תרומות
בקשות ברכות ופדיון נפש

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

 

המנצחים: הרב יצחק יוסף והרב דוד לאו

25/07/2013 09:05
צילום: בעולמם של חרדים (הגדל)
צילום: בעולמם של חרדים

בתום חודשים של גידופים והשמצות מכל הצדדים, נבחרו הרבנים הראשיים לישראל ● הראשון לציון הוא הרב יצחק יוסף, מחבר סידרת הספרים 'ילקוט יוסף', והרב הראשי האשכנזי הוא הרב דוד לאו שליט"א, רבה של מודיעין ●  שניהם בנים של רבנים ראשיים לשעבר - וממשיכים את השושלת ● הרבנים עלו לביתו של הרב עובדיה יוסף לומר תודה

לאחר מירוץ רווי גידופים והשמצות מצידם של גורמים רבים, ובתום תקופה קצרה בת עשרה ימים מאז הציג הרב יצחק יוסף את מועמדותו לרבנות הראשית, הצליח אריה דרעי לעשות את הבלתי יאמן, ולגרום לבחירתו של הרב יוסף, נגד כל הסיכויים. לצורך כך הוא הסיע חלק ניכר מהמועמדים ישירות אל הרב עובדיה יוסף, האבא, שהפעיל את כל כח השיכנוע שלו, שהוכיח את עצמו.

מאידך, רבה של מודיעין, הרב דוד לאו, הוא מועמד שסומן כבר בהתחלה כמי שיש סיכוי גדול שייבחר, מאחר שהוא בנו של הרב הראשי לישראל לשעבר, הרב ישראל מאיר לאו המקורב לראש הממשלה נתניהו. בנוסף, זכה הרב לאו לתמיכתם של כל הזרמים החרדיים, וחלק מהציונות הדתית, כמו גם לתמיכתם של הרב עובדיה יוסף ומפלגת ש"ס, אשר מהווים משקל חשוב מאוד בגוף הבוחר.

הרב לאו היה הנציג המועדף על ידי הגורמים החרדיים, שכן הוא משתייך לזרם זה ואינו נחשב ליברלי כמו הרב סתיו. עם זאת, הוא זכה לתמיכה משמעותית גם מצד המגזר הדתי לאומי, זאת בשל פעילותו עשרות בשנים דווקא בקרב הקהל הדתי והחילוני, כשבלט פחות בקרב הציבור החרדי.

נאום הניצחון של הרב יצחק יוסף

"זה היום עשה ה' נגילה ונשמחה בו", במילים אלו פתח הרב הראשי הספרדי הנבחר את הצהרתו הראשונה לאחר הבחירות.

"שהחייני וקיימני והגיעני לזמן הזה, שזכתי לשבת על הכיסא הגדול של מור אבי עטרת ראשי, רבן של ישראל. כיסא של הראשון לציון שעליו ישבו גדולי עולם, זה זכות גדולה בשבילי לשבת על כיסא גדול כזה" אמר הרב יצחק יוסף.

"אני יהיה רב ראשי לכולם" הצהיר הרב יצחק יוסף, "דתיים וחילונים, שומרי תורה ושאינם שומרי תורה, חרדים ודתיים לאומיים, כל עם ישראל. לשמש להם כמורה דרך ולהאיר להם פנים לכל אחד ואחד, ולקדש שם שמיים ברבים, אעשה ככל יכולתי כדי להאהיב את התורה על כל חלקי העם".

באשר לדרך פסיקתו אמר: "אלך בדרך שאבי התווה לי בכוחה דהיתרא, לא לחפש חומרות, לעשות הכל על פי ההלכה והתורה והכל כמו בית הלל. אקבל כל יהודי בסבר פנים יפות".

