תרומות
בקשות ברכות ופדיון נפש

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

 

ארבעה ילדים בחמש שנים

27/10/2013 00:15
יהודה סעדו בביתו. צילום: מאקו (הגדל)
יהודה סעדו בביתו. צילום: מאקו

יהודה סעדו, בוגר כוכב נולד, בראיון מיוחד לאחר החזרה בתשובה, עם אלבום חדש בדרך, בית במושב וארבעה צאצאים ● את מקום הטלוויזיה תפסו ספרי הקודש, אך הוא עדיין ממשיך ליצור בלי הפסקה ● אפילו את אשתו הוא הכיר בדיל מיוחד שסידר לו בורא עולם ● ראיון

 

יש משהו בהתנהלות הנינוחה של יהודה סעדו, שבדיוק כמו סוגים מסוימים של וירוס, עובר באוויר ומדביק אותך תוך שניות. אולי זה הדיבור הרוחני שפירסם אותו או ההתנהלות הנונשלנטית, אבל בילוי ממושך עם סעדו (30), בהחלט מעורר חשק לפתוח ספר של הרמב"ם במקום לפתוח את הטלוויזיה ולראות עוד משחק כדורגל.

פגשנו אותו לראשונה לפני שמונה שנים, ממש בתחילת דרכו כמשתתף מוביל בעונה השלישית של "כוכב נולד", עם החיוך הביישני, הראש במרומים והרגליים על הקרקע. על אף שלכאורה שום דבר לא השתנה מאז – בפועל, הכל השתנה. את הכיפה המפורסמת מחליף קסקט אופנתי, ומספיק להגיע אליו לבית החדש של סעדו במושב מצליח שליד רמלה, בשביל להבין מקרוב במה מדובר. ארבעה ילדים ממלאים את הבית, כולל צאצאית חדשה שהגיחה לעולם רק לפני שבועיים - אדל (5 וחצי); רחל לאה (4), יוסף שלום (שנה וחצי) ויעל (בת השבועיים), או כמו שסעדו מגדיר אותם, "נבחרת קטנה". בראיון לספי קצב מ-mako, הוא מדבר על הכל.

"התחתנתי לפני שש שנים, מהר מאוד אדל נולדה, וברוך השם, אנחנו במגמת עלייה".

• אתה חייב להודות שזה די מרשים. ארבעה ילדים בחמש שנים.
"באמת? לא נראה לי ככה. אני אמנם ילד יחיד, אבל בלי קשר אם אתה הולך על מה שקורה בטבע, אז זה הכי דרך הטבע. לרוב, כשאנשים חושבים על תכנון משפחה הם נזרקים לקטע הפיננסי ולשיקולי קריירה, וזה קשה, אין ספק. אבל מבחינתי, הכי חשוב זאת הדאגה לדור ההמשך, ברור שהם כל עולמי אבל אני לא שם אותם במקומי או במקום דברים אחרים. יש זמן להכל".

• איפה אתה מוצא את הזמן?
"אני מוצא. יש לי את הכינוי 'המעוך', נכון? אז לילדים שלי יש גנים של 'מעוכים'. הם ישנים טוב טוב בלילה ולא קמים, למעט הקטנה, שהיא עדיין בגיל מאוד מוקדם. אני אבא נורא פעיל, מחתל, מלביש ועושה הכל".

• קם בלילה?
"בטח שקם. גם ככה אני קם מוקדם כל בוקר כדי להתפלל. אני קם מוקדם, מארגן ולוקח את הילדים לגן. אם אתה מסתכל על החבילה הכוללת אז מה זה לקום בלילה. הבאת פה ילד לעולם, הכל מתגמד. כמה זמן כבר אתה קם בלילות? חצי שנה, שנה? הזמן יעבור ויש לך משפחה רחבת ידיים, זה מה שחשוב. זה כיף, אני אוהב את זה".

• ואיך זה משתלב עם קריירה של זמר?
"משתלב מעולה. זה המקצוע הכי נוח שיש. במקצוע שלי זה הכי קל, כי אני בוחר את השעות שלי. מתעסק עם הילדים שעתיים ביום. כמה כבר לוקח מקלחות, ארגונים וכאלה. קורא להם סיפור. כולה שעתיים ביום, וכל שאר הזמן לעצמי".

"הקב"ה הביא לי את אשתי עד הבית"

כשסעדו מסביר כמה ילדים זה פשוט וכיף, כמעט אפשר להאמין לו. במיוחד כשבבית הגדול שלו, שבו לכל אחד מהם יש חדר מרווח ומרפסות ענקיות, ממש לא מרגישים את הדוחק. באוויר מתחילים להתפשט ניחוחות הבישולים של אשתו, אסתר, שמפתים אל המטבח. התינוקת נמה בעריסה. סעדו נודד אל חדר העבודה שלו, המשלב בין פסנתר וכלי נגינה נוספים לבין מדפים עצומים, הגדושים בספרי קדושה ובשלל כיפות וכובעים, ביניהם גם הכיפה הלבנה המפורסמת, מהגמר ההוא.

