תרומות
בקשות ברכות ופדיון נפש

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

 

היתר המכירה: סאגת המכתבים הסותרים

16/11/2014 07:30
הגר"ע יוסף. היתר מכירה למהדרין (הגדל)
הגר"ע יוסף. היתר מכירה למהדרין

בעיתון "יתד נאמן" פורסם מכתבם של חברי מועצת החכמים של ש"ס, האוסרים לציבור לרכוש פירות וירקות מתוצרת "היתר מכירה", בניגוד לדעת הגר"ע יוסף זצ"ל ● לאחר כמה שעות של לחצים כבדים, הכחישו הרבנים את חתימתם על המכתב: "הרב אינו זוכר שחתם" ● לאחר מכן פורסם מכתב שני, שלפיו בני התורה צריכים להחמיר - ושוב בניגוד לדעתו של הגר"ע יוסף ● הרב יעקב ששון: עסקנים מתפרנסים מהמאבק ב'היתר מכירה'

 

השבוע פירסם "יתד נאמן" מכתב בנושא הבוער ביותר - נושא השמיטה, בחתימתם של חברי מועצת החכמים של ש"ס. המכתב פורסם ביום ג', אז העיתון מופץ במהדורה חינמית של מאות אלפי עותקים וזוכה לרייטינג נרחב.

הגר"ש כהן והגר"ש בעדני, חתמו על המכתב האומר כי "בשנת השמיטה תשע"ה כל הרבנים שהתירו עד היום לא התירו לשמיטה הבאה, לכן אין לסמוך על היתר המכירה וצריך להשבית את הקרקע ולא לעשות שום עבודה בשביעית, ואין לקנות את הגידולים ממי שגידל בקרקע ארץ ישראל בשביעית אף אם מכר לגוי".

על המכתב חתמו גם רבנים זוטרים בציבור החרדי ספרדי, ביניהם כאלה שאינם מזוהים עם ש"ס, כמו הרב מוצפי, הרב צדקה והרב סופר.

מיד לאחר פרסום המכתב, החלה מהומה. הרבנים, בזה אחר זה, החלו לפרסם הכחשות, ולטעון באמצעות "מקורביהם" כי הם לא חתמו על המכתב הזה, וחלקם, כמו הגר"ש כהן, האשימו את העיתון בפרסום המכתב. "יתד נאמן משוגעים", התבטא הגר"ש, "למה פרסמו את זה", שהשתמע מדבריו כי אכן חתם על המכתב ורק זעם על הפירסום.

"מישהו זייף את המכתב", טען עוזרו האישי של הרב בעדני: "הרב לא חתם מעולם על נוסח כזה, שוחחתי עם הרב הבוקר והרב אמר לי בצורה מפורשת שלא חתם על הנושא של שנת השמיטה, הם כנראה לקחו חתימה של הרב מנושא אחר והדביקו אותה על המכתב המדובר".

אחד מבני ביתו הוסיף כי "שוחחתי עם הרב בדקות האחרונות, הרב אומר שמעולם הוא לא זוכר שחתם על מכתב מסוג זה, הוא לא זוכר שבאו אליו בנושא הזה, הרב לא פסק הלכה בעניין".

מנגד, מנכ"ל 'יתד נאמן', זליג אורלנסקי, טען בלהט בראיון ל'קול ברמה' כי המכתב שהתפרסם הוא אותנטי לחלוטין, והוסיף כי יש בידו את המכתב המקורי. לדבריו, יתד נאמן לא מפרסם מכתבים של גדולי ישראל לפני שאמיתות החתימות נבדקת מול הרבנים.

הרבנים "נזכרים" בחתימות

כמה שעות לאחר מכן, כשבני ביתם של הרבנים התעשתו, הוחלט להסביר לציבור הרחב כיצד הרבנים בכל זאת חתמו על המכתב, ועם זאת להסביר גם מדוע פורסמה הכחשה מיידית.

ראשיתו של הסיפור היא בשנת תשס"ח, ערב שנת השמיטה, כאשר הוציאו גדולי ישראל האשכנזיים מכתב מיוחד לבעלי הקרקעות ולחקלאים, מכתב שהיה ממוען אליהם בלבד. במכתב כתבו הרבנים על המצווה הגדולה שיש לבעלי הקרקעות לשמור את שנת השמיטה, ועל "היתר המכירה" שלדבריהם אין לו תוקף.

בחודש אלול האחרון הגיעו מחתימי המכתב לבתיהם של הרבנים הספרדיים עם תוספת של מספר שורות, והחתימו אותם שוב - בידיעה שהמכתב מיועד שוב לחקלאים בלבד.

