תרומות
בקשות ברכות ופדיון נפש

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

 

מרן הגר"ח קנייבסקי שליט"א: "הנהגת הדור מסורה לרב שטיינמן"

13/06/2012 15:25
ר' שמואל אוירבך. יצא נגד מרן הגראי"ל שטיינמן (הגדל)
ר' שמואל אוירבך. יצא נגד מרן הגראי"ל שטיינמן

 

השבוע התחוללה דרמה במערכת העיתון יתד נאמן ● מרנן ורבנן, הגר"ח קניבסקי והגראי"ל שטיינמן שליט"א, הודיעו מעל דפי העיתון בכתב ידם, כי ברצונם להחליף את עורכי העיתון וקובעי המדיניות הרוחנית ● הגר"ח הבהיר חד משמעית כי העיתון 'יתד נאמן' אותו ייסד אביו הסטייפלר זיע"א, נתון תחת מרותו והנהגתו של מנהיג הדור מרן הגראי"ל שטיינמן

חילופי גברא בהנהלת מערכת "יתד". דרמה של ממש התחוללה השבוע במשרדי מערכת העיתון 'יתד נאמן' ברחוב ז'בוטינסקי בבני-ברק, לאחר שנודע דבר מכתבו הנחרץ של מרן שר התורה הגאון רבי חיים קנייבסקי בעד ההנהלה החדשה והנהגתו של מרן ראש הישיבה הגאון רבי אהרון לייב שטיינמן, ונגד דעותיו והשקפתו של הרב שמואל אויערבאך.
 
אנשי ההנהלה הישנה של העיתון, ניסו בכל דרך למנוע את פרסום המכתב, במקביל לניסיונותיהם שיוכנס גם מכתבו של הרב שמואל אויערבאך, שדעותיו אינם עולות בקנה אחד עם דעותיהם של רוב גדולי הדור, והוא ידוע בדעותיו הקיצוניות. פרסום מכתבו בצירוף למכתבם של גדולי הדור, היה הופך את העיתון ללעג וקלס, כאשר מתפרסמים שתי דעות מנוגדות, בעד ההנהלה החדשה ובעד ההנהלה הישנה.

בפרסום מכתבם של גדולי הדור, הגראי"ל שטיינמן והגר"ח קניבסקי שליט"א, היתה קריאה לציבור בני התורה, לא לסור למרותו של אותו רב, מאחר ודעתו והשקפתו מנוגדת לדעת התורה הצרופה, עליה אמון עיתון "יתד נאמן". זה האחרון ניסה להילחם בכל כוחו במרן הגראי"ל שטיינמן, ולמנוע את הכתרתו כמנהיג הציבור הליטאי, ויש הטוענים שאף שלח לו מכתב חריף בנדון.

עורך העיתון, נתי גרוסמן, כתלמידו של הרב שמואל אויערבאך, ניסה לאחרונה "לשדרג" את מעמדו של הרב שמואל אוירבך, ע"י הוספת התואר "מרן" לשמו, ולסמנו כיורש אשר ינהיג את הציבור הליטאי אחר הגרי"ש אלישיב. זאת כאשר ברור לכל כי מעמדו בציבור הליטאי אינו אלא כראש ישיבה זוטר, וכי רוב הציבור הליטאי אינו סר למשמעתו.
 
משני הצדדים הגיעו מאבטחים למשרדי מערכת 'יתד', כאשר האחד מנסה לגבור על השני בשליטה על העיתון. המשטרה הגיעה וניסתה להבין מי הבעלים על העיתון, עד שבסופו של דבר ההכרעה נפלה, ומכתבו של הגר"ח קנייבסקי התנוסס בעמוד השער של העיתון.
 