אביו של המועמד הנבחר, הגר"ע יוסף, ירד לבית מדרשו והודה להקב"ה ולתומכיו על בחירת בנו לתפקיד: "אודה ה' בכל לבב בסוד ישרים ועדה, מה אשיב לה' כל תגמולוהי עלי. כמעט נואשתי, הייתי בצער גדול, ראיתי כי רבים לוחמים בנו, אבל ישתבח שמו הקב"ה קיים בנו 'רצון יראיו יעשה'. אני אמרתי לו קודם כמה מילים: בני, אם חכם לבך - ישמח ליבי גם אני, תתנהג עם הבריות בנחת, באהבת ישראל, כי התורה דרכיה דרכי נועם. ביקשתי ממנו, תחוס על העגונות, הם מסכנות. בני, תהיה לך אהבת ישראל ותרחם עליהם".

הרב ישראל מאיר לאו: "אני נרגש ומאושר"

המונים מתושבי העיר מודיעין הגיעו לביתו של הרב הראשי החדש, הרב דוד לאו, על מנת לברך אותו על נצחונו. אביו, הרב ישראל מאיר לאו, שליווה אותו במהלך המירוץ, היה נרגש ומאושר לאור הניצחון.

בשיחה שקיים עם 'כיכר השבת', אמר הרב לאו האב: "ברוך השם, אני אב גאה ומאושר, הבן שלי הוא הדור ה-39 בשושלת הרבנית, והראשון שנולד בארץ ישראל. אתה מתאר לעצמך את ההרגשה". הרב לאו הוסיף: "אנחנו זוכים להמשך הדורות".

ירח טוקר סיפר כי ברגע בו הוכרז הניצחון, הרב לאו ובנו התחבקו חיבוק מרגש ומדהים שנמשך דקות ארוכות. "היה חיבוק גדול, שמחה עצומה ומרגשת, ולאחר כמה דקות בודדות, הרב דוד לאו, הרב הראשי החדש ביקש לעצור את החגיגות, להתפלל ערבית לפני שכל החוגגים יגיעו לביתם, וכך אכן היה".

על מהלך הקמפיין, העיד טוקר כי בהחליט היו רגעים קשים. "התמודדנו עם ניסיונות להכפיש את הרב, לפגוע בו ובתדמיתו וברוך השם שמנענו עשרות ניסיונות שכאלו, זה בהחלט היה החלק הקשה והלא סימפטי של מערכת הבחירות".

"אבל מה שמדהים הוא שגם ברגעים הללו, בהם מתחרים שלך משמיצים, מנסים לפגוע, הרב דוד לאו סירב בכל תוקף לשמוע בכלל על כיוון של תגובה או לנסות להשמיץ מתחרים אחרים", אמר טוקר, "יש כאן אמונה בלתי נתפסת של הרב לאו שילדיו בכל הזמן הזה רואים את זה, מתחנכים מכך ואין ספק ש-17 שנה שתושבי מודיעין רואים את האמונה התמימה הזאת, את דרך הישר והעוצמה היהודית שהרב לאו ומשפחתו מנחילים".

טוקר סיפר כי בדרך חזרה מהמלון בו נערכה ההצבעה, בעוד המתח היה בעיצומו, הרב לאו ענה לשלוש שיחות הלכתיות לתושבי מודיעין. "אני לא מכיר אדם שמסוגל ברגעים כה קריטיים שלו עצמו, לתת תשובות כאילו מדובר ביום שישי בצהרים או במוצאי שבת, היו אלו דקות ספורות לפני ההכרעה, והוא שקט ושליו, וידע כי מה שצריך לקרות יקרה בעזרת השם".

ירח שליווה את הרב בשבועות האחרונים באופן צמוד, מספר שדקות לאחר הניצחון התקשרו ראש הממשלה, נשיא המדינה, חברי כנסת, רבנים וראשי ערים אבל הבולט מכל היו אלו תושבי מודיעין, "רבים הגיעו פיזית, התקשרו, שלחו הודעות והביעו  את חששם שהרב יעזוב את מודיעין, והוא הבטיח להם שדבר לא ישתנה באורח חייו, מודיעין הייתה ותישאר ביתו, ושיעורי התורה שמסר עד היום, יימשכו בעזרת השם כמה שניתן".

נאום הניצחון של הרב דוד לאו

כשקהל רב מתושבי העיר מודיעין הגיע לחגוג בביתו, ולצד אביו הרב ישראל מאיר לאו, העניק הרב דוד לאו הצהרה ראשונה לאחר בחירתו לתפקיד הרב הראשי, ואמר: "אני רב של כולם, לא שייך למגזר זה או אחר, אלא רב ששייך לכל כלל ישראל".

