תרומות
בקשות ברכות ופדיון נפש

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

 

להעצים את הנשמה

30/04/2013 11:15
להעצים את הנשמה (הגדל)

רחל בולטון נבחרה בעיתון 'גלובס' לאחת מנשות העסקים המצליחות בישראל, והייתה חברת דירקטוריון בחברת אפריקה-ישראל ● לאחר שחזרה בתשובה, היא הקימה את משרד הפרסום "בולטון פוטנציאל" שדורג בשנים האחרונות במקום הראשון במגזר החרדי-דתי, ולפני שלוש שנים היא מכרה אותו והחלה ללמד את שיטת "תעצומות" ● בראיון ל"ראש יהודי" היא מספרת על איך התעצומות מגיעות דווקא מתוך הכאבים

רחל בולטון נולדה בתל אביב וגדלה בקיבוץ יפתח. בגיל 22 היא חזרה בתשובה. "יצא לי להסתובב לפני כן עם הבוהמה התל אביבית ולהיות בברנז'ה ב"כסית", בית קפה מיתולוגי שבו היו כל השחקנים ואנשי הבוהמה", היא מספרת.

אז איך התקרבת ליהדות?

"בתקופה שאחרי השחרור שלי מהצבא התחיל טרנד של כל מיני סגנונות של "רוחניות" שהגיעו לתל אביב, כמו בודהיזם ומדיטציות שונות, וכולם נהרו לזה. בי היה משהו פנימי בתת מודע שכל הזמן אמר  לי "אם את לא רוצה- אז אל תבחרי ביהדות, אך שימי לב שאת לא בוחרת במשהו שהוא ממש מחוץ ליהדות" - פחדתי מאוד מעבודה זרה.

ואז הגיע לארץ איזה גורו של זן בודהיזם, וכל החבורה שהסתובבתי איתה הלכה איתו למנזר לעשות ויפאסנה - מדיטציה של שתיקה במשך חמישה ימים, אך אני כבר חשתי שזה כבר יותר מידי זר בשבילי ולא הצטרפתי אליהם. כשהם חזרו מהמדיטציה הם סיפרו שהגורו אמר להם "הכול נמצא בקבלה היהודית", ולכן הם החליטו ללכת ללמוד במכון לקבלה. אמרתי להם "אם כבר אז בואו נלך לדבר האמיתי - בואו נחפש מקובל אמיתי ונלמד אצלו, אך הם לא שמעו לי והלכו למכון לקבלה, ואני התגלגלתי למקום שונה לחלוטין. הגעתי לבני ברק לשמנה והסלתה של כל הליטאים הרחק מעולם הקבלה, ואחרי שנה החלטתי שקיום תורה ומצוות לא מתאים לי. אחד הרבנים אמר לי שכדאי לי ללכת לחב"ד, הגעתי לכפר חב"ד לרב יצחק גינזבורג המכונה "מלאך", והתחלתי ללמוד אצלו חסידות. זה היה לימוד מדהים ולאחר שנה וחצי של התמלאות בעוד ועוד תובנות הבשילה אצלי התובנה העמוקה שאני לא מתכוונת להתווכח עם אלוקים, כלומר, אני הולכת עד הסוף. תהליך החזרה בתשובה שלי היה מוחלט –וברגע שהחלטתי שזו דרכי, לא השתניתי בהדרגתיות, לא החלפתי לאט לאט ממכנסיים לחצאית ומשרוול קצר לארוך וכדו' אלא שניתי בבת אחת הכול מקצה לקצה, כולל להפסיק לעשן".

שינוי כזה דרסטי לא מתפוצץ מאוחר יותר?

"זה אכן התפוצץ אך אחרי הרבה שנים, כשחוויתי את משבר גיל ה-40. בגיל 40 מצאתי את עצמי הרבה יותר עושה, פועלת ונותנת, ופחות מידי 'מתכווננת למעשים' הייתי כמו מחוסרת הכרה. וכך החל המשבר. שילבתי בחיי תרבות ואומנות, אני הגעתי מתחום האומנות והפיסול וזה משהו שהיה חסר לי אחר החזרה בתשובה. מדהים  לראות איך אדם מביא לידי ביטוי את הרגש שלו בפיסול, בשירה, בכתיבה וכדו', ואת הרעב הזה לא יכולתי להשתיק. שילוב התרבות היה בהסכמת בעלי שהיה מספיק בטוח בי שזה לא יפגע בעולם הרוחני-הדתי שלי. ובהתחלה עסקתי בהרצאות ביהדות והייתי מבין המקימים של "אל המקורות" בבני ברק, כמו-כן, לימדתי באולפנת "הרב בהרן" והרציתי המון בצה"ל.

