תרומות
בקשות ברכות ופדיון נפש

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

 

"זה לא לוחמה, זה דרך חיים"

2/05/2013 12:15
יהושע סופר. האיש והאגדה (הגדל)
יהושע סופר. האיש והאגדה

יהושע סופר, 54, מלמד מזה שנים את "אביר קשת", אומנות הלחימה היהודית ● בראיון לעיתון "שביעי" הוא מספר לנדב גלעד על החלום לעשות סרטים כמו ברוס לי, ולפתח קהילת 'אבירים' בישראל ● "בגלל שלא השתתפתי בקרבות בשבתות וחגים, לא יכולתי להתקדם לכל הקרבות ולהיות אלוף בכל הליגות המתקדמות"

כשצה"ל רצה שיהושע סופר ילמד אותם את אמנות הלחימה היהודית שפיתח הוא סרב בנימוס. "הם רצו להחתים אותי על חוזה בלעדי, שאלמד רק אותם ולא אחרים", אומר סופר המכונה 'האלוף אביר', ע"ש שיטת הלחימה 'אביר קשת' אותה הוא מלמד.

הוא מגדיר את השיטה 'אמנות לחימה עברית'. ממש כמו ג'ודו וקונג-פו רק ביהודית.

"היתה תקופה שצה"ל חיזר אחרי כדי שאלמד אותם את השיטה של 'אביר קשת'”, מספר סופר. "החבר'ה שרצו שאלמד את השיטה היו קצינים בכירים בצה"ל, הם באו ללמוד אצלי את השיטה ונהנו מאוד.

הם התחילו לבנות מסמך צבאי בן 84 עמודים על יתרונות ומאפייני השיטה, והביאו אותי לאגף הנוער וחברה בעיריית ירושלים ביחד עם קצינה של שייטת 13 כדי לבנות קורס הכנה מיוחד לצה"ל ליחידי סגולה".

שיטת 'אביר קשת' מכניסה אלמנטים יהודיים ע"פ אותיות העברית ופסוקי התורה, אלמנטים שקשה להסביר במילים, היא מאחדת בין המוסר הנפשי לבין הלוחמה הפיזית ומאזנת בין גוף ונפש.

"בן אדם יכול להיות בנוי כמו רמבו, אבל אם אין לו את התכונות החברתיות והמוסריות המתאימות ליחידה הקרבית בה הוא נמצא, הוא לא יצליח להשלב ביחידה מבחינה חברתית", אומר סופר ומספר שהרעיון ללמד את השיטה עבור צה"ל נפל בסופו של דבר בין כיסאות הבירוקרטיה של עיריית ירושלים. "אבל בסופו של דבר יצא מזה דבר טוב”, מתנחם סופר, "כי זה הכניס מודעות לצה"ל לשיטה וכעת מלמדים בכל זאת תרגילים מסויימים מהשיטה בצה"ל, גם אם לא את כל מאפייני השיטה ודרכה".

סופר מפתיע כשהוא מספר על בחורי ישיבות שבאים ללמוד אצלו את אמנות הלחימה הייחודית.

"יש הורים לבני ישיבות שקלטו שהיה אצל הבן ירידה ביראת שמים, אז הם שקלו להביא את הבן ללמוד את 'אביר קשת'.

"לפעמים אדם ממשפחה אדוקה יורד ברוחניות, ופעילות כזו גם מרעננת את היראת שמים, כי יש איזשהו פן מאוד רוחני בשיטה".

כמו ברוס לי

החלום הגדול של סופר הוא לעשות סרטים יהודים כשרים למהדרין בהם יוצגו לראווה התרגילים שהוא מלמד ב'אביר קשת' - אמנות לחימה עברית.

"אני מאמין שמה שמושך את הקהל באומנויות לחימה שונות זה המודעות שלנו לסרטים”, הוא אומר.

"אנחנו מאוד מושפעים מהם. אדם כמו ברוס לי הפך לסמל גבורה של הסינים, הוא מאוד הצליח במספר סרטים לכבוש את העולם. ולהביא למודעות גבוהה את שיטת הקונג-פו ושיטת הלחימה האישית שלו.

גרתי בלוס אנג'לס בתור ילד, ולמדתי שיטת לחימה אצל צ'אק נוריס, ובתור ילד קטן הכרתי את ברוס לי באופן אישי מגיל 8 עד 12, וזאת רק דוגמא לאדם שהכניס ג'אננה בעולם לגבי אמנות לחימה.

זה לא משנה איזו אמנות לחימה אנשים לומדים, הרבה הגיעו ללמוד לחימה בגלל הסרטים של ברוס לי, וואן-דם וסטיבן סיגל, כל אחד מייצג אמנות לחימה אחרת אמנם, אבל המכנה המשותף שמושך את האנשים הוא ברור, הסרטים שהם עשו הביאו למודעות וללימוד שיטות לחימה".

שיטת הלחימה הוותיקה בעולם

 

סופר מספר לי כי 'אביר קשת' היא שיטת הלחימה הוותיקה ביותר בעולם אמנויות הלחימה, סופר עצמו למד אותה מסבו התימני שקיבל אותה מאבות אבותיו.

"באינדונזיה יש שיטת לחימה שהגיעה אליהם בגלגול משיטת 'אביר קשת'", הוא מגלה, "היא נקראת 'שילת', והם צועקים את המילה הזאת ולא יודעים שהם אומרים בעצם משהו שלקוח מהלחימה היהודית שהתכוונה לראשי התיבות של 'שילת' 'שיוותי ה' לנגדי תמיד'...”

מה הייחודיות של 'אביר' על פני שיטות לחימה אחרות?