בעמוד השער של 'יתד' שנסגר לאחר חצות הלילה, והופץ למנויים, הופיע מכתבו של מרן הגר"ח קנייבסקי - אותו ישב וכתב בכתב ידו, בעמוד השער, לצד הבאת דבריו בדפוס. וכך כתב מרן הגר"ח קנייבסקי:
 
"בעזה"י כ"א סיון תשע"ב
 
הנה הנהגת הדור מסורה כיום למרן גאון ישראל הגראי"ל שטיינמן שליט"א, אשר כל מעשיו לשם שמים, והנה עתה זכינו שמרן שליט"א ע"פ הוראת מורי חמי שליט"א נטל עליו כל הנהגת העיתון יתד נאמן אשר אאמו"ר זללה"ה יסדו יחד עם מו"ר מרן הגרא"מ שך זללה"ה.
 
והנה חובה לכל לציית לכל מוצא פיו של מרן שליט"א והזהרו בגחלתן, ובזה מקיימים מ"ע ועשית ככל אשר יורוך, וכל העוזרים והמסייעים בהנהלת העיתון החדשה בראשות הר"ר שמעון גליק שליט"א יתברכו בכל טוב סלה. חיים קניבסקי".
 
דבריו הברורים והחדים של מרן שר התורה, מבהירים בצורה חד-משמעית כי העיתון 'יתד נאמן' אותו ייסד אביו הסטייפלער זיע"א, נתון כיום תחת מרותו והנהגתו של מנהיג הדור מרן הגראי"ל שטיינמן, והמסר הוא ברור: אין להתייחס לדבריו של הרב שמואל אוירבך.
 
הוא אף הוסיף וציין כי הנהגת עיתון 'יתד נאמן' נתונה כיום תחת ידיו של ראש הישיבה בהוראת חמיו, הגאון רבי יוסף שלום אלישיב.
 
מרן הגר"ח קנייבסקי אף התרה בכל מי שמנסה לחבל בהנהלה החדשה של העיתון, "הזהרו בגחלתן"! והוסיף כי מי שישמע להנהגתו של ראש הישיבה יקיים מצוות עשה של "ועשית ככל אשר יורוך". דבריו היו מכוונים גם לרב שמואל אוירבך, כהתראה לבל ינסה לחבל במאמציו של גדול הדור הגראי"ל שטיינמן להחליף את האנשים שאינם ראויים להיות במערכת 'יתד', ואשר ביזו בשיטתיות את גדולי הדור.

 
בכך נסתם הגולל על מאמצי ההנהלה הישנה לסכל את החלפתם, ובכך נוסף נדבך חשוב בביסוס ההנהלה החדשה של העיתון, לאחר התהפוכות בשבוע האחרון והניסיונות לחבל במאמצי הטלת מרותם של גדולי ישראל על העיתון של בני התורה.

הרב ישראל גליס: "ביקשו שאכתוב שהפרווה של הרב לנדא חלבי"

בנוסף לכך, התגלה השבוע פרצופם של אנשי ההנהלה הישנה ב'יתד', כאשר הרב ישראל גליס שליט"א, עורך 'יתד נאמן' בשנותיו הראשונות, חשף סודות אפלים על ההתנהלות של אנשי המערכת.
 
בראיון למנחם טוקר בגלי ישראל, סיפר הרב גליס דברים מדהימים מתוככי העיתון, כשהוא משלב בדבריו מעשיות מן העבר, עם תאריכים מדוייקים.
 
"כל המאבק מתנהל כיום בגלל דבר אחד: אנשי המערכת לשעבר מסרבים לכתוב על מרן הגראי"ל שטיינמן את צמד המילים המתבקש 'גדול הדור'", טען גליס בלהט.

לדברי גליס, אנשי ההנהלה כיום, "לא מבינים את ההשקפה הנכונה ומעולם לא היו בביתו של הרב שך".
 
גליס טען בראיון כי אחד מאנשי ההשקפה של העיתון הפעיל מועדון ביליארד, "והוא זה שהכניס השקפה לעיתון", אמר גליס. "הם כתבו מאמרים נגד כל ההשקפה של הרב שך. הייתה תקופה שהרב שך אמר שהוא 'מרים ידיים'".
 
