תרומות
בקשות ברכות ופדיון נפש

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

 

מקדש שם שמים ברבים: אל"מ עופר וינטר

3/08/2014 09:40
אל"מ וינטר. בסייעתא דשמיא (הגדל)
אל"מ וינטר. בסייעתא דשמיא

בעוד הדיונים על הסדר מדיני בעיצומם, הולך ומצטייר גיבור המלחמה של מבצע 'צוק איתן' - אלוף משנה עופר וינטר ● המפקד הדתי, חניך ישיבת "בית דוד", מדבר בראיון ל'משפחה' על המכתב המרגש שכתב לפיקודיו ● "כשאדם בסכנת חיים, הוא מתחבר לאמת הפנימית הכי עמוקה שלו, וכשזה קורה, גם הכופר הכי גדול פוגש את אלוקים" ● העובדות מדברות: כמעט אפס נפגעים ל'גבעתי' עד כה

 

גבול עזה. עשרות אוהלים אפורים, שכאילו נפלו משום מקום על שטחי ענק של שדות ירוקים ופסטורליים, ובתוכם יושבים אנשים שדרגות בכירות על כתפיהם ואחריות רבה על גבם. חלקם אנשי צבא קבע וחלקם אנשי מילואים שנטשו את עבודתם ואת שגרת חייהם ובאו להילחם. מרכז העצבים הוא החמ"ל, חדר המלחמה, של החטיבה. מכאן מנהלים את הלחימה העיקשת בעזה.

החמ"ל הוא אוהל גדול ובתוכו מחשבים, על קירותיו הוצבו קורות ועליהן נתלו צגי מחשב ענקיים, המקרינים כל העת את פני השטח ואת המפות. על שולחנות פיקניק עם חוסר יציבות בולט, כיוון שהם עומדים על חול, יושבים מפקדים ומביטים בתמונות המשודרות להם על מסך המחשב. הם עוקבים אחרי כל תנועה. כל מנהרה שמתגלית, כל מעצר חשוד. מכאן מנהלים את המלחמה. זהו חדר הפיקוד של מי שעמד למעשה בראש המלחמה בתוך עזה, אלוף משנה עופר וינטר, קצין מזן חדש שלא רק שאינו בוש לא בכיפתו ולא באמונתו, אלא עושה בהן שימוש נרחב ובולט בעבודתו הצבאית.

במהלך הדברים ל'משפחה', סיכם אל"מ וינטר את הלחימה: "יש רושם בציבור כאילו יש יותר הרוגים ופחות הישגים. זה לא נכון, ממש לא נכון. הלחימה אינה קשה, היא פחות קשה ממה שציפינו. נכון, החמאס הוא אויב מתוחכם ואכזר, אבל בחסדי שמים אנחנו מתוחכמים יותר".

"מה שמנחה אותי", הוסיף וינטר, "בפיקוד בכלל ובמבצע הזה בפרט, הם שני עקרונות: לא חוזרים בלי לבצע, ועושים הכל כדי לחזור לשלום. על פי הגמרא צריך לומר לחזור 'לשלום' ולא 'בשלום', וכך גם כתבתי באיגרת שלי לחיילים".

האיגרת המרגשת

מיני סערה התעוררה בעקבות מכתבו של אל"מ, עופר וינטר, מפקד חטיבת גבעתי, שכתב לחייליו מכתב אישי בו קרא להם להילחם בחמאס בשם האלוקים.

בתחנת הרדיו הצבאית, 'גלי צה"ל', בתוכנית 'מה בוער' של רזי ברקאי, אף עסקו בכך בהרחבה ותקפו את המח"ט. מרואיין אחד אף הלין על-כך שישנה יותר מידי דת בצבא.

העובדה כי דווקא בתחנה הצבאית מצאו להם זמן לעסוק בנושא הזה בעיצומה של הלחימה, מתוך מה שנראה כסוג של שנאה עיוורת לכל דבר שריח יהדות נודף הימנו, עוררה לא מעט זעם בקרב הציבור.