"למדתי הרבה שיטות של איגרוף והאבקות, אני דן 3 בטאקוונדו ודן 7 בהאפקידו וקוקסול וואן שהן אומניות לחימה קוראיניות, והשיטה של 'אביר קשת' היא הכי מגוונת והוליסטית שיש בה את הכל כדי לשרוד בקרב תלת מימדי, שעובדת בין עומד, יושב או שוכב. תמיד הוא יוכל להאבק עם כלים ובלי כלים, בין שהוא חמוש או לא חמוש נגד אדם חמוש שבא נגדו או לא חמוש. זה מדהים ומיוחד ל'אביר'.

אני למשל, בעוונותי, השתתפתי בקרבות ה'קומיטאיי' שהם קרבות ללא חוקים, עד המוות. על הקרבות הללו מבוסס הסרט 'ספורט הדמים' של וואן דם. בקרבות האלה לא זכיתי להיות אלוף אבל לא הפסדתי באף קרב. אם הייתי מפסיד לא היית יכול לדבר איתי היום.

אבל בגלל שלא השתתפתי בקרבות בשבתות וחגים לא יכולתי להתקדם לכל הקרבות ולהיות אלוף בכל הליגות המתקדמות".

להחזיר עטרה ליושנה

"אני רוצה להחזיר עטרה ליושנה", הוא מצהיר, "אני רוצה להעלות את המודעות לשיטה שלנו ויחד עם זאת להסביר לעולם על אחיזתנו בארץ ישראל. הדרך לכך היא לעשות הסברה טובה דרך סרטים שאעשה בע"ה. סרטים שיכללו את אמנות הלחימה היהודית הוותיקה 'אביר קשת' ויסבירו על אחיזתנו בארץ ישראל מדורי דורות.

"העולם מאמין לשקר של הסרטים יותר מהמציאות, ואף פעם לא דאגו בתעשיית הסרטים בישראל ובקרנות הסרטים לכך שנסביר את עצמנו דרך המסכים שארץ ישראל היא שלנו ע"פ ראי ההיסטוריה.

"אני רוצה להרים סרטים בתקציבים שלא כ"כ היו בתעשיית הסרטים בארץ".

מאיפה יהיה תקציב לזה?

"יבוא מבורא עולם. לא חסר כסף בעולם לאנשים שמחפשים להשקיע בדברים כאלה".

למי פנית כבר?

"זה לא כ"כ משנה למי פניתי ועם מי אני במגעים. יש לי מגעים עם מגוון של אנשים שכרגע שוקלים להשקיע בזה והם עושים את הבדיקות שלהם ויש מקום לזה.

אני מדבר על אנשים תותחים שיש להם עיתונים ועסקים גדולים, ואני לא רוצה לפרט מי".

אתה מדבר על שלדון אדלסון?

"אני לא אמרתי שמות ולא אומר שמות כרגע. דבר הסמוי מן העין יש לו ברכה, כל עוד שאין משהו סגור אין לי רשות לדבר על זה".

חולם על קהילת אבירים

"אני רוצה להקים ישוב בו יתגוררו אנשים שיתעסקו בשיטת 'אביר קשת'", מספר סופר.

"ובתוכם יהיו שחקנים, במאים, ניצבים וכו', אנשים שיתעסקו בתפאורה והכנת הביגוד של היהודים הקדמוניים, ואולפן סרטים שנוכל להפיק סרטים ולהציג את ההיסטוריה היהודית במיטבה.

בקהילה יתפללו בנוסח של ארץ ישראל, וינהגו במנהגים שכתובים בתלמוד הירושלמי, ומסורת ארץ ישראל שנאבדה במשך השנים.

"יש לי נוסחי תפילה מיוחדים של ארץ ישראל, ואני מכיר חוקר בבר אילן שיש לו הסכמות מפרופסורים ורבנים על נוסחים נדירים של תפילת ארץ ישראל שנכחדה עם הזמן".

שיטת 'אביר' היא לא רק שיטת לחימה אלא דרך חיים של ממש, טוען סופר.

חיבור לטבע ולארץ, חכמה יהודית לצד לוחמה, וכמובן לבוש ייחודי כמו של היהודים העבריים בנוסח פעם. "כמו מנזר שאולין הידוע, להבדיל", אומר האביר.
שאנשים יבואו ללמוד חכמה ולוחמה גם יחד על פי התרבות היהודית הקדומה.

"היהודי המודרני פחות מחובר לגוף שלו, והחוגים שהוא עושה, אם הוא עושה, זה ע”י שיטות של גויים ולא משהו קדום ואינטגרלי שמתאים לנשמתו היהודית, כמו אביר קשת", הוא מסיים.

הדפסהוסף תגובה

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

‫הגאון רבי חיים קניבסקי: "להצביע למפלגות חרדיות"
הרב שך הורה: לתלות דגל ביום העצמאות
לכל אדם יש סיפור
"בברכת האילנות פעלתי עבורכם בשמיים שיהיו לכם בן ובת"
דן כנר: "הקשר שלי לתנ"ך החל מילדות"
הילולת המקובל האלוקי רבי יצחק כדורי זצוק"ל
עבור לתוכן העמוד

 

תשמישי קדושה  | קמיעות  | תפילין  | מזוזות  | קבלה מעשית | הלכה  | פאה או מטפחת | ברכת הצלחה | פרנסה  | פתרון חלומות |  ברכות להריון | ספר הרפואות הגנוז  | סגולות ישראל   | הרב ליאור עזרן |  שבע ברכות  | פרשת השבוע  |  שאל את הרב  | אסטרולוגיה  | אוצר הפנינים | סוכות  | לג בעומר | ראש השנה  | שבועות  | פורים  | טו בשבט  | חנוכה