תרומות
בקשות ברכות ופדיון נפש

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

 

סוד הנישואין ● מה ניתן ללמוד מבן אפלק?

14/03/2013 11:00
סוד הנישואין ● מה ניתן ללמוד מבן אפלק? (הגדל)

 

מסתבר שגם בהווליווד, נישואין טובים דורשים עבודה ● נאומו של השחקן בן אפלק בטקס האוסקר עורר דיונים סוערים ברשת ● אפלק הודה לאשתו ג'ניפר גרנר, והתייחס בדבריו לנושא הנישואין ● אלו המילים שהתחילו את הסערה: "זה טוב, זה עבודה, אבל זאת עבודה מהסוג הטוב ביותר, ואין אף אחד אחר שהייתי מעדיף לעבוד איתו" ● המצלמה לכדה את פניה של אשתו, היא חייכה ועיניה התמלאו דמעות
 
השחקן המפורסם בן אפלק, הודה לאשתו, השחקנית ג'ניפר גרנר, והתייחס בדבריו לנושא הנישואין שלו.

מה הוא אמר בסך הכל?

"זה טוב, זה עבודה, אבל זאת עבודה מהסוג הטוב ביותר, ואין אף אחד אחר שהייתי מעדיף לעבוד איתו".

אפילו אשתו חייכה, ועיניה התמלאו דמעות של התרגשות.

אבל אז הגיעו הביקורות...
 
רבים חשו שהתודה של אפלק הייתה מזויפת, ושהיא מעידה על כך שהנישואים שלהם נתונים במשבר. אחרים סברו שהוא פגע באשתו בכך שהוא הכריז קבל עם ועדה שהנישואין שלו קשים. "האם אני היחיד שחושב שלבן אפלק יש בעיות בבית, בגלל שהוא אמר שהנישואין שלו דורשים המון עבודה?" שאל ציוץ פופולארי בטוויטר. יכולתם אפילו להביע את דעתכם בסקר שפורסם: האם בן אפלק ישן על הספה או בחדר השינה?
 
אנחנו רוצים להאמין בנישואין מהאגדות, במערכות יחסים מושלמות מהסרטים. אילו רק היינו מפורסמים ועשירים, בוודאי שגם אנחנו היינו חיים 'באושר ועושר'. הודאה שאתה עובד על הנישואים שלך היא פשוט דרך לא רומנטית לבטא את אהבתך, והיא מנפצת את התפיסה הדמיונית שלנו על חיי הוליווד האגדיים.
 
עבודה משמעותה מאמץ, ואנחנו הרי לא אמורים להתאמץ בנישואין מוצלחים. הם אמורים להגיע באופן אוטומטי.
 
כל מי שמאמין בזה, לא בדיוק מבין מהם נישואין.
 
אין נישואין מושלמים שנבנים מאליהם. אין 'סוף טוב' כמו בסיפורים הדמיוניים על בעלים ונשים שחיים כל יום באושר מושלם. בעלים ונשים מתמודדים יחד. הם עומדים מול אתגרים, חלקם גדולים מהחיים וחלקם נראים כל כך קטנים ופשוטים, אבל איכשהו הם צומחים וגדלים – למשל כשנהיה לנו קשה מדי להעניק לבן/בת הזוג שלנו חיוך חם. פשוט אין לנו מצב רוח בשביל זה, ובכל זאת אנחנו חייבים לגייס את הכוחות, ולהיות נחמדים.
 
לא משנה כמה אתם עשירים, יפים, מצליחים או חזקים, זוגות צריכים לעבוד יחד כדי שהנישואין שלהם יחזיקו מעמד
 
המיתוס אומר שרק זוגות שהנישואין שלהם במצב ממש נורא, צריכים לעבוד עליהם. אבל בן אפלק נגע כאן במשהו אמיתי. לא משנה מי אתם, לא משנה כמה אתם עשירים, יפים, מצליחים או חזקים, זוגות צריכים לעבוד יחד כדי שהנישואין שלהם יחזיקו מעמד. דבר שהופך לעבודת חיים מאהבה, ולא לגזר דין לעבודת פרך.
 