• איך הכרת את אסתר?
"לא בשידוך. בכלל, אחרי שהייתי בכוכב נולד, עברו שנתיים עד שהתחתנתי. בשנתיים האלה, בגלל שאני בן אדם מוכר, אז יש הרבה התעניינות מהצד השני. אני לא ממש אוהב לדבר על זה כי זה נראה לי כמו סוג של שחצנות. בוא נגיד שהייתי מאוד מתוסכל מזה. אם אנשים אוהבים אותך בגלל שאתה כזה וכזה, אז הם לא באמת אוהבים אותך. הם אוהבים רק את מה שאתה נותן להם. מעטפת. לא רוצה לבנות את החיים שלי עם מישהי כזאת. אהבה שתלויה בדבר - בטל הדבר, בטלה האהבה. אהבה שלא תלויה בדבר - מצליחה".

• עוד לא ענית לי בעצם.
"נשאתי את עיניי למרום ואמרתי לקדוש ברוך הוא, שאני לא מתעסק עם זה יותר, כי אין לי כוחות. אתה תביא לי את האישה שלי עד לבית. ובאמת, באותו ערב היא באה אליי עד הבית. נראה לי שזה נס יותר גדול מזה שזכיתי בכוכב נולד".

• רגע, רגע, מה זאת אומרת באה אלייך עד הבית?
"היא באה עם קבוצה של בנות שירות לאומי מכפר סבא, שהגיעו לבית של ההורים שלי בקריית עקרון בשביל לפגוש אותי. הגלגלו הדברים ככה, ויצא שזאת האישה שהתפללתי אליה. תראה מה זה  כוח של תפילה".

כמתבקש ממי שזעק "שמע ישראל" כשזכה במקום הראשון ב"כוכב נולד", סעדו מתייחס לא פעם לעניין האמונה. הוא הפך ליקיר האומה עם הביצוע המרטיט שלו ל"שדות של אירוסים" של שלמה ארצי בגמר, אבל מה שייחד אותו מכולם היה השילוב המסקרן בין בחור דתי בעולם חילוני, שהצליח למצוא לרגע את דרך המלך בין שני העולמות.

אלא שזמן לא רב אחרי הגמר, ובניגוד ללא מעט זוכים, תהילתו דעכה. אמנם ב-2007 הוא הוציא את אלבומו הראשון "עירום באתי," שזכה להצלחה יחסית - כולל כמה סינגלים זכורים. אבל סעדו עצמו לא השאיר את החותם המצופה ונעדר מן התודעה.

השמועות על אודותיו לא איחרו להגיע: אמרו שהתחרד לחלוטין ונטש את המוזיקה. אמרו שהוא מסרב להופיע בפני חילונים ובפני נשים. אבל הוא, מבחינתו, לא הפסיק להופיע לרגע, בפני כולם וכולן, ולתחזק את האמונה. "האמונה זה לא רק לשים כיפה ולהתגלגל", הוא אומר, "לא תכננתי להגיד שמע ישראל ואת ההשפעות של הדבר הזה. אבל דווקא העובדה שלא הייתי מוכן, גרמה לזה לקרות ככה. אם הייתי מוכן, הייתי שם מחסומים. באתי ככה בלי ברקסים".

• איך הצלחת להכיל את הפרסום המטורף הזה?
"דווקא בגלל האמונה, זה לא זעזע אותי כמו שזה עשה אנשים אחרים שהשתתפו ונזרקו לתהומות. מי שהכיר אותי לפני ואחרי יודע שנשארתי אותו הדבר ולא הרמתי את ראשי מעל אף אחד. לא אני הבאתי את זה על עצמי, האמנתי שיש מישהו שמלווה אותי ואני מרגיש את זה יום יום. היו רגעים שהיה לי קשה. התחושה שעשו העתק והדבק מאנונימי לגמרי לסופר מפורסם, סתם מזה שראו אודישן שלי, וזה שודר אחרי חצי שנה ופתאום בום כזה ואנשים מתנפלים עליך בקניון. קשה לקלוט את זה. אבל היו לי כלים להתמודד וזה לא בלבל אותי".