כעת, לאחר שעברו מספר חודשים, פירסם 'יתד נאמן' את המכתב. אך לא כל המכתב, אלא רק שורות בודדות מתוך מכתב ארוך שיועד, כאמור, לחקלאים בלבד ולא לציבור. גם חתימות גדולי ישראל האשכנזים הוסרו, ורק חתימות הרבנים הספרדים הושארו, כהתרסה מול פסק ההלכה המפורסם של הגר"ע יוסף, להתיר תוצרת היתר מכירה ללא פקפוק.

לטענת מקורבי הרבנים, ההכחשה הנמרצת באה בעקבות כך שהחתימה לא היתה על השורות שפורסמו ב'יתד נאמן', אלא על מכתב ארוך יותר, שלא היה אמור לצאת לציבור הרחב.

"ברגע שמכתב ממוען לחקלאים הוא לחקלאים בלבד", אמר מקורבו של הגר"ש כהן, "מכתב שלא אמור לצאת לציבור הרחב. יש פסק לחקלאים ויש פסק לציבור. גם מרן הרב עובדיה יוסף כשהיה בא אליו חקלאי הוא היה אומר שעדיף לא למכור ולקיים את המצווה, אבל לציבור ברגע שנעשתה המכירה זה סיפור אחר, שבשעת הדחק בוודאי שמותר".

"הלכו אותם אנשים, לקחו שלוש שורות מתוך מכתב ארוך, פרסמו אותו לציבור בניגוד לדעת הרבנים, והפכו את זה למלחמה, עשו פה ספסרות מחתימותיהם של גדולי ישראל", הוא טוען.

הגר"ש כהן אף זעם על 'יתד נאמן': "את הדברים שאמר הרב על העיתון אתמול בערב הרב אמר בגלל השקר שבמכתב, הם לקחו את השלוש שורות מתוך מכתב שמיועד לחקלאים ופרסמו לציבור, הרב אמר שהם שקרנים ומטעים, מישהו כאן מנסה לפלג את הציבור הספרדי, ליטאים שמנסים לפלג את הרבנים, הרב עדיין כועס, ביתד יודעים זאת היטב".

השאלה הגדולה היא האם ישנה תורה נפרדת לחקלאים ותורה נפרדת לשאר העם, והאם חתימה על מכתב שלם אינה מאשרת מספר שורות מתוכו? הסיפור כולו, מריח ריח חריף של פוליטיקה - רבנים שלכאורה משנים את "פסקי ההלכה" שלהם בהתאם לרוח הזמן והמקום.

המכתב השני

הסערה שנוצרה גרמה להחמרה נוספת של יחסי ספרדים-אשכנזים בציבור החרדי, וסימן שאלה גדול ריחף על המשך היחסים בין הרבנים משני הצדדים. זאת לאחר שבתקופה האחרונה, גרם אריה דרעי לכך שהרב שלום כהן יתקרב מאוד להנהגה האשכנזית ליטאית, והוא אף קיבל את הכינוי "מרן ראש הישיבה" בהתאם לכינויו של הרב שטיינמן.

מזכיר מועצת גדולי התורה וסגן ראש עיריית בני-ברק הרב אברהם רובינשטיין נדבר עם העסקנים משני הצדדים וניסה למצוא נוסחה מוסכמת על כולם. המכתב החדש שקיבל את חתימותיהם של הרבנים הספרדים המועטים שהסכימו לחתום על המכתב, דיבר על "היתר מכירה" כעל היתר דחוק מאוד שלא מומלץ לבני התורה המהדרין, זאת בניגוד למכתב הקודם שהשתמע ממנו איסור גמור לכולם.

המכתב השני דיבר על "בני התורה והחרדים לדבר השם", אשר להם "ראוי ונכון להקפיד ולקנות פירות וירקות שאין בהם חשש שביעית כלל. כשם שמקפידים בכל ימות השנה לרכוש מוצרים בכשרות 'למהדרין' אע"פ שישנם הפרשי מחירים, ובפרט שכיום ב"ה כמעט ואין הפקעת מחירים בשנת השמיטה".

המכתב היה מתואם עם מרן הגר"ח קניבסקי, אשר התבטא כי מה שכתוב בו כי אכילת פירות וירקות ללא חשש קדושת שביעית זה כאכילת מהדרין בימי השנה, "זה עיקר התורה", כלשונו.

גם בסוף המכתב נאמר כי "אין כל שינוי מבחינה הלכתית בין שמיטה זו לשמיטות קודמות", ופירש זאת הגר"ח "היינו שמעולם הם לא אמרו שמותר וכפי שחתמו בעבר".

הרב ששון: "בעלי אינטרסים מחתימים את הרבנים"

מיותר לציין כי דעתו של הגר"ע יוסף מנוגדת לגמרי לכל רוח המכתב הנ"ל, וזאת למרות מכתבים שונים שכתב הגר"ע יוסף מתוך אילוצים פוליטיים, כמו בד"ץ בית יוסף וכדומה. הגר"ע יוסף עצמו רמז לכך, כשאמר "משה כועס עלי כשאני אומר ככה".