אפילו הנישואין הטובים ביותר דורשים עבודה. כשבני זוג מספרים לי שהם רק התארסו ושהם כל כך 'מאוהבים', אני יודעת שהם עדיין לא התנסו באהבה אמיתית. אהבה אמיתית צומחת מאותם רגעים, במשך השנים, שבהם אנחנו לומדים להניח בצד את ההבדלים ולשאוף למצב של שלום ולשלווה, מצב בו אנחנו מתאמצים למחול ולסלוח. יש לילות אפלים שנראים אינסופיים. אנחנו מטפסים יחד על הרים. אנחנו מועדים. אנחנו עומדים מול נופים קשים שמעולם לא העלינו בדמיוננו. ישנם רגעים מדהימים של הנאה וישנם רגעים כואבים של צער. אנחנו עוברים את כל זה יחד, ומגלים שהאהבה שלנו התחזקה עוד יותר מכפי שהיינו יכולים לדמיין. דרוש לשם כך מאמץ תמידי, אולם בסופו של דבר אנחנו מגלים שבן הזוג שלנו חשוב לנו יותר מכל אדם אחר. נאומו של בן אפלק העיד דווקא על נישואין טובים.
 
והעבודה אף פעם לא נגמרת. אין גיל שבו אנחנו יכולים לומר שמעכשיו אנחנו כבר יכולים להמשיך הלאה מכוח האינרציה. התורה מלמדת אותנו שכשאלוקים אמר לאברהם שעומד להיוולד לו ולשרה בן, למרות גילם המבוגר, הוא שמר על שלום הבית שלהם בכך שהסתיר מאברהם את דבריה של שרה "ואדוני זקן". המסר הוא שהשלום בבתינו הוא הנכס היקר ביותר שלנו, ושלעולם לא נוכל להתייחס אליו כאל דבר המובן מאליו. אפילו בבית כמו של אברהם ושרה, ואפילו בגיל תשעים או מאה.
 
איך נוכל לעבוד על הנישואין שלנו ולעזור להם להתחזק עם השנים?
 

המשיכו להתעדכן
 
אנחנו מאמינים שאנחנו מכירים את בני הזוג שלנו, ושאנחנו אותם בני האדם שהיינו כשעמדנו מתחת לחופה. אבל אנחנו לא. החיים משתנים ועלינו להתעדכן כל הזמן ברגשותיהם של בני הזוג שלנו. אל תקפאו על השמרים מתוך הנחה שאין שום דבר חדש ללמוד על בני הזוג שלכם. שתפו זה את זה במחשבותיכם, באכזבותיכם ובמטרותיכם. התעניינו ברגשות, בדברים שהם אוהבים ולא אוהבים. חשבו יחד על העתיד. הרשו לעצמכם לחלום. אל תחשבו שאתם יודעים הכל. לא הייתם רוצים לקום יום אחד ולגלות שאין לכם שום מושג למי אתם נשואים.
 
הציבו את הנישואין בראש סולם העדיפויות
 
אנחנו נסחפים בעבודה, עם הילדים, עם חברים ואפילו בזמן שאנחנו מבלים במכון הכושר. אנחנו לא שמים לב שהאדם שממנו אנחנו הכי מתעלמים, הוא בן/בת הזוג שלנו. חשוב להקדיש זמן כדי להיות יחד, ולא רק בעתות משבר. צרו לעצמכם הרגלים משלכם כמו שיחה יומית על כוס קפה, נשנוש לילי משותף או יציאה ל'הליכה ושיחה' מדי שבוע. זמן היחד הזה חייב להיות שלכם לבד, בלי שום הפרעות של סמארטפונים או ילדים. אם אתם מרגישים שמשהו או מישהו פוגע בנישואין שלכם, אתם צריכים לחפש יחד אחר פתרונות מוצלחים, ולא להניח להפרעה הזאת לרופף את הקשר ביניכם.
 
כבוד
 
כבוד והערכה בונים נישואין חזקים. כל בעל וכל אישה זקוקים ליחס של כבוד מצד בני זוגם, כדי להרגיש שהם מוערכים ואהובים. כבוד משמעותו לא להשמיץ את בני הזוג שלנו בפני הילדים, חברים או קרובים. לא להגיב בצעקות, פרצופים או לעג כשהם מבטאים את הרגשות או המחשבות שלהם. להימנע מהתקפות אישיות והשפלות כשאין בינינו הסכמה. ליצור אווירה של ביטחון ושל אמון הדדי. האינטימיות פורחת כשגם הבעל וגם האישה מרגישים חופשיים לשתף את מחשבותיהם, ויודעים שאנחנו כאן אחד בשביל השני, יהיה מה שיהיה.
 