ומה הסיבה שהוא עזב את המערכת בסופו של דבר? לא תאמינו. גליס טוען כי הפעילו עליו לחצים לכתוב נגד הכשרות המהודרת של הרב משה-יהודה-לייב לנדא - רבה של העיר בני-ברק, כדי לרומם את מערכת הכשרות הכושלת 'שארית ישראל'.
 
"מכיוון ש'שארית' לא תפס, הם ביקשו ממני לכתוב מאמרים נגד הרב לנדא. המטרה הייתה לפאר את 'שארית'", גילה, "ביקשו שאכתוב שגלידת פרווה של הרב לנדא - זה בעצם חלבי, כי אפשר 'למצוא' ברכיבים אבקת חלב"...
 
גליס סיפק גם הצצה נדירה ל"תעשיית המכתבים" שמתפרסמים בשמם של גדולי ישראל, בין היתר בעיתון 'יתד נאמן', שהיה עד עתה בשליטה מוחלטת של עסקנים.

 

"באחד הימים קיבלתי טלפון ש'יש מכתב של הרב שך בדרך' וצריך לשים אותו ב'אוזן' של העיתון (פינה שמאלית בעמוד הראשי, לצד הלוגו. י"ר). כעבור מספר דקות אני מקבל טלפון נוסף מאדם אחר. 'קיבלת מכתב?', הוא שואל. משעניתי בחיוב, אמר 'זה לא טוב, צריך להוסיף כמה מילים...' לאחר-מכן קיבלתי טלפון מאדם אחר 'אי-אפשר ככה', אמר לי וביקש להוסיף כמה הערות על המכתב"...

 

הדפסהוסף תגובה
תגובות
1. 
מרגש..
אלחנן (17/06/2012 19:37:03)
2. 
אין עיתון אז כותבים באינטרנט..
שלמה (17/06/2012 19:38:29)
3. 
נתי גרוסמן הפחדן!
יודע (17/06/2012 19:38:49)
4. 
יתד היה ויהיה השופרה של מרנן ורבנן
אליהו אברגל (17/06/2012 19:39:33)
5. מלכי (17/06/2012 19:40:38)
6. חננאל (17/06/2012 19:41:18)
7. אלעזר (17/06/2012 19:43:10)
8. אבי (17/06/2012 19:44)
9. מיכאל (17/06/2012 19:46:07)
10. מנדי (17/06/2012 19:47:43)
11. מיכאל (18/06/2012 14:40:30)
12. אלי (25/06/2012 20:20:51)
13. שאול (25/06/2012 20:21:21)
14. עדכון (25/06/2012 20:24:27)
15. ברוך (25/06/2012 20:25:55)
16. 
סופו של חצוף שיהיה מנודה וערירי
אנטי שמוליק (25/06/2012 20:26:55)

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

ברוך דיין האמת: הגראי"ל שטיינמן זצ"ל
שחקני הכדורגל מאוכזבים מהמפלגות החרדיות
דרעי מדבר: ''אלי ישי הרס את מה שהרב עובדיה בנה''
יוסי מזרחי: "אמנון יצחק סילף את דבריי"
הראשון לציון הגר"י יוסף בארגנטינה
חסר לך דולר של הרבי בארנק?
עבור לתוכן העמוד

 

תשמישי קדושה  | קמיעות  | תפילין  | מזוזות  | קבלה מעשית | הלכה  | פאה או מטפחת | ברכת הצלחה | פרנסה  | פתרון חלומות |  ברכות להריון | ספר הרפואות הגנוז  | סגולות ישראל   | הרב ליאור עזרן |  שבע ברכות  | פרשת השבוע  |  שאל את הרב  | אסטרולוגיה  | אוצר הפנינים | סוכות  | לג בעומר | ראש השנה  | שבועות  | פורים  | טו בשבט  | חנוכה