הרב לאו אמר כי בכוונתו להעתיק את המודל אותו פיתח בעיר מודיעין, מודל בו קיימים ייחסי כבוד בין דתיים לחילוניים: "כפי שבעיר מודיעין הצלחתי בסיעתא דשמיא עם חברים משותפים ליצור מצב של אנשים שמכבדים אחד את השני, ומחפשים לראות את אורה של היהדות, כך בעזרת השם אפשר להעתיק את זה גם ברמה ארצית".

הרב לאו שטח את מטרותיו: "להצליח ליצור חברה נעימה וטובה, מוקירה את היהדות, מעוניינת ללמוד את היהדות, וחברה שיודעת לכבד זה את זה". הרב לאו הוסיף: "בחלק הזה של בן אדם לחברו, אנחנו לפעמים קצת מזניחים, אז בואו נדע להיות חברים טובים אחד של השני".

הרב דוד לאו שליט"א: פרופיל

הרב דוד לאו נולד בכ"א בטבת תשכ"ו 13 בינואר 1966, גדל והתחנך בתל אביב. בנם של הרב ישראל מאיר לאו, הרב הראשי לשעבר ורב העיר תל אביב כיום וחיה איטה לאו, בתו של הרב ידידיה יצחק פרנקל זצ"ל. הרב לאו נשוי לציפורה ואב ל-7.
 
בנערותו למד בישיבת היישוב החדש, ולאחר מכן בישיבת בית מתיתיהו. כבר בגיל צעיר עבר את הבחינות המקיפות ברבנות, בכתב ובעל פה, והפך לאחד הרבנים הבודדים שעברו את כמות המבחנים הגדולה ביותר לרבנות. בצעירותו ערך את ספריו ההלכתיים של אביו, ופרסם בעצמו מאמרים תורניים והלכתיים. בניגוד לרבנים חרדים אחרים, הרב לאו הוא רב סרן (במילואים) בחיל המודיעין.

הרב לאו היה רבה הראשון של היישוב שוהם, וכשהוקמה העיר מודיעין נבחר לרבה האשכנזי של העיר, תפקיד בו הוא מכהן ב-17 השנים האחרונות.

הוא היה אחד הרבנים הראשונים שניצלו את התפתחות האינטרנט לצרכי יהדות, כאשר הקים אתר שבו ניתן לשאול שאלות הלכתיות במסגרת - "שאל את הרב". מלשכתו המוצבת בקראוון בעיר מודיעין יזם הרב מהלך ובו הזוגות הנרשמים לנישואין בעירו, יוכלו לבצע את רוב הליך הרישום לנישואין דרך אתר האינטרנט ובכך הקל עליהם. הרב לאו הקים מהיסוד את מערך הכשרות בעיר וייסד שיעורי הלכה ותורה.

לפני מספר שנים חיבר ספר הלכתי "משכיל לדוד", ובו מאמרי הלכה רבים המתייחסים לשאלות הלכתיות סבוכות שונות, כאשר אחד מהתחומים בהם התמחה היו שאלות בנושאי הלכה ורפואה.

הרב יצחק יוסף שליט"א: פרופיל

הרב יוסף הוא בנו של מנהיג ש"ס, הרב עובדיה יוסף. כבר מתחילה נחשב כמועמד מוביל במירוץ, בשל היותו בנו של מנהיג ש"ס. הרב משתייך למגזר החרדי ופסיקותיו נחשבות מקילות מאוד. הוא אוחז בשיטת "כוחא דהיתרא עדיף".

הרב יצחק יוסף נולד בי"ח בטבת תשי"ב, ה-16 בינואר 1952, לאמו מרגלית ז"ל ולאביו הרב עובדיה יוסף.
 
הוא למד בתלמוד תורה של החינוך העצמאי 'יבנה', ובגיל 12 החל ללמוד בישיבה 'פורת יוסף'. עם לאחר מכן עבר לישיבה גדולה ישיבת הנגב בנתיבות, ולאחר מכן למד בישיבת חברון בירושלים - שתיהן ישיבות אשכנזיות. גם בנו, הרב עובדיה יוסף (הנכד של), למד בישיבות אשכנזיות.