עשו מחוות יומיות קטנות של חיבה
 
אהבה באה מהמילה הב – תן. האהבה צומחת כשאנחנו משקיעים במערכות היחסים שלנו על ידי נתינה. אנחנו שוכחים שמחווה קטנה מראה לבני הזוג שלנו שאנחנו לא מתייחסים אליהם כדבר המובן מאליו. זאת הדרך שלנו לומר בכל יום 'אני אוהב/ת אותך ומעריך/ה אותך. את/ה חשוב/ה לי'. מחקר חדש גילה שמחוות חיבה קטנות משפרות את מידת שביעות הרצון מהנישואין, ושאנשים שמציבים את צרכי בני זוגם בעדיפות עליונה מרגישים מאושרים יותר בעצמם. אל תאפשרו ליום שלם לחלוף מבלי שעשיתם משהו נחמד עבור בני הזוג שלכם. זה לא צריך להיות משהו גדול או יקר. לשלוח אסמס שמגלה הערכה, להכין מאכל שאוהבים, לחמם את המכונית, לטפל בילדים בזמן שלא מצפים ממך לעשות את זה – שאלו את עצמכם כיצד אתם יכולים ליצור אווירה אוהבת בביתכם, ועם הזמן תגלו כיצד הקשר שלכם הולך ומתחזק.
 
היו חיוביים
 
מלחיץ לשמוע כל הזמן את הצדדים השליליים. לא הכל צריך להיות קשור לנושאים כלכליים, לבעיות עם הילדים ולמצב הנוראי של שוק העבודה היום. שימו לב לדברים בהם התברכתם ודברו עליהם. בתקופות מתוחות, אל תרשו לעצמכם לשקוע לתבנית של האשמה ותלונות. שחררו את העין הביקורתית והתמקדו בחיובי. אם אתם מגלים שזה מנוגד לטבע שלכם, דעו שאתם צריכים להתאמץ כדי לא להפוך לטיפוסים מרירים ומדוכדכים. עצרו את עצמכם מלהשמיע ביקורת תמידית. חפשו את הטוב באנשים ובמצבים בחייכם, ואל תשכחו לצחוק יחד. מערכת יחסים חיובית מתמקדת באמונה, תקווה וציפייה לעתיד משותף ושמח. יחד נעבור את התקופות הקשות ונתגבר. האהבה שלנו חזקה.
 
כשאנחנו עובדים על הנישואין שלנו ונותנים מעצמנו בלי ציפיות, אנחנו מוצאים אהבה והבנה, ומשיגים שמחה שמחזיקה אותנו ונשארת איתנו לנצח.
 
זהו ה'אושר ועושר' האמיתי.

הדפסהוסף תגובה
תגובות
1. זלמן (19/03/2013 11:36:26)

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

‫הגאון רבי חיים קניבסקי: "להצביע למפלגות חרדיות"
הרב שך הורה: לתלות דגל ביום העצמאות
לכל אדם יש סיפור
"בברכת האילנות פעלתי עבורכם בשמיים שיהיו לכם בן ובת"
דן כנר: "הקשר שלי לתנ"ך החל מילדות"
הילולת המקובל האלוקי רבי יצחק כדורי זצוק"ל
עבור לתוכן העמוד

 

תשמישי קדושה  | קמיעות  | תפילין  | מזוזות  | קבלה מעשית | הלכה  | פאה או מטפחת | ברכת הצלחה | פרנסה  | פתרון חלומות |  ברכות להריון | ספר הרפואות הגנוז  | סגולות ישראל   | הרב ליאור עזרן |  שבע ברכות  | פרשת השבוע  |  שאל את הרב  | אסטרולוגיה  | אוצר הפנינים | סוכות  | לג בעומר | ראש השנה  | שבועות  | פורים  | טו בשבט  | חנוכה