הרב אביחי רונצקי - מרבני הציונות הדתית, ומי ששימש כרב הצבאי הראשי, אמר בראיון ל"כיכר השבת": "במהלך השבת דיברתי איתו, הוא אמר לי, 'אני כותב לחיילים שלי את מה שבוער בתוכי, ומה שבוער בתוכי זה עם ישראל ושם שמיים, ההיסטוריה היהודית וזה מה שאני כותב לחיילים שלי. מה הבעיה?'"

הרב תוקף את מבקריו של המפקד: "להזכיר שם שמיים ולומר שמע ישראל, מה הבעיה? יהודים מתו על קידוש שם שמיים על שבפיהם 'שמע ישראל ה' אלוקינו ה' אחד'". הרב מזכיר את סיפורו של רועי קליין, סמג"ד גדוד 51 של גולני שנפל על קידוש השם עת זינק על רימון יד כדי להגן בגופו על חייליו תוך קריאת "שמע ישראל ה' אלוקינו ה' אחד", ואומר כי "זה נותן המון כוח, החיבור לתנ"ך נותן כוח לחיילים".

הרב רונצקי שפעל כלוחם ומפקד בצה"ל ובתפקידו האחרון, בדרגת תת אלוף, שימש כרב הצבאי הראשי, אומר כי התפילות מחזקות את החיילים בטרם יציאתם לקרב: "אני זוכר שלפני היציאה למבצע עופרת יצוקה עם גדוד 51 של גולני, המג"ד ביקש ממני שאני יאמר עם החיילים לפני היציאה לקרב, תפילה. גדוד שלם של גולני - רגע לפני שנכנסים לעזה, אומרים 'אמן', אחר-כך הוא אמר שזה נותן המון כוח. חיילים מפחדים וזה נותן להם כוח".

כאמור, בתחנת גלי צה"ל הקדישו לא מעט זמן לסוגיה הכביכול בוערת הזו, של הזכרת שם שמים במכתב לחיילים. כאמור, בתוכנית "מה בוער" בהגשת רזי ברקאי, המרואיינים תקפו את המפקד ש"העז" להזכיר את שם השם במכתב לחיילים.

"תקפו גם אותי בגלי צה"ל, והביאו ד"ר שמלין על-כך שישנה כביכול הקצנה דתית בצבא, ואני אומר שזו חוצפה גדולה", אומר הרב רונצקי.

"אנשים באים, עוברים קורסים, קצינים ומפקדים, והם עולים לדרגה צבאית גבוהה, ומה שדוחק אותם זה שם שמיים והאכפתיות לעם ישראל, ויש הרבה דתיים בתפקידי פיקוד, מה הבעיה? אתם רוצים שיהיו יותר חילונים? בבקשה שיהיו יותר חילונים. יותר דתיים הולכים לקורס קצינים, אז על מה הם מלינים?", הוסיף הרב.

חבר-הכנסת לשעבר, ד"ר מיכאל בן ארי, נשמע ביקורתי יותר, ואומר בזעם כי "גלי צה"ל עובדים בשירות החמאס באופן קבוע והם מראיינים רק אנשים שמזדהים עם האויב, זה כבר לא שמאל - זה אויב ממש שנמצא פה בארץ. בעצם הם עושים הכול כדי להחליש את חיילי צה"ל. המח"ט הזה עסק בחיזוק חיילי צה"ל ואין פלא שגלי צה"ל נלחם בו. כגלי צה"ל נכבש על-ידי החמאס".

סגן השר אלי בן דהן, מסר בתגובה כי "כל עם ישראל עומד לימין אל"מ וינטר, אנו גאים בצה"ל ובמסורת היהודית. על הפסוק "שמע ישראל ה' אלוקינו ה' אחד" יהודים רבים מסרו את נפשם. מדובר בלב ליבה של היהדות. על עם ישראל להישאר מאוחד באמונה בצדקת הדרך".

"דברים אלה נכתבו בענווה אמיתית הראויה ויאה לגיבורי ישראל שאינם מתהדרים בכוחי ועוצם ידי אלא יודעים שיש גם כוחות מעבר להם ומבקשים את עזרתם", מוסיף בן דהן.

