי שנחשף לראשונה ב'כיכר השבת': בשל חשש לבעיות צניעות, אבות ב'כת' מיילדים את בנותיהם הכורעות ללדת ללא כל סיוע רפואי, כאשר לעיתים הדבר מגיע לכדי פיקוח נפש.

בפני הדיינים הופיעו בעלים של חלק מנשות ה'כת', אבות של נשים שנסחפו ל'כת' הקיצונית ואף בנים מבוגרים אשר אימותיהם נסחפו אחר הקצנת ה'כת'.

בנוסף, הופיעו בפני בית הדין עסקנים מכל גווני הקשת של הציבור החרדי, והציגו בפני חברי בית הדין בהרחבה את כל מה שידוע על המתרחש בין חברות ה'כת'.

ל'כיכר השבת' נודע כי במהלך הדיון התבטא אחד מחברי הבד"צ: "לא מדובר כאן בחיזוק לכבודה של תורה אלא בהרס קשה".

לאחר שמיעת העדויות, התכנסו הדיינים לדיון סגור שנמשך כ-45 דקות, בו השתתפו רק חברי הבד"צ של 'העדה החרדית' בדלתיים סגורות, בכדי לדון כיצד לטפל בתופעה המסוכנת.

בתום הדיון הארוך, החליטו חברי הבד"צ לצאת במכתב חריף ביותר בניסוחו נגד 'כת השאלים', כאשר בין היתר יציינו כי "אסור להיות עימם בקשר - מטוב ועד רע".

המכתב התפרסם כשעליו חתמו 45 מוצי"ם מהעדה החרדית, ועורר הדים נרחבים נגד הכת המסוכנת הסוחפת אחריה נשים רבות, עד כדי בעיות הלכתיות חמורות ומקרים של פיקוח נפש.

מתנגדי "כת השאלים" יוצאים לרחוב: מחאה אלימה בירושלים

הפגנה יוצאת דופן נערכה ברחוב 'יעקב מאיר' בשכונת גאולה בירושלים. ההפגנה התקיימה מול בית מדרשו של הרב אהרן צבי רומפלער, שלפי טענת המפגינים הוא אחד ממנהיגי 'כת השאלים'.

בהמשך יצאו המפגינים למחות מול בית המשפחה שבה, על-פי הפרסומים, אב יילד את בתו ההפגנה הפכה עד מהרה לאלימה, כאשר כמה מתלמידיו של הרב הותקפו על-ידי המפגינים.

בין המפגינים נכחו משפחות שנפגעו מכת השאליים ואלה זעקו את כאבן האישי.

מקורבי הרב רומפלר ניסו להתגונן: "אנחנו לא יודעים מה הם רוצים מאיתנו, נשותינו לא לובשות שאלים ולרב אין קשר לקהילת השאלים", אך כידוע הרב היחיד כמעט שנותן גיבוי ל'כת השאלים' הוא הרב צבי אהרן רומפלער, והוא אחראי לפרסומים רבים המעודדים דבר זה.

בתוך כך, אתר כיכר השבת פרסם עדות מצולמת, כשאחד המפגינים העיד: יש אברך בירושלים שלומד עד 11:30 בלילה כל יום. הוא אמר לי באחרונה 'אני לא מתמיד, אבל יש לי בבית ילדה בת 12 ואישתי לא מסכימה לי לבוא עד שהיא תלך לישון, בכדי שאני לא יראה אותה" - כך חשף אמש אחד המפגינים, מול בית מדרשו של הרב אהרן רומפלר שלטענת המפגינים, האב שיילד את ביתו שייך לאותה קבוצה שאותה הוא מנהיג.

דעת תורה על "כת השאלים" / מאת אחד הרבנים שליט"א

"לפני כשלושים שנה היה חידוש גדול ברוב קהילות בני התורה לומר שיש חסרון צניעות ויר"ש בפאה של נשים. והתחיל ממעטים ולא מהגדולים שדרשו ועוררו, ועם הזמן נעשה אצל הציבור כאילו פשוט שזו דרגה גבוהה יותר ביראת שמיים.

וכעת צצו כת חדשים מקרוב באו שנשים מתעטפות כמו המוסלמים הקיצונים ומכסות את הפנים, ובתחילה הכל התייחסו לזה כאל כת משוגעים וכופרים, והיום אני שומע שיש הרבה שאומרים שבצניעות אין "יותר מדי" ובדור פרוץ כל המרבה בצניעות משובח, וכבר שמעתי דרשנים שאע"פ שלא ממש הטיפו לזה אבל אמרו שזה דבר נאה (ושוב שלח אחד המגיבים כרוז של בד"ץ העדה החרדית מלפני כמה שנים שמעודד את זה).

וזה לעניות דעתי בא בתולדה שהטיפו לאסור פיאה שלא כדין, ואם כן למה לא גם לכסות את הפנים שלא כדין. שאם לא אכפת לנו הדין כלל והכל נעשה רק לפי רגש שטחי ומתלהם אין שום מעצור לזה. וחוששני מאוד שעוד כמה שנים יתרבו הנוהגים כך ויתקבלו כמשובחים וצנועים, כמו שהיום מתקבלים אלה שלא חובשים פיאה.

