תרומות
בקשות ברכות ופדיון נפש

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

 

אבד חסיד מן הארץ: מוהרא"ש איננו

6/02/2015 09:30
אבד חסיד מן הארץ: מוהרא"ש איננו (הגדל)

נצחו אראלים את המצוקים: הגאון רבי אליעזר שלמה שיק זצ"ל, הצדיק מיבנאל המכונה מוהרא"ש, הלך לעולמו בחטף, והוא בן שבעים וחמש בפטירתו ● עם היוודע השמועה, ירד אבל כבד על חסידיו הרבים ביבנאל 'עיר ברסלב' בה התגורר, ובמרכזי ברסלב שהקים בארצות הברית ובארץ הקודש ● 'כדורי.נט' עם קוים לדמותו

ברוך דיין האמת: ביום שישי י"ז בשבט ה'תשע"ה, ערב שבת קודש לסדר "ומשה עלה אל האלוקים", פרשת יתרו, בסביבות השעה 8:15 (שעון ישראל) הסתלק לשמי מרום כ"ק אדמו"ר הרב אליעזר שלמה שיק זצ"ל, המכונה מוהרא"ש, לאחר הידרדרות חמורה במצבו. הלווייתו תצא ביום ראשון בערב (19:00) מבית הכנסת הגדול ביבנאל.
 
בשעות שקדמו לפטירה כינס מוהרא"ש זצוק"ל את בני משפחתו סביב מיטתו בבית החולים במנהטן וביקש שישירו ניגוני התעוררות ודבקות, ביניהם "אשת חיל" בניגון ברסלב המפורסם. הניגונים נמשכו שעות עד שמוהרא"ש סימן בידו לכולם לצאת מחדרו ונשמתו הסתלקה בקדושה ובטהרה.
 
לאחר מכן הועברה המיטה אל מתיבתא "היכל הקודש" דחסידי ברסלב בבורו פארק ארה"ב והונחה במרכז בית המדרש לקול בכיותיהם העצומות של מאות התלמידים אשר הספיקו להתכנס במקום. בשעות הבוקר (שעון ארה"ב) נערכה הטהרה במקווה שבתוך בניין הישיבה ולאחר מכן בסביבות השעה 11:00 הועברה המיטה בליווי המונים מתלמידי הצדיק אל בית הלוויות "שומרי החומות" הנמצא בסמיכות של כמה רחובות מבניין הישיבה, שם שכנה מיטתו של הצדיק במשך השבת.

מוהרא"ש (ר"ת: מורינו ורבינו הרב רבי אליעזר שלמה) נולד בכ"א באייר ה'ת"ש (29 במאי 1940) בארץ ישראל, לאחר שהוריו הרב מנחם זאב שיק מטאקאי והרבנית מלכה, ברחו מהונגריה בתחילת השואה, וגדל בירושלים.
 
בילדותו למד בתלמוד תורה "עץ חיים" בירושלים. בבר המצוה קיבל את ברכתו של האדמו"ר רבי אהרן מבעלזא זי"ע אשר אמר עליו באופן נדיר כי "יהיה גדול בישראל". לאחר מכן עבר יחד עם משפחתו להתגורר בארה"ב, שם היה מקורב לאדמו"ר רבי יואל מסאטמר זי"ע שהיה החברותא של אביו, לאדמו"ר רבי יקותיאל יהודה הלברשטאם מצאנז-קלויזנבורג זי"ע ולרבנים נוספים.
 
בבחרותו למד בישיבתו של האדמו"ר מקאשוי זי"ע ולאחר מכן שקד על לימוד התורה במשך חמש שנים בישיבתו של הגאון רבי משה פיינשטיין זי"ע, מגדולי הפוסקים בדור האחרון.
 
בחורף תשי"ז כאשר היה מוהרא"ש זצוק"ל בגיל 16 וחצי, התקרב לחסידות ברסלב, שהייתה אז קטנה בהרבה מכפי שהיא כיום ובלתי מוכרת בעולם באופן כמעט מוחלט. הוא נתקל בספר "משיבת נפש" שלוקט על ידי רבי אלתר מטעפליק זי"ע מכתביהם של רבינו נחמן מברסלב זי"ע ותלמידו רבי נתן מברסלב זי"ע, והספר עורר אותו להתקרב לחסידות ברסלב.
 
