תרומות
בקשות ברכות ופדיון נפש

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

 

כאוס בתנועת ש"ס

30/12/2014 14:10
נציגי ש"ס ברחבי הארץ מאיימים גם הם להתפטר (הגדל)
נציגי ש"ס ברחבי הארץ מאיימים גם הם להתפטר

לאחר מימוש איומו של אלי ישי וחשיפת "הקופסה השחורה", בה התבזה כבודו של הגר"ע יוסף, הגיש ח"כ הרב אריה דרעי את התפטרותו מהכנסת, ואיתו כל חברי הכנסת של ש"ס ● רבני מועצת החכמים עלו לביתו לשכנעו שלא לעשות זאת, אך ללא הצלחה ● הרב דוד יוסף: "ישי הוא חצוף שלא בוחל בשום אמצעים"

 

ח"כ אלי ישי שפרש מש"ס והקים מפלגה חדשה בראשות הרב מאזוז, איים כל הזמן לפתוח את "הקופסה השחורה" כלשונו שתגרום לאנשי ש"ס להזיע. השבוע הוא מימש את איומו, כאשר לערוץ 2 הגיעה קלטת ערוכה (עם חיתוכים גסים) ובה נראה הגר"ע יוסף מדבר על אריה דרעי.

 

בסירטון נראה משמשו של הרב, צבי חקק, מקריא לפניו גזרי עיתונים מתוך כתבתו של אבישי בן חיים, המדברת על שובו של אריה דרעי לפוליטיקה בתום תקופת הקלון ב-2008.

 

בן חיים עצמו התראיין לרדיו 'קול ברמה' וציין כי הדברים הוצאו מהקשרם לגמרי, ואף סולפו ע"י צבי חקק. בעוד בכתבה זועקת הכותרת כי אריה דרעי מסרב לדבר כעת על פוליטיקה ודוחה זאת לקיץ, ובהמשך הכתבה מצויין מפורשות כי דרעי התווכח עם אחיו, שלמה, שפתח מפלגה עבורו, ולא רצה זאת, הציג חקק לרב עובדיה מצג שווא המלמד כי דרעי מעוניין לחזור לפוליטיקה ואף מאיים על תנועת ש"ס, וכל זה בשמם של "מקורבי דרעי".

הוא הגדיל לעשות ואף רמז כי דרעי מכפיש את שמם של משה ויהודית, שהיו חביבים מאוד על הגר"ע יוסף, ומאשים את יהודית בכך שהיא "מכשפת" את האוכל שהיא שמה בצלחתו. הדברים שנשמעים הזויים, נועדו להציג את דרעי כאוייב. כשם שהדברים נראים בסירטון, שהוסרט ע"י הילדים בהוראת יהודית, כך התנהלו בני הבית במשך תקופה ארוכה, במשך כהונתו של ישי.

בנו של הרב, משה יוסף, אף ניסה לדובב אותו מול המצלמה, ולשאול אותו מהי דעתו על תהליך אוסלו, והאם דרעי פעל באופן עצמאי. הגר"ע אישר כי לא התערב בתהליך אוסלו, ואינו אוהב את דרעי המתנהל עצמאית, מול ישי המתייעץ עמו בכל ענין. הוא אף ציין כי דרעי התנהג כ"רשע" כאשר התערב בסכסוך משפחתי, ומינה את חתנו הרב טולדנו למשרה שחשק בה הרב צ'יקוטאי, חתנו השני המשתייך לציבור הכיפות הסרוגות ("בית של גויים").

מהסירטון עולה תמונה עגומה מאוד, המבזה מאוד את זכרו של הרב עובדיה. הרב מוצג בסירטון כאחד שדעותיו האישיות הושפעו ע"י בני ביתו וגזרי העיתונים שבחרו להציג לו תוך הוצאתם מהקשרם, וכאחד המנצל את תנועת ש"ס כאמצעי למינויים משפחתיים. הרב גם לא ענה תשובה ישירה על השאלה מדוע לא להחזיר לדרעי את הפיקדון, כפי שהבטיח, והתחמק בתואנה שח"כ ישי הוא בסדר גמור.