• יש לך טענות מסוימות כלפי מישהו בכוכב?
"אין לי טינה או טענה, רק הכרת הטוב. להגיד להם תודה. כל מי שמתלונן עליהם אני לא יכול להבין אותו. מבחינתי זה לירוק לבאר שממנה שתית. אתה בחרת להיות בתוכנית ואף אחד לא שיקר עליך. זה בסך הכל תוכנית ריאליטי. אני לא מקבל את התסכול. באת לתוכנית ריאליטי, זה חשף אותך, אז מה עוד אתה רוצה. זה תלוי בך בסופו של דבר. זה היופי שבראליטי. זה אמור להיות מציאות, לא שיכוונו אותך".

• אתה מתגעגע להיסטריה שהייתה סביבך אז?
"לא מתגעגע, כי אני עדיין עושה ועדיין יוצר כל הזמן. ובנוסף, היום יש בי משהו שלא קיים בי אז, המשפחה והילדים היקרים שלי. לא צריך רמה היסטרית של חשיפה, לא חיפשתי את זה מהתחלה .זה  לא מה שעניין אותי, ואף פעם לא עניין אותי.

• התאכזבת מאיך שהאלבום הראשון שלך התקבל? הרבה תוהים לאן נעלמת.
"ממש לא התאכזבתי כי שום דבר לא מובן מאליו. אין חוקים. מטבע הדברים, ברגע שאתה משתתף בריאליטי בסדר גודל כזה, וטחנו אותך בלב הפריים טיים, ופתאום זה נגמר, אז אנשים מתגעגעים ומתחילות כל מיני שמועות שחזרתי בתשובה ונעלמתי. האמת היא שלא הפסקתי להופיע לרגע, לכל סוגי הקהל. מאז ותמיד הייתי בעשיה ובהופעות".

"הרב עובדיה יוסף אמר לי להמשיך לשיר"

סעדו ממשיך לצעוד: בדצמבר הקרוב ישחרר את אלבומו השני, שממנו יצאו כבר ארבעה סינגלים. שניים מהם כבר זכו להשמעות רבות בתחנות הרדיו. הפעם, ברור לו, ייאלץ להתיישר קצת יותר לפי כללי המשחק, ואף להראות את פרצופו מדי פעם בהשקות ובאירועים שיחשפו אותו בפני הקהל. "יש כאלה שאומרים שזמר חייב להיות חשוף כל הזמן כי יש זרם גדול של אינפורמציה וחייבים שיראו אותך", הוא מושך בכתפיו.

• ומה אתה חושב?
"בדיעבד אולי הייתי צריך יותר להיראות. מצד שני, יש כאלה שנראים ונראים ולא עושים מוזיקה. אז גם כזה לא טוב להיות. צריך למצוא את דרך המלך. אני לא משתגע על זה, אבל הבעיה היא אצלי. לא התעסקתי בזה, פשוט כי לא חשבתי שזה חשוב.  עכשיו אני  מתחיל ללכת יותר לאירועים ולעשות יותר כי אני מבין שגם זה חשוב. שצריך גם את זה".

• אתה לא מצטער שפספסת את הגל הגדול של הזמר הים התיכוני בכך שירדת למחתרת?
"מעולם לא ירדתי למחתרת. הופעתי כל הזמן. איך אשב בבית אם אני המפרנס היחידי? יש לי פה משפחה. אם אין קמח, אין תורה. חייבים לעבוד ולפרנס. כל החבורה הזאת של הזמר הים תיכוני – הם מאז ומעולם הופיעו, כל ערב, אבל התקשורת לא שמה עליהם אז את הספוט. עוד בתור קלידן ידעתי את זה".

• איך האמונה שלך משתלבת עם המוזיקה? יש זרמים מחמירים ביהדות שלא היו מקבלים זאת.
"במקרה שלי, האמונה היא לא להתרחק מהמציאות אלא להתקרב למציאות. מבחינתי, להתחרד זה לא להתחזק. איפה כתוב שאני צריך ללבוש שחורים? זאת שיטה שאני לא רואה כשייכת אלי. זה לא אני אמרתי אלא הרמב"ם. הוא זה שדיבר על כך שצריך למצוא את דרך המלך. התפישה של הרמב"ם אמרה שאתה צריך להיות בעולם הזה ולעבוד, לא רק ללמוד תורה. הוא היה המורה הכי גדול אי פעם. הדת שלנו יפה, אבל יש כאלה שעושים אותה לא יפה. אין על מה להרגיש מקופח. התכלית היא למצוא חן בעיני אלוהים והאדם".