כשראה את הקושי להשיג ספרים נוספים של ברסלב ואת מחירם הגבוה החליט שלאחר חתונתו ידפיס את ספרי רבינו נחמן מברסלב זי"ע באלפי עותקים וכך יפרסם את האור הנפלא ליהודים נוספים. ואכן בהמשך החל להדפיס את ספרי חסידות ברסלב בעשרות אלפי עותקים במחיר השווה לכל נפש.
 
בתאריך י"א בשבט ה'תשכ"ב, בגיל 21, נישא מוהרא"ש זצוק"ל למרת יחנא שפרה בת האדמו"ר מקוסון זצ"ל. את סידור הקידושין ערך הגאון רבי משה פיינשטיין זי"ע.
 
בשנת ה'תשכ"ד, שנתיים לאחר נישואיו, החלו להגיע אליו בחורי ישיבות ואברכים על מנת לבקש חיזוק, אז גם החל לכתוב מכתבי חיזוק אשר בהמשך הפכו לסדרת ספריו המרכזית שו"ת "אשר בנחל" המונה למעלה מ-350 כרכים.
 
בשנת ה'תשכ"ה החל להדפיס ולהפיץ את ספרי רבינו נחמן מברסלב זי"ע בכמויות גדולות מאוד ובמחירי קרן. בשנים אלו נפתח לראשונה בשדרה ה-16 בשכונת בורו פארק בארה"ב בית מדרש של חסידי ברסלב, מוהרא"ש זצוק"ל היה ממקימיו ומחשובי האברכים שהתפללו בו ואף מסר שם שיעור בתורת ברסלב בכל שבוע שמשך אליו מקורבים רבים שהתחזקו מדיבוריו ודרשותיו.
 
בשנת ה'תשכ"ו נסע בפעם הראשונה לציונו של רבינו נחמן מברסלב זי"ע באומן, כאשר בתקופה זו ובשנים שלאחר מכן הנסיעה למקום הייתה אסורה עקב השלטון הקומוניסטי במדינה. בנסיעתו אז מארה"ב לאומן שבאוקראינה עבר דרך ארץ ישראל ונפגש שם לראשונה עם חשובי חסידי ברסלב וביניהם ר' אליהו חיים רוזן, ר' שמואל הורוביץ ור' לוי יצחק בנדר. מאז החל הקשר ההדוק בינו לבין הרב בנדר שנמשך במשך שנים רבות.
 
כשחזר לארה"ב המשיך בהדפסת והפצת ספרי ברסלב בעשרות אלפי עותקים, ובשנת ה'תשל"ג החל להדפיס גם ספרי חיזוק שכתב בעצמו מתוך תורתו של רבינו נחמן מברסלב ותלמידיו הקדושים זי"ע. ספריו הראשונים שהודפסו הם "קריאת שמע שעל המיטה" עם פירוש מיוחד, ספר "ארך אפיים" שגרם להתעוררות גדולה ולהתקרבותם של אלפים, וכן ספר "אשר בנחל" שהפך לאחר מכן לסדרת ספריו המרכזית.
 
בתחילת שנת ה'תשל"ז הקים מוהרא"ש זצוק"ל בית מדרש בבורו פארק בשדרה ה-9, ואז נוסדה קהילת "היכל הקודש – חסידי ברסלב" שבהמשך התרחבה והפכה לקהילה המונה אלפי תלמידים בכל רחבי העולם.
 
באותה תקופה היה מגיע מארה"ב לביקורים בריכוזי תלמידיו שהיו פרוסים בירושלים, בני ברק, טבריה ובעיקר בצפת - שם הוקם בית מדרש של "היכל הקודש" עוד לפני שיבנאל הפכה לעיר ברסלב ומרכז הקהילה.
 
בשנת ה'תשמ"ו (1986) נכנס מוהרא"ש זצוק"ל להתיישב ביבנאל ומאז גם דבק בו הכינוי "הצדיק מיבנאל". עימו הגיעו משפחות נוספות מחסידי ברסלב והמקום הפך למרכז קהילת חסידי ברסלב ולעיר ברסלב בגליל התחתון. כיום מתגוררים ביבנאל עיר ברסלב כ-400 משפחות מחסידי ברסלב ובמקום פועלים מוסדות חינוך גדולים, ישיבות, כוללים, בית מדרש הפעיל 24 שעות ביממה ובית תבשיל גדול שם מוענקים כ-1000 מנות אוכל ביום לנזקקים וגם לכאלו שאינם. בשנת ה'תשע"ב נחנך ביבנאל בית הכנסת הגדול והמפואר של חסידי ברסלב שהפך לסמל של המקום ולאתר תיירות פופולרי.
 