המכתב המלא:

"זכות גדולה נפלה בחלקנו לפקד ולשרת בחטיבת 'גבעתי' בעת הזו. ההיסטוריה בחרה בנו להיות בחוד החנית של הלחימה באויב הטרוריסטי 'העזתי' אשר מחרף, מנאץ ומגדף אלוקי מערכות ישראל.

נערכנו והתכוננו לעת הזו ואנו מקבלים על עצמנו את המשימה, מתוך שליחות וענווה גמורה ומתוך שאנו מוכנים להסתכן ולמסור את נפשנו, על מנת להגן על משפחותינו, על עמנו ועל מולדתנו.

נפעל יחד בנחישות ובעוצמה, יוזמה ותחבולה ונחתור למגע עם האויב. נעשה הכל בכדי לעמוד במשימה על מנת להכרית אויב ולהסיר את האיום מעם ישראל. אצלנו 'לא חוזרים בלי לבצע'.

נפעל ונעשה הכל בכדי להחזיר את בחורינו בשלום, תוך שימוש בכל האמצעים העומדים לרשותנו ובכל העוצמה שתידרש.

אני סומך עליכם, על כל אחד ואחד מכם, כי תפעלו ברוח זו, רוח של לוחמים ישראלים ההולכים חלוץ לפני המחנה 'הרוח ששמה גבעתי'.

אני נושא עיני לשמיים וקורא עמכם 'שמע ישראל ה' אלוקינו ה' אחד'. ה' אלוקי ישראל היה נא מצליח דרכינו אשר אנו הולכים ועומדים להילחם למען עמך ישראל כנגד אויב המנאץ שמך. בשם לוחמי צה"ל ובפרט לוחמי החטיבה והמפקדים. עשה ויתקיים בנו מקרא שכתוב 'כי ה' אלוקיכם ההולך עמכם להלחם לכם עם אוייביכם להושיע אתכם' ונאמר אמן 'יחד ורק יחד ננצח'".

ה'קבלה' של המח"ט

מפעם לפעם מגיח עופר וינטר משדה הקרב אל בתיהם של גדולי תורה בבני ברק ובירושלים, שעמם הוא עומד בקשר הדוק. הוא מעדכן אותם בנעשה והוא אינו מסתיר זאת. "בראשית המבצע פניתי לראשי ישיבות ולמקובלים ביניהם לרב הצדיק רבי יעקב עדס, וביקשתי מהם להתפלל להצלחת המבצע ולהצלחת חיילינו בקרב. הם הבטיחו לעשות זאת וביקשו ממני לקבל על עצמי משהו - עוד מצווה, עוד הידור. החלטתי לקבל עלי להתפלל שחרית בכוונה יתרה", אמר המח"ט בראיון ל'משפחה'.

"אנחנו במצב לחימה, של לילות ללא שינה, ולעתים תפילת שחרית היא אחרי לילה בלי שינה. זה קשה מאוד, אבל אני יודע שזה בשביל החיילים, ואני משתדל לשמור את זה, להאריך בתפילה ולהתכוון יותר", מספר וינטר.

למפקד חטיבת גבעתי אין ספק שאבדות חטיבת גבעתי היו פחות כבדות, בשל תפילות אלה שהעתירו גדולי הדור על חייליו, ויש לו גם מסר ברור: "דווקא בעת של מלחמה, שבה הרצון להצטרף לכוחות הלוחמים הוא עז, צריכים לחזור ולהדגיש שמה שהכי נדרש לעם ישראל זה שבני התורה ישבו וילמדו תורה ביתר עוצמה ועוז. לימוד התורה מגן על עם ישראל יותר מכל דבר אחר. מי שיכול לשבת וללמוד - זאת חובתו".

• רוח הלוחמים שונה הפעם?