הרב יצחק יוסף לא נבחן לרבנות כמקובל, כעמיתו הרב דוד לאו, אלא קיבל כושר לרבנות עיר בשנת 1983, לאחר בחינה בעל-פה על ידי אביו, הרב עובדיה יוסף והרב שלמה גורן. הוא לא קיבל תעודת דיינות מעולם, ולא שימש כדיין בהרכב כלשהו, למרות שעתה הוא מתעתד לשמש כנשיא בית הדין הרבני הגדול. בהקשר לכך, סיפר הרב יוסף כי אביו אמר לו להיעזר במרן הגאון רבי שלמה עמאר שליט"א, הרב הראשי הקודם.

הרב יצחק יוסף התפרסם בעיקר בשל סידרת ספרי ההלכה "ילקוט יוסף", שהנגישו את ההלכה לכל בית בישראל. הסידרה מורכבת מפסיקותיו של הרב עובדיה, שנכתבו בספריו "יביע אומר" ו"יחווה דעת". החלק הראשון בסידרה נכתב ע"י הרב עובדיה יוסף בעצמו. באמצעות ספרי ההלכה שלו, דואג הרב יוסף להשליט בציבור הספרדי את פסקי ההלכה של אביו הגר"ע, ו"מחסל חשבונות" עם רבנים אחרים, לעיתים תוך כדי השמצתם בצורה מכוערת.

בשנת 1992 פתח בהוראת אביו את ישיבת חזון עובדיה, בכדי לתת מענה לבחורי ישיבות חרדיים ספרדים, המעוניינים ללמוד בישיבות טובות, אשר לא קיבלו אותם לישיבה אשכנזית. כעת ישמש בנו, הרב עובדיה יוסף, בראשות הישיבה, כאשר אף הוא למד בישיבות אשכנזיות.

הכרת הטוב לגר"ע ולגראי"ל

הרבנים הראשיים הנבחרים, הרב יצחק יוסף והרב דוד לאו, הגיעו בצהרים אל הגר"ע יוסף כדי להודות על הפעלת השפעתו למען בחירתם. לאחר מכן הגיעו כל אחד בנפרד אל הגראי"ל שטיינמן, להודות גם לו על תמיכתו בהם.

הרב לאו, שהגיע אל בית הגראי"ל עם אביו, רבה של תל אביו יפו הגרי"מ לאו, ועם גיסו הרב אליעזר סורוצקין יו"ר 'לב לאחים', אמר כי יפעל ברבנות הראשית לשמירה על ההלכה היהודית ועל המסורת: "בימים אלו כשהקיטוב בעם רק הולך ומחריף, על הרב הראשי להיות הגשר, לפעול בכל כוחו כדי לאחד את השורות ולא להרחיק, למצוא את הדרך לקירוב הלבבות ולא להרחקת הציבור מהמסורת, ובעזרת ה' נפעל לעשות זאת".

הדפסהוסף תגובה

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

ברוך דיין האמת: הגראי"ל שטיינמן זצ"ל
שחקני הכדורגל מאוכזבים מהמפלגות החרדיות
דרעי מדבר: ''אלי ישי הרס את מה שהרב עובדיה בנה''
יוסי מזרחי: "אמנון יצחק סילף את דבריי"
הראשון לציון הגר"י יוסף בארגנטינה
חסר לך דולר של הרבי בארנק?
עבור לתוכן העמוד

 

תשמישי קדושה  | קמיעות  | תפילין  | מזוזות  | קבלה מעשית | הלכה  | פאה או מטפחת | ברכת הצלחה | פרנסה  | פתרון חלומות |  ברכות להריון | ספר הרפואות הגנוז  | סגולות ישראל   | הרב ליאור עזרן |  שבע ברכות  | פרשת השבוע  |  שאל את הרב  | אסטרולוגיה  | אוצר הפנינים | סוכות  | לג בעומר | ראש השנה  | שבועות  | פורים  | טו בשבט  | חנוכה