יו"ר ש"ס, אריה דרעי, מסר בתגובה על הדברים כי "דווקא בימים אלו שהציבור מצפה לאחדות, בחר האיש המכנה עצמו 'נאמן' להוציא קלטת שבה הקליט את מרן במחשכים כאחרון החתרנים, וניצל את האמון שניתן לו על ידי מרן. מר ישי רומס את כבודו של מרן אך ורק בשביל אינטרסים אישיים קטנוניים ומוכיח כי גם בחייו בגד באמון שהרב נתן לו".

התקשורת חוגגת

כצפוי, התקשורת חגגה על פרסום הדברים, והשתמשה בהם על מנת לנגח את ש"ס. למעט ידיעות אחרונות והאתר Ynet, כולם הוציאו את הדברים מהקשרם וציטטו את הגר"ע יוסף כאומר שדרעי גנב ולוקח שוחד. למעשה, הגר"ע לא אמר את הדברים הללו, אלא טען כי יש חלקים בציבור שמאמינים לבית המשפט שפסק כי דרעי גנב ולקח שוחד, ולכן הדבר יגרום לבריחת מנדטים.

בנוסף, פורסם איומו של ישי, כי הוא מחזיק בידו הקלטה נוספת בת שעתיים, בה נשמע דיון של מועצת חכמי התורה עם מינוי הרב דרעי ליו"ר ש"ס. לדבריו, הגר"ע יוסף מבקש מספר פעמים לדחות את המינוי אך לאחר לחץ שמופעל עליו קובע שדרעי ימונה.

בחדשות ערוץ 10 נחשפה שיחת טלפון בין אחיינו ומקורבו של אלי ישי, עובדיה שעשוע, לבין פעיל ש"ס, שהתקיימה לפני זמן מה. מקורב זה התפרסם כאשר בתום עצרת בחירות של ש"ס הסתבך שעשוע בקטטה, לאחר שהניף שלט תמיכה בדודו אל מול תומכים של דרעי. הוא הוכה, ופונה ברכבו של אלי ישי אל בית החולים הדסה עין כרם. חבריו דיווחו כי הוא סובל מזעזוע מוח ומאובדן זיכרון לטווח קצר. בתמונה שהופצה מבית החולים נראה שעשוע שוכב על מיטה ולידו אלי ישי המודאג, כאשר שעשוע לא נראה כאחד שנזקק לטיפול רפואי. הדבר העלה את החשד כי הסיפור בויים, ויצר לחינם חילול ה' בקנה מדה גדול.

בשיחת הטלפון נשמע שעשוע אומר לפעיל ש"ס כי בידו של אלי ישי הקלטות רבות, אשר יכולים להביך את ש"ס. הוא מאיים כי אם אלי ישי יהיה בלחץ, הוא יפרסם את ההקלטות בתקשורת (ישי מכחיש שהוא מפרסם הקלטת, ואף התנער מדבריו של אחיינו). לטענתו, אלי ישי והעבריין זאב רוזנשטיין הם "כמו משפחה", ונעזרים בהם בשעת הצורך מול המאיימים ברצח. כך או כך, הדבר הוכיח על כוונתו של ישי לפרסם את הקלטות, למרות נסיונות ההכחשה, והדבר נעשה אף על דעתו של הרב מאיר מאזוז, רבו של אלי ישי.

בני הגר"ע מגיבים

שעה קלה לאחר פרסום ההקלטה בחדשות ערוץ 2, התבטא הראשון לציון הרב יצחק יוסף ברמז על הנושא, והביע תמיכה מרומזת ביו"ר ש"ס אריה דרעי. יצויין כי במגבלות התפקיד בו הוא נמצא, אסור לו להתערב בפוליטיקה.

בשיעור שמסר בפתח תקווה, אמר הראשל"צ כי "כמו שמרן האבא זצוק"ל ידע לחזור בו בהלכה לפעמים, כך גם בהנהגה ובדעות על אנשים, והכל הולך אחר מה שנאמר בסוף - זו דעת תורה!" בכך רמז כי למרות התבטאויות קודמות של הגר"ע על דרעי, בזמן בו היו אנשים שדיברו רעות על דרעי באוזני הרב, בסופו של דבר הרב שינה את דעתו והמליך את דרעי, וזוהי השורה התחתונה.

בשעות הצהריים למחרת, עלו בניו של הגר"ע יוסף זצ"ל לציונו בבית הקברות בסנהדריה, לתפילה ובקשת מחילה וסליחה בעקבות ביזוי כבוד התורה.