באיזשהו שלב עברתי לעבוד ב'צעירי חב"ד', ויום אחד התחלתי להתעסק שם בפרסום והקמפיין הכי מפורסם שעשיתי ושהצליח מאוד היה "היכונו לביאת המשיח" עם הציור של השמש ואו זה פלא- ההצלחה הגדולה הביאה לפיטורי. ביקשתי ברכה מהרבי ופתחתי את משרד הפרסום "בולטון" למגזר הדתי ובתוך חמש שנים הפכתי להיות המשרד מספר אחת. לפני שלוש שנים מכרתי את משרד הפרסום כי החלטתי לפרוש ולהעביר את השיטה שלי, 'תעצומות', לנשים".

מאיפה הגיעה השיטה של "תעצומות"?

"במהלך השנים עברתי המון סדנאות קואוצ'ינג וכדומה ואט אט התגבשה אצלי שיטה שהתפתחה מתוך כאב וקושי אישי שעברתי. עברתי בעצמי משבר גדול בתוך הבית. לא ידעתי להוריד את נעלי הבוס בפתח הבית ולהיכנס לנעלי בית. יש לי אישיות מאוד עוצמתית וקיבלתי מהקב"ה שלוש מתנות: כעס, שליטה ופתיל קצר. הייתי מכנה את עצמי "רחל שליטה" בה"א, במקום באל"ף. אמנם עם שלושת המתנות האלה הצלחתי בחוץ בגדול, אך כשבאתי הביתה הייתי צריכה ללמוד איך להיכנע מבלי לאבד את האישיות שלי. בכניעה יש תמיד משהו שמריח כמו הפסד, וחשתי שאם אני אכנע אני אפסיד, אז מה הטעם שאכנע?  משהו בתוכי אמר לכולם: "חבר'ה, רק תקשיבו לי ותיווכחו שאני צודקת, רק תעשו מה שאני אומרת ותראו שהכל יהיה בסדר...".

אך מי רוצה לחיות לצידה של אישה כזו? זו הייתה קטסטרופה. אך דווקא הקושי הזה הוא זה שהביא אותי לעשות שינוי בחיים שלי. ועשיתי –ואני עדיין עושה שינוי כל-כך משמעותי, שהשינוי הזה הציל את הבית שלי ואותי. ומאותו רגע שראיתי שאני מצילה את חיי ואת ביתי, הבנתי שאני אולי יכולה לעזור לנשים אחרות עם אותה נוסחה. עשיתי 'פיילוט' עם 25 נשים שונות במשק הישראלי, וכשראיתי שגם הן עוברות שינוי הבנתי שאכן יש לי נוסחה מנצחת, והחלטתי שאעשה הכול על מנת לעזור לנשים לחולל שינוי בחיים שלהם".
 
איך ניתן להיכנע מבלי להרגיש את תחושת ההפסד?

"צריך לדעת שיש כאן מלחמה פנימית מאוד גדולה בין הנפש הבהמית לבין הנשמה האלוקית שבתוכנו. כתוב שלעתיד לבא כשהמשיח יבוא יהיה מצב של "וגר זאב עם כבש", הכוונה הפנימית היא ש'זאב' זוהי הנפש הבהמית, ו'כבש' זו הנשמה האלוקית שבתוכנו, והמשיח יאפשר לשני הכוחות הללו לחיות באיזון. כיום בעצם רוב הרצון שלנו לשלוט באחרים הוא תוצאה של פחד. ככל שאתה פוחד יותר ככה אתה יותר יוצר שלטון סביבך כי אתה רוצה בעצם להגן על עצמך וכל זאת משום שאתה רגיש ופגיע ופוחד שידרסו אותך. אתה פוחד שיבוא איזה מישהו ויגיד שהוא יותר טוב ממך. וככה כל יום הנפש הבהמית שלך – כלומר האגו שלך הולך וגדל.

ואתה יודע שאין כיסוי אמיתי לגודל הזה, אתה מתנפח ומתנפח בלי כל פרופורציה, ובתוכך אתה יודע שאתה נראה הרבה יותר גדול ממי שאתה באמת. אדם צריך לחזור לגודלו הטבעי האמיתי ואז הוא יהיה מסוגל לשמוע את ההערות הכי קשות של אשתו בלי להיפגע מזה. בשביל להכיר בגודל האמיתי שלו- אדם צריך להיכנס פנימה, והכניעה שלו הינה חיבור גדול לה'."