וזו רק דוגמה קטנה אחת מיני רבות מאוד, וזהו מהלך של שכחת התורה שהוא כנהר סוחף בכח גדול וחלקו אינו נגלה על פני השטח, ורבים אינם נזהרים ממנו כי כביכול הסחיפה היא לכיוון של להרבות תורה ויר"ש.

ולעניות דעתי אפשר גם שלבסוף יבוא מזה שיאמרו שגם אם על פי דין אין לקצוץ יד של גנב מכל מקום יש בזה להרבות יראת שמיים שיהיה ניכר כמה חמור לעבור איסור תורה. ותהיה לבסוף דת זרה לגמרי שדומה יותר לאיסלם הקיצוני מאשר לתורה שניתנה בסיני, ולא יהיה שום אדם שיידע את הזיוף והכל יהיו בטוחים שכך היא מסורת אבותינו ושכך נאמר מסיני. והרבה מאוד זיוף כזה כבר נעשה במהלך חמישים השנים האחרונות וכל יום הולך ונעשה עוד במהירות הולכת וגוברת.

ומה שאני חרד לו אינו ההנהגה המעשית, שהרי ללכת עם פיאה אינו מנהג עתיק ומקודש, ולכסות את הפנים ברעלה אינו איסור, והיו קהילות שהיו קוצצות יד של גנב על פי טובי העיר ואם הוא צורך השעה מצווה בכך. אלא מה שזה גורם בפנימיות הלב. שבמקום חיי נפש פנימיים עדינים ומאירים של אהבה זכה וענווה ושמחה של מצווה יתחנכו לרגש של עזות והתלהמות וקולניות שזה חורבן המקדש שבתוך הלב שהוא היחיד שנותר לנו.

והחזון איש כתב שאמונה היא נטיה דקה מעדינות הנפש, וללא עדינות הנפש והקשבה לדקויות אין מציאות כלל לאמונה האמיתית.

לכן לעניות דעתי בימינו שסכנה זו אורבת אין להתחשב בקושי של הציבור לקבל קולות שהן על פי דין, ואדרבה מצווה לפרסם בכל דבר דעת תורה ישרה כפי שהיא בלי להטותה לשום צד".

 

מעקבים וקמפיין שכנוע מתוחכם לנשים

נשות השאלים היא כבר לא תופעה שולית. יותר ויותר נשים משתכנעות לשנות את אורח חייהן ואף רואות בזה משימה קדושה - לשכנע נשים אחרות לנהוג כמותן.

כעת נחשף קמפיין מתוחכם של חברות הכת: באמצעות מעטפות של חברות נדל"ן שונות, מופץ חומר של הכת לנשים רבות.

את המעטפות התמימות מקבלות הנשים לתיבות הדואר שלהן. כשהן פותחות אותן הן מגלות חוברות ודפי הסברה ובהם גם אזהרה מפני עונשים לאלה שלא ילבשו את ה'שאל'.

המעטפות נשלחות לאחר מעקב של חברות הכת אחרי הנשים הללו.

שיטת ההסוואה של נשות השאלים החלה בעקבות התנגדות עזה שחוו לפעילותן. בעבר, חומר של הכת שהופץ בריכוזים החרדיים היה נאסף ומושחת מיד על-ידי מתנגדים לדרך הכת.

כך הוחלט להפיץ את החומרים במעטפות תמימות של חברות נדל"ן.

מאיר איבגי, תושב ירושלים, קיבל בימים האחרונים מעטפה כזו לביתו. "ביום שלישי בצהריים קיבלנו מעטפה מחברת בנייה. כשפתחתי אותה, גיליתי חומר של נשות השאלים.

"זרקתי את הכל בפח מיד. הם עקבו אחרי אישתי והשיגו את כתובת הבית ופרטיה המלאים. זו חוצפה של ממש".

 

(כיכר השבת, בחדרי חרדים)

הדפסהוסף תגובה
תגובות
1. מירי (22/12/2011 12:54:52)
2. רחלי (23/10/2012 20:09:18)

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

‫הגאון רבי חיים קניבסקי: "להצביע למפלגות חרדיות"
הרב שך הורה: לתלות דגל ביום העצמאות
לכל אדם יש סיפור
"בברכת האילנות פעלתי עבורכם בשמיים שיהיו לכם בן ובת"
דן כנר: "הקשר שלי לתנ"ך החל מילדות"
הילולת המקובל האלוקי רבי יצחק כדורי זצוק"ל
עבור לתוכן העמוד

 

תשמישי קדושה  | קמיעות  | תפילין  | מזוזות  | קבלה מעשית | הלכה  | פאה או מטפחת | ברכת הצלחה | פרנסה  | פתרון חלומות |  ברכות להריון | ספר הרפואות הגנוז  | סגולות ישראל   | הרב ליאור עזרן |  שבע ברכות  | פרשת השבוע  |  שאל את הרב  | אסטרולוגיה  | אוצר הפנינים | סוכות  | לג בעומר | ראש השנה  | שבועות  | פורים  | טו בשבט  | חנוכה