בין העולים לציון נראו הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף, חבר מועצת חכמי התורה הגאון רבי דוד יוסף, רבי משה יוסף והרבנית עדינה בר שלום. בנו הגאון רבי אברהם יוסף בחר להחרים את התפילה המשפחתית, ככל הנראה בעקבות הפרסומים כי הרב דרעי דאג להכשיל אותו במירוץ לרבנות הראשית לישראל, על מנת שאחיו, הרב יצחק, יבחר לכהונת הראשון לציון.

במהלך התפילה במקום, תקף הגר"ד יוסף בחריפות רבה את ח"כ אלי ישי שפרש מש"ס. "אלי ישי הודח מש"ס בבושת פנים על-ידי אבא", אמר הרב דוד יוסף, "הוא חצוף שלא בוחל בשום אמצעים, הוא נאחז בקרנות המזבח, הוא עשה לנו הרבה עוגמת נפש".

בפתח דבריו, אמר הגר"ד יוסף: "באנו לכאן לבכות ולבקש סליחה על הביזיון הנורא שנעשה לזכרו של מרן האבא. אוי לנו שהגענו למצב כזה שאנחנו צריכים לבוא לפה על דבר כזה, הכאב נורא, על ביזיון כבוד התורה".

"אלו שעשו כך אין להם מחילה, אבל אנחנו הבנים, באנו להביע מחאה, יש לנו חובה להביע מחאה להביע את הכאב שלנו על מה שנעשה ואנחנו אומרים סליחה אבא, על ביזיון כבוד התורה שלך", הוסיף הרב דוד יוסף.

טלטלה: דרעי מתפטר מראשות ש"ס

כנקמה בערוץ 2 שפירסם את הקלטת, הלך ח"כ הרב דרעי אל ידידו הטוב משכבר הימים, הכתב אבישי בן חיים מערוץ 10, והפקיד בידיו את מכתב ההתפטרות שלו מש"ס. מהדורת החדשות בערוץ 10 פתחה בסיפור ההתפטרות, ולראשונה שמעו על כך חברי הכנסת מש"ס.

ההתפטרות הכניסה את כולם להלם ולסיחרור, וכותרות החדשות מאז עוסקות רק בפרשת ההתפטרות, כאשר כולם מבינים שש"ס ללא דרעי היא כגוף לא נשמה - אין מנהיג ראוי וסופה להתרסק. דרעי, ללא ספק, הצליח לשנות את סדר היום התקשורתי, כאשר הסירטון המדובר נשכח מלב.

מועצת חכמי התורה התכנסה בירושלים לאסיפה דרמטית, בביתו של הגר"ע יוסף - רח' הקבלן 45. יו"ר ש"ס שיגר להם את האיגרת, בה הוא מציע להתפטר מראשות התנועה, לאור ההדרדרות בסקרים של התנועה ובשל הסערה שפרצה סביב הקלטת.

"הכאב שפילח את לבי אתמול היה קשה יותר מפטירתו של מרן עובדיה יוסף זצ"ל", כתב, "הלב נקרע לאור חילול השם הנורא, ביזיון כבוד התורה והפגיעה בכבודו של מרן. לכן החלטתי לבוא מול מעלת תורתכם ולהחזיר את התפקיד שהטלתם עליי אל נא תקפידו עלי, תבינו אותי, אני לא יכול יותר לחיות בתחושה שבגללי יש מחלוקת וריב חלילה".

מועצת חכמי התורה החליטה בתום ישיבתה לדחות את מכתב ההתפטרות, והם עשו את דרכם לביתו לבקש ממנו לחזור מההתפטרות. דרעי לא היה בבית, אלא בקבר רשב"י בצפון, כמנהגו לברוח בעיתות מצוקה. אשתו, יפה, קיבלה אותם בבכי קורע לב.

חברי המועצת ניסו להשיגו בטלפון, אך הוא לא ענה. לאחר זמן מה כאשר דרעי ענה, הוחלט כי מחר תיפגש עמו מועצת החכמים.

דרעי הודיע כי הוא "מביע צער עמוק על שלא זכה לקבל את פני מרן נשיא המועצת וכן את פני חברי מועצת החכמים וחברי הכנסת בביתו, לאחר שלא היה בקרבת מקום ומשכך נמנע ממנו להגיע. אי"ה מחר ילך אל ביתם של חברי מועצת חכמי התורה".