איך דווקא מעיסוק בפרסום- תחום שעוסק בחיצוניות, הגעת אל המקום הפנימי?

"דווקא בגלל העיסוק בחיצוניות היה לי צורך בעומקים הפנימיים. דווקא משום כך כל הזמן למדתי, ולא הפסקתי  לקחת סדנאות ולהכיר שיטות שונות העוסקות בפנים. כל הזמן נמשכתי להכיר את נפש האדם, מה מניע אותנו. לכן קראתי לשיטה שלי "תעצומות" ולא עוצמות. כי תעצומות – אלו כוחות שמתגלים באדם רק בעת הקושי או הצרה – תעצומות נפש. בנפש שלנו חבויים כוחות שאנו כלל לא נפגשים איתם ביום יום, ולא-עלינו דווקא כשקורה אסון פתאום יש לאדם כוחות שלא הכיר בעצמו, כי הוא לא היה זקוק להם קודם".

איפה נכנסת היהדות בשיטה שלך?

"בעצם את כל השיטות שלמדתי אני מלמדת באור היהדות והחסידות. אין אצלי שיטה בלי 'אלוקים'."

וכיצד מגיבות לזה תלמידות חילוניות? האם הם מתקרבות ליהדות דרך הסדנאות?

"ברוב המקרים אין להן בעיה עם זה שאני מכניסה את אלוקים, והן גם באות לסדנאות עם מכנסיים וכו'. בכל מקרה, קורה פה משהו הרבה יותר גדול – הן מתקרבות לצד הפנימי של היהדות, לעומק שלה, וחילוניות וחרדיות מדברות פתאום יחד על אמונה בה'.

באחת הסדנאות שערכתי ישבו זוג עם כיפה והיו גם זוגות חילונים ואחד החילונים תקף אותי שאני כביכול מחזירה בתשובה, אז קודם כל הקשבתי ואמרתי לו:

"תראה, קיום תורה ומצוות זה בינך ובין בורא עולם ואני לא הולכת להתערב לך בזה, אך הדבר היחידי שאני כן הולכת לעשות זה להכיר לך קצת את בורא עולם, ואתה תחליט מה לעשות עם זה". ואז הבחור הדתי אמר לו: "לחזור בתשובה זה יותר קל ממה שהיא מלמדת, כי עבודת המידות זה הרבה יותר קשה מהרבה מצוות שנראות לך קשות".

מה מיוחד בסדנא שתעבירי בקרוב דרך 'ערוץ אורות'?

"המיוחד הוא שאם עד עכשיו מישהי לא יכלה לבוא לסדנא משום שהיה קשה לה לצאת מהבית, ולמצוא בייביסיטר, או שהיא גרה רחוק, כאן מדובר בשיעור וידאו אינטראקטיבי שבו כל אחת תוכל להצטרף ולהיות שותפה פעילה ולשאול שאלות ולראות ולהיראות בווידאו – והכל מהבית. זה יאפשר לה לעשות את השינוי מהבית".

הדפסהוסף תגובה
תגובות
1. 
השתדרגתם עם הכתבות בזמן האחרון. סחתיין עליכם
מיקי (1/05/2013 01:17:45)
2. 
קידוש ה'!
רחלי (1/05/2013 09:40:05)
3. נועל'ה (1/05/2013 10:55:45)
4. מעיין (1/05/2013 11:55:45)
5. 
נשמע שזה הולך להיות סדנא מרתקת במיוחד,
יעלי (1/05/2013 14:10:40)
6. סיגל (2/05/2013 21:23:23)

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

‫הגאון רבי חיים קניבסקי: "להצביע למפלגות חרדיות"
הרב שך הורה: לתלות דגל ביום העצמאות
לכל אדם יש סיפור
"בברכת האילנות פעלתי עבורכם בשמיים שיהיו לכם בן ובת"
דן כנר: "הקשר שלי לתנ"ך החל מילדות"
הילולת המקובל האלוקי רבי יצחק כדורי זצוק"ל
עבור לתוכן העמוד

 

תשמישי קדושה  | קמיעות  | תפילין  | מזוזות  | קבלה מעשית | הלכה  | פאה או מטפחת | ברכת הצלחה | פרנסה  | פתרון חלומות |  ברכות להריון | ספר הרפואות הגנוז  | סגולות ישראל   | הרב ליאור עזרן |  שבע ברכות  | פרשת השבוע  |  שאל את הרב  | אסטרולוגיה  | אוצר הפנינים | סוכות  | לג בעומר | ראש השנה  | שבועות  | פורים  | טו בשבט  | חנוכה