כזכור, בוידאו שפורסם בכדורי.נט, נראה נכדו של הרב עובדיה, הרב יעקב ששון, שואל את סבו מה דעתו בנושא היתר מכירה. הגר"ע יוסף השיב: "היתר מכירה הוא היתר גמור, היתר אמיתי".

הגר"ע אף עקץ את בנו, הרב משה, ואמר כי "משה כועס עליי כשאני אומר ככה. מבין, משה, אם הפרש של חצי שקל..."

הרב ששון אמר בתגובה "אני הייתי בשוק, יש הבדל גדול [במחירים, בין היתר מכירה לבין אוצר בית דין]".

הגר"ע יוסף חזר ואמר: "תעשה כמו שאומרים לך. היתר מכירה היתר אמיתי! מי שרוצה להפסיד כסף - שיפסיד".

ויש גם מסר להעביר לבת שלו, הגברת מלכה: "תגיד גם לאמא שלך, מלכה, שאני אמרתי שהיתר מכירה זה היתר אמיתי, מי שרוצה לעשות ככה.. לזרוק את הכסף שלו, שיקנה אוצר בית דין".

הגר"ע פנה שוב לנכדו, תוך שהוא לועג על אלו שלא סומכים על 'היתר מכירה': "תגיד להם כך שנינו בגמרא, מי שיש לו מעות הרבה ורוצה לאבדם יקנה כלי זכוכית, זה גם כן עסקה. יקנה אוצר בית דין, במקום כלי זכוכית יקנה אוצר בית דין, יש לו הרבה כסף רוצה לאבדם שיקנה אוצר בית דין".

בשלב זה הוא פנה לחברותא שלו, הרב אליהו שטרית: "יש לנו היתר מכירה - גמרנו, בשביל מה לשבור את הראש מאיפה לוקחים... למה?"

הוא היסב פניו לנכדו ואמר שוב, "תאמר לחברים שלך גם כן, רחמנות".

לסיום אמר הגר"ע בתקיפות: "ההיתר הוא היתר גמור, אפילו למחמירים, היתר גמור, לאמיתה של תורה, אין לי ספק בזה".

הרב ששון המככב בוידאו, אמר בראיון ל'קול ברמה' כי "יש נושא אחר מהנושא ההלכתי וזה פוליטיקה, יש אנשים שיש להם אינטרסים לעשות פוליטיקה מהנושא של 'היתר מכירה', הם הולכים ומחתימים רבנים על מכתבים. בפרט המכתב הזה שפורסם כעת, אני מתקשה להאמין שהם חתמו עליו, זה סגנון ילדותי, בוודאי שלא השתנה שום דבר בשנת השמיטה הזו".

הרב ששון מאשים: "אותם גורמים אינטרסנטים שיש להם כשרויות מהדרין, שכל המטרה שלהם היא לעשוק ולסחוט כסף מהאנשים הכי מסכנים בציבור שלנו, מבני התורה, גובים פי 2 ופי שלוש, מוכרים דברים של מחירי עלות פי כמה וכמה".

"אנחנו יודעים שיש כמות מצומצמת מאוד של רבנים ואנשים שמתפרנסים, עובדים שנה אחת בשבע שנים, מתפרנסים לשבע שנים בעושר גדול, והרב עובדיה זצ"ל אמר לי בעצמו 'כל התעמולה שעושים נגד היתר מכירה זה לא לשם שמיים, התעמולה הזו היא מחמת אינטרסים של בעלי ההכשרים שרוצים לעשוק את הציבור, רוצים לקחת מאתנו סכומים עצומים מאברכים מסכנים".

הדפסהוסף תגובה

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

ברוך דיין האמת: הגראי"ל שטיינמן זצ"ל
שחקני הכדורגל מאוכזבים מהמפלגות החרדיות
דרעי מדבר: ''אלי ישי הרס את מה שהרב עובדיה בנה''
יוסי מזרחי: "אמנון יצחק סילף את דבריי"
הראשון לציון הגר"י יוסף בארגנטינה
חסר לך דולר של הרבי בארנק?
עבור לתוכן העמוד

 

תשמישי קדושה  | קמיעות  | תפילין  | מזוזות  | קבלה מעשית | הלכה  | פאה או מטפחת | ברכת הצלחה | פרנסה  | פתרון חלומות |  ברכות להריון | ספר הרפואות הגנוז  | סגולות ישראל   | הרב ליאור עזרן |  שבע ברכות  | פרשת השבוע  |  שאל את הרב  | אסטרולוגיה  | אוצר הפנינים | סוכות  | לג בעומר | ראש השנה  | שבועות  | פורים  | טו בשבט  | חנוכה