בהודעה לפעילי ש"ס כתב: "אחי היקרים, חברי הכנסת והפעילים בכל רחבי הארץ, בלב כואב אני מבקשכם אל נא תיפול רוחכם, ואל ירך לבבכם. עליכם להבין, לאחר בזיון התורה וחילול ה׳ הגדול שהתרחש אתמול אינני מוכן עוד לפגיעה ולו הקטנה ביותר בדמותו ובמורשתו האדירה של רוענו מרן זצ"ל, לא קל לי עם הצעד הזה, אבל אני עושה זאת בלב שלם ונקי, כאשר ברור הדבר כי על כף המאזניים מונח כבודו של מרן זצ"ל.

"תנועת ש״ס שיסד מרן זצ"ל חזקה מכל מאורע כזה או אחר וחזקה מכל אישיות פרטית, בטוחני כי תנועת ש"ס תמשיך בכל העוצמה ומרן משמים ממשיך ומלווה את כל פעולותיה. מרן חי וקיים!"

גם חברי הכנסת מתפטרים

עדיין לא ברור האם מדובר בספין פוליטי או במהלך אמיתי, אך לכולם ברור שלאריה דרעי נמאס, נמאס מהמתקפות נגדו ומהמחלוקת בתוך ש"ס ובציבור החרדי בכלל.

"אני לא ידעתי על ההתפטרות עד ששמענו את זה בתקשורת", אומר אחד האנשים הקרובים ביותר לאריה דרעי: "דיברתי אתו במהלך היום מספר פעמים ולא דמיינתי שבערב הוא יבקש להתפטר, אריה לא שיתף אף אחד".

לדברי המקורב: "אריה דרעי הוא בן-אדם, לפני הכל, עוד לפני שהוא פוליטיקאי. מה שהוא עבר בשבועות האחרונים זה רצח אופי, פשוט רצחו נפשית את אריה דרעי, הוא מיואש, נמאס לו, הוא נרדף. נכון שיהיו כאלו שיטענו שמדובר בניסיון להפוך את דרעי לנרדף אבל זו האמת".

גם חברי מועצת חכמי התורה וחברי הכנסת לא האמינו שמדובר בצעד אמיתי, אך רעייתו יפה דרעי הודיעה לרבנים שלבעלה באמת נמאס. "קשה לו במצב הנוכחי", אמרה לרבנים שהודיעו לה כי הם מחייבים אותו להישאר.

"אריה היה שבור", מספר אחד מחבריו הטובים שטוען שידע על המכתב שעות קודם הפרסום: "אריה כתב את המכתב בדמעות, הוא הבין שזה הסוף, גם כעת הוא יבקש מהרבנים לעזוב את התפקיד, הוא שבור, נמאס לו כל היום להתעסק במחלוקות, להתעסק במריבות בתוך הציבור. מה ששבר את גב הגמל זו הקלטת שפורסמה. זה פגע באישתו יפה ובבני ביתו".

לדבריו: "לא מדובר בספין, זה אמיתי. אתם בתקשורת תכתבו שזה ספין, אבל דרעי מתכוון לפרוש. הוא יתעקש לעזוב. מי ששמע אותו ביממה האחרונה מבין שהוא התייאש ורוצה לעזוב הכל, לחזור לחיים פרטיים".

גם בקרב חברי הכנסת כולם בתמימות דעים שדרעי חייב להישאר. "כולנו אמרנו למועצת פה אחד שנתפטר אם אריה מתפטר", מספר הבוקר ח"כ איציק כהן: "אמרנו שאין מצב למנות יושב ראש אחר, אנחנו נתפטר אחריו. מקווה שהמועצת תצליח לשכנע אותו להישאר, יש פה הרבה רגש משפחתי".

"זהו יום עצוב", מסכם אחד מיועציו של דרעי, "כנראה שאנחנו נפרדים היום מהמנהיג של ש"ס, מנהיג שעבר חודשים קשים של השפלה, חודשים של סבל ומתקפות, הוא נשבר".

"זהו יום קשה. יום שמעמיד בסימן שאלה את כל המפעל האדיר הזה של מרן ותנועת ש"ס, על כל מוסדותיה ואגפיה, וכל המפעלים האדירים של העולם התורה הספרדי. רגע מאוד קשה", אמר ח"כ יצחק כהן ל'חדרי חרדים'.

• האם עלתה אמש בישיבת מועצת החכמים אפשרות להחליף את דרעי כיו"ר ש"ס?