• אז מעולם לא שילמת מחיר מקצועי בגלל שאתה דתי.
"להפך. אני מקבל רק תגובות חמות מאנשים שמרגישים שקירבתי אותם ליהדות, אחרי שהם הרגישו אנטי גדול לפני כן. ואתה יודע למי הקרדיט? לרב עובדיה יוסף המנוח, זצ"ל. הוא זה שאמר לי אמר לי להמשיך לשיר וליצור מוזיקה לעומת רבנים אחרים, שהיו נגד העיסוק שלי במוזיקה. פה אתה רואה את הייחודיות שהיתה ברב עובדיה לעומת אחרים. הוא אמר לי להמשיך, בגלל שהשירה שלי מקרבת יהודים לדת. אם הוא היה אומר לי לא לשיר אז לא יודע אם הייתי עומד בזה, אבל לא עמדתי בניסיון הזה.  אף פעם לא סירבתי לשום הופעה. בחיים לא נכנסתי לנישה הזאת של לא להופיע. זה בזכות הרב עובדיה שנתן לי את הגושפנקא הזאת".

• כמה היה לך קשה לשמוע על פטירתו?
"היה לי מאוד קשה. כל התקופה עקבתי מקרוב על מצבו. ברגע ששמעתי שהוא נפטר, התארגנו כמה חבר'ה ויצאנו ללווייה. לראות לווייה בסדר גודל כזה, זה דבר מדהים. לא נראה לי שמישהו זכה לדבר כזה עד היום, וזה אומר דרשני. הוא היה יחיד בדורו".
"נביא עוד ילדים בעזרת השם"

הרבה כוכבים נולדו באגם של "כוכב נולד" מאז שסעדו זעק לאלוהים ברגע הגדול שלו, והתוכנית הוותיקה נולדה מחדש בכסות זוהרת בתור "הכוכב הבא". "ראיתי רק את הפרק הראשון כי אין לי טלוויזיה", הוא מעדכן, "וכל הכבוד. יש לי מחשב, שזה סוג של טלוויזיה שבה אני מנתב את התוכן לאן שאני רוצה לנתב. זה לא קשור לדת".

• איך חיים עם ארבעה ילדים ללא טלוויזיה?
"קלי קלות. בחרנו ככה כי בן אדם בא מעבודה או ילד בא  מבית ספר והם ישר נדבקים לטלוויזיה, וזה לא המציאות. זה הופך לקודש הקודשים של הבית ואני לא רואה בזה דבר טוב. ככה מגיע ערב, ואנחנו יושבים ומדברים, משחקים. לפעמים מראה להם תוכניות במחשב. לא חסר מה לעשות".

• הייתי הולך שוב לתוכנית כמו "הכוכב הבא"?
"הייתי שמח לעשות את זה שוב, אבל לכל דבר יש יתרונות וחסרונות. כשאתה לא הולך לריאליטי, אתה נותן למוזיקה לדבר ונותן לאנשים להכיר אותך לאט לאט. אבל החיסרון הוא שאתה לא יכול להגיע לרמה כזאת של מודעות ולחתך עצום של כל האוכלוסייה. אני לקחתי את היתרון של הריאליטי, שחשף אותי לקהל מאוד גדול. אבל בסוף חייבת להיות המוזיקה, כי בלי זה כלום לא שווה".

• איפה אתה רואה את עצמך בעוד כמה שנים?
"קשה לי לחשוב יותר מדי קדימה. כרגע אני מתכונן להשקה של האלבום החדש ולמופע ההשקה, שירוץ בכל הארץ. מקווה שעדיין אעסוק במוזיקה. כל עוד זה תלוי בי אהיה שם".

• תרצה עוד ילדים?
"כמה שהמשפחה יותר גדולה - יותר טוב. אבל צריך לעשות הכל בחישוב דעת. מה עדיף, סל מלא תפוחים תפלים או תפוח מתוק ועסיסי? ילדים זו אחריות - איך לעצב ואיך לחנך. לא להגיד בוא נביא עוד ועוד, ללא הגבלה. אני מחפש את הנתיב ומאמין שאביא עוד, בעזרת השם".

הדפסהוסף תגובה

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

‫הגאון רבי חיים קניבסקי: "להצביע למפלגות חרדיות"
הרב שך הורה: לתלות דגל ביום העצמאות
לכל אדם יש סיפור
"בברכת האילנות פעלתי עבורכם בשמיים שיהיו לכם בן ובת"
דן כנר: "הקשר שלי לתנ"ך החל מילדות"
הילולת המקובל האלוקי רבי יצחק כדורי זצוק"ל
עבור לתוכן העמוד

 

תשמישי קדושה  | קמיעות  | תפילין  | מזוזות  | קבלה מעשית | הלכה  | פאה או מטפחת | ברכת הצלחה | פרנסה  | פתרון חלומות |  ברכות להריון | ספר הרפואות הגנוז  | סגולות ישראל   | הרב ליאור עזרן |  שבע ברכות  | פרשת השבוע  |  שאל את הרב  | אסטרולוגיה  | אוצר הפנינים | סוכות  | לג בעומר | ראש השנה  | שבועות  | פורים  | טו בשבט  | חנוכה