אלפים נוספים מתלמידיו של מוהרא"ש זצוק"ל מתגוררים ברחבי ארץ ישראל, ובתי מדרש של "היכל הקודש" קיימים גם בבני ברק, אשדוד, בת ים, אשקלון, באר שבע, תל אביב,  ובמקומות נוספים. גם בארצות הברית, בה התגורר מוהרא"ש זצוק"ל בעצמו במהלך רוב השנה, מתגוררים מאות משפחות של תלמידיו. בית המדרש המרכזי שמעליו התגורר שוכן בשכונת בורו פארק בברוקלין, ובתי מדרש נוספים קיימים גם במונרו, מונסי ובוויליאמסבורג.
 
הותיר אחריו חמישה ילדים ואשתו הרבנית יחנא שפרה בת סאסיא שמצבה הרפואי קשה וזקוקה לרחמי שמים מרובים.
 
ירושתו העיקרית היא אלפי ספריו וביניהם סדרת הספרים המרכזית "אשר בנחל" המונה כ-350 כרכים. "השארתי אחריי ירושה גדולה והם שו"ת "אשר בנחל" שמסתכם כבר עד השנה הזו בלמעלה משבעים אלף מכתבים", כתב מוהרא"ש זצוק"ל ארבעה ימים לפני הסתלקותו. "ולכן אני מבקש את כל אנשי שלומינו: תעזרו לי שייצא כל חלקי שו"ת "אשר בנחל" לאור עולם, כל אחד שיקח על עצמו כמה כרכים להדפיס את זה, וזה הירושה היחידית שהשארתי ממני".
 
ספרים נוספים של מוהרא"ש:
 
שאלות ותשובות בחסידות ברסלב - אלפי שאלות ותשובות בכל תחומי החיים.
 
אוצר הקונטרסים - סדרה בת 32 כרכים המכילה כ-1000 קונטרסים. בנוסף, לוקטו מהסדרה קונטרסים המדברים על אותו נושא בכרכים מיוחדים: אוצר הקדושה, אוצר החיים, אוצר הסבלנות, אוצר לנשים, אוצר חינוך הילדים, אוצר שלום בית, אוצר הרפואות, אוצר לבחורי ישיבה, אוצר ראש השנה, אוצר הפרנסה, ועוד.
 
פעולת הצדיק - קורות חייו של רבי נחמן מברסלב.
 
שפת הנחל - פירוש על ספר ליקוטי מוהר"ן של רבי נחמן מברסלב.
 
זאת התורה - דרושים על סדר פרשיות השבוע.
 
שיחות מוהרא"ש - שיחות וסיפורים שנאמרו לתלמידי "היכל הקודש", 15 כרכים.
 
נהרי אפרסמון - פירוש על סיפורי מעשיות של רבי נחמן מברסלב.
 
סידור "עת רצון" - ביאור על סידור התפילה.
 
22 פירושים שונים על פרקי אבות - "אהבת אבות" "חסדי אבות", "מגן אבות" ועוד.
 
תוך הנחל - שיחות על פרשות השבוע.
 
קדושת ישראל - אינדקס של נושאים שונים הקשורים לתיקון הברית.
 
ארך אפיים - ספר המדבר מעניין הסבלנות.
 
אילן החיים - שיחות מוסר בעניין ניצול הזמן.
 
דיבורי מוהרא"ש - נערך מתוך שיעוריו ביידיש, בתרגום לעברית.
 
תוך הנחל - סדרת ספרים וחוברות משיחותיו בשבת. הסדרה יוצאת לאור החל משנת תשמ"ו במהדורות שונות, בהן בחוברות שבועיות. את חלק מהדרשות ניתן לקרוא באתר 'כדורי.נט' מידי שבוע.

הנהגת התלמידים

הרב שיק הנהיג את תלמידיו על פי דרכו של רבי נחמן מברסלב בדגש על כמה נקודות עיקריות:

הקפדה על "שלום בית": חשיבות ההרמוניה והכבוד ההדדי בחיי הנישואין (על פי שיחות רס"ג-רס"ד בשיחות הר"ן).