"החיילים לוחמים כאריות", משבח אל"מ וינטר את חייליו, "רוחם איתנה, והם מאמינים בצדקת הדרך. הם יודעים מה הם עושים. הם יודעים כי הם מגִנים על עם ישראל והם לא מתבלבלים. אני מסתובב בין החיילים ומתמלא בעוז ותעצומות. אשרי העם שאלו הם בניו המוכנים למסור את נפשם ממש על העם והארץ. סגולת ישראל מתגלית בכל חייל וחייל ובכל בן לעם ישראל".
סערת המכתב: 'מי שתקף אותי - מעולם לא ראה נשק'

עושה רושם כי במטכ"ל לא התרגשו מההתקפה על עופר וינטר בשל 'המכתב הדתי' שמעולם לא נראה במחוזותינו קודם לכן. בראיון שערכו עמו עורך 'משפחה' והפרשן הצבאי של העיתון, אליעזר שולמן, יחד עם כתב השטח וסגן העורך אהרן גרנות, אל"מ וינטר משיב לראשונה לתוקפיו: "מי שתקף אותי בגין המכתב ראה כנראה כלי נשק רק בתמונות, לא היה בחיים שלו בקרב ואינו יודע מהי רוח לחימה.

"לפני יציאה לקרב אני מקריא לפני חייליי את דברי כהן משוח המלחמה - 'שמע ישראל אתם יוצאים היום למלחמה' וכו'. אין אחד מהם, ואפילו החילונים ביותר, שאינם אומרים בכוונה עצומה את התפילה לפני יציאה לקרב. במלחמה, כשהחיילים יודעים שהם עשויים למסור את הדבר הכי יקר להם, את חייהם, הם מתחברים לאמת שלהם. כשאדם בסכנת חיים, הוא מתחבר לאמת הפנימית הכי עמוקה שלו, וכשזה קורה, גם הכופר הכי גדול פוגש את אלוקים. זאת הסיבה שבמלחמה כולם מאמינים, חוץ מזה שרואים כל כך הרבה נסים, שקשה מאוד לא להאמין".

 

אהדה מקיר לקיר

 

עם ישראל, מצידו, עטף את המח"ט המאמין בגלי אהדה, שהתבטאו בטוקבקים אוהדים בכל רחבי הרשת. היו גם שקראו למנותו לרמטכ"ל. מבלי לפתוח פה לשטן, טפו טפו, המח"ט הוכיח סייעתא דשמיא אדירה בשטח. כמעט אפס הרוגים ל'גבעתי' עד כה, והצלחה אדירה במיגור החמאס והשמדת המנהרות, עם אילתורים מיוחדים שהוכיחו את עצמם במוצלחים ביותר. פצצות עשן הוחדרו למנהרות החמאס, עם שרוול מיוחד שהוצמד למאוורר ענק. המחבלים שיצאו מהמנהרות, הושמדו בסייעתא דשמיא.

הדפסהוסף תגובה
תגובות
1. אלול בא (6/08/2014 15:11:27)
2. ציניקן (12/08/2014 12:38:30)
3. ציניקן (12/08/2014 12:41:08)
4. אלי (13/08/2014 15:15:01)

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

‫הגאון רבי חיים קניבסקי: "להצביע למפלגות חרדיות"
הרב שך הורה: לתלות דגל ביום העצמאות
לכל אדם יש סיפור
"בברכת האילנות פעלתי עבורכם בשמיים שיהיו לכם בן ובת"
דן כנר: "הקשר שלי לתנ"ך החל מילדות"
הילולת המקובל האלוקי רבי יצחק כדורי זצוק"ל
עבור לתוכן העמוד

 

תשמישי קדושה  | קמיעות  | תפילין  | מזוזות  | קבלה מעשית | הלכה  | פאה או מטפחת | ברכת הצלחה | פרנסה  | פתרון חלומות |  ברכות להריון | ספר הרפואות הגנוז  | סגולות ישראל   | הרב ליאור עזרן |  שבע ברכות  | פרשת השבוע  |  שאל את הרב  | אסטרולוגיה  | אוצר הפנינים | סוכות  | לג בעומר | ראש השנה  | שבועות  | פורים  | טו בשבט  | חנוכה