"לא ולא. לאריה דרעי אין תחליף, וכדי להמחיש את זה כל חברי הכנסת הודיעו שאם הוא הולך כולם הולכים. לאריה דרעי אין תחליף ואין מנהיג אחר שיכול להתמנות במקומו".

• מה הייתה תגובתם של חברי מועצת החכמים להקלטות שפורסמו?

"נשיא מועצת חכמי התורה חכם שלום כהן, נתן שיעור בנושא פרשת העגל, ושם יכולת להבין הכל. מתוך השיעור כל הנוכחים הבינו דברים קשים מאד. לאחר מכן בקשו חברי מועצת חכמי התורה שנעלה עימם לביתו של אריה דרעי".

חה"כ כהן מספר עוד: "מאתמול, פניתי מספר פעמים לאריה, ואני עושה כל מאמץ שחלילה לא יקרה שהקברניט של הספינה נוטש אותה בלב ים, וכל הצוות יעזוב איתו. הוא לא עוזב לבד".

כהן מבהיר: "מי שחשב שהוא יכול לפגוע בש"ס עם הקלטות טועה. פרישתו של דרעי היא סכנה לעולם התורה בכלל, ולציבור הספרדי בפרט".

המקובל הרב יעקב עדס, בנאומו בעצרת על קבר הגר"ע יוסף בסנהדריה, אמר כי "ש"ס הוקמה על תקן אינסטלוטרים", אמר, "כדי לעצור את הנזילות של הכספים שנגנבים לתיאטראות. חבר כנסת זה מקצוע בזוי, אבל אין ברירה, הוא דומה לאדם שמתקן ביוב דולף. אמנם עשה מעשה גדול, אבל הצחנה נשארת עמו שבוע.

"דרעי הוכנס לכלא כיון שהקים בתי מדרשות. אך משום שדעתו בענין ארץ ישראל קרובה לדעתם של מקבלי ההחלטות, הוא קיבל מעט שנים יחסית. אם היה ימני בדעותיו היה מקבל מאה שנה".

גם נציגי ש"ס בעיריות מאיימים להתפטר

עשרות מבכירי נציגי תנועת ש"ס ברשויות המוניציפאליות ברחבי הארץ פנו במכתב מיוחד ליו"ר המפלגה, ח"כ אריה דרעי, בבקשה לבטל את התפטרותו ולהמשיך להוביל את המפלגה בבחירות הקרובות.

הנציגים מציינים במכתבם: "קמו אנשים חטאים שעליהם נאמר מהרסייך ומחריבייך ממך יצאו, ומעיזים לפעול נגד התנועה הקדושה ולהשתמש בשמו של מרן ולהוציא שיחות מתקופות שונות".

את המכתב העבירו בשעה האחרונה הנציגים בפגישתם עם נשיא 'מועצת חכמי התורה', הגר"ש כהן.

בין החתומים על המכתב סגו ראש העיר ירושלים צביקה כהן, סגן ראש עיריית אלעד צוריאל קריספל, מ"מ ראש עיריית פתח תקווה אוריאל בוסו, שלמה עזרן מ"מ ראש העיר אופקים, אבנר עמר ממודיעין עילית ועוד.

הדפסהוסף תגובה
תגובות
1. אורח (31/12/2014 18:36:03)

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

ברוך דיין האמת: הגראי"ל שטיינמן זצ"ל
שחקני הכדורגל מאוכזבים מהמפלגות החרדיות
דרעי מדבר: ''אלי ישי הרס את מה שהרב עובדיה בנה''
יוסי מזרחי: "אמנון יצחק סילף את דבריי"
הראשון לציון הגר"י יוסף בארגנטינה
חסר לך דולר של הרבי בארנק?
עבור לתוכן העמוד

 

תשמישי קדושה  | קמיעות  | תפילין  | מזוזות  | קבלה מעשית | הלכה  | פאה או מטפחת | ברכת הצלחה | פרנסה  | פתרון חלומות |  ברכות להריון | ספר הרפואות הגנוז  | סגולות ישראל   | הרב ליאור עזרן |  שבע ברכות  | פרשת השבוע  |  שאל את הרב  | אסטרולוגיה  | אוצר הפנינים | סוכות  | לג בעומר | ראש השנה  | שבועות  | פורים  | טו בשבט  | חנוכה