לימוד יומי קבוע בחמישה עשר מקורות תורניים: חומש, רש"י ותרגום אונקלוס של פרשת השבוע; תנ"ך; משנה; תלמוד בבלי; תלמוד ירושלמי; תוספתא; מדרש רבה; מדרש תנחומא; רמב"ם; טור; שולחן ערוך; זוהר; תיקוני זוהר; ליקוטי מוהר"ן; ליקוטי הלכות (על פי שיחות כ"ח ו-ע"ו בשיחות הר"ן וקונטרס סדר-דרך-הלימוד).

לימוד נרחב בכתבי רבי נחמן, בבקיאות ובעיון. הרב שיק תיקן לוח לימוד שבעזרתו מסיימים את לימוד הספר ליקוטי מוהר"ן מדי חודש.

הפצה: עידוד תלמידיו להפיץ לרחובות את ספרי ברסלב במחיר הקרן, וכן את הקונטרסים שחיבר.

הקפדה על "כיבוד הורים": אף שחלקם הגדול של תלמידיו הם חוזרים בתשובה ממשפחות חילוניות, מורה הרב שיק לתלמידיו להימנע ככל האפשר ממחלוקות עם ההורים ובני המשפחה ולקרבם בדרכי נועם.

מראה חיצוני: חליפה ארוכה ומגבעת, פאות מסולסלות ולא מפוזרות (על פי ליקוטי מוהר"ן חלק א' סימן קכ"ז, חיי מוהר"ן סימן תק"ז).

התקף הלב בתשע"ב

לפני כשלוש שנים, בניסן תשע"ב עבר הרב שיק התקף לב חמור וניתוח לב פתוח. לאחר תקופת שיקום קצרה הוא שב לתפקד.

שנה לאחר מכן סיפר מוהרא"ש לבנו: "הרבי מליובאוויטש זי"ע עמד מעל ראשי וליטף את ראשי ואמר כמה פעמים 'אל תפחד אתה תצא מזה, אני דואג עבורך שהכל יעבור, אתה תצא מזה'".

את הדברים, כאמור, הוא סיפר לבנו הרה"ח ר' משה שיק - רב בית המדרש "היכל הקודש" במונסי, במוצאי שבת-חול-המועד, וביקש במפתיע לנסוע יחד עימו אל ציוני האדמו"רים מליובאוויטש הרבי הריי"צ וחתנו הרבי האחרון מחב"ד זי"ע. לשאת תפילה בחשאי.

הרב שיק הסביר, "בדיוק לפני שנה, קיבלתי התקפת לב, בשעה 1:35 באמצע הלילה, ועכשיו אני בא פה לתת תודה להקדוש-ברוך-הוא על הנס. הסיבה שאני נוסע להודות דווקא בציון הזה היא בגלל שבעת הניתוח, כאשר הייתי בהרדמה כללית, ראיתי במשך כל זמן הניתוח את הרבי מליובאוויטש זי"ע עומד מעל ראשי ומלטף את ראשי ואומר כמה פעמים 'אל תפחד אתה תצא מזה, אני דואג עבורך שהכל יעבור, אתה תצא מזה'. זו הסיבה שבדיוק באותה השעה שקיבלתי את התקפת הלב, אני בא להודות להקדוש-ברוך-הוא במקום הזה, שכן היה להרבי זי"ע חלק בהצלת חיי".

"גאון הגאונים"

הרב אליעזר ברלנד מנהיג קהילת 'שובו בנים', דיבר השבוע עם בנו של מוהרא"ש, ואמר כי מוהרא"ש הוא "הראש של כל ברסלב, דור רביעי מהמהר"ם שיק. הוא גאון הגאונים, הכי גאון בדור. בלילה אחד הוא כותב ספר שלם שבו הוא מביא מכל הש"ס, מכל המדרשים ומכל הזוהר, אין דבר שהוא לא יודע. רואים את זה בספרים שלו. הוא הראש של כל ברסלב ולכן קוראים לו מוהרא"ש".

הוא הוסיף לספר לבנו של מוהרא"ש: "אני ואבא חברים בלב ובנפש כבר 40 שנה, משנת תשל"ג זה בדיוק 42 שנה".

הרב משה שיק סיפר כי אביו לא רוצה לקחת שום טיפול, הוא אומר שכל החיים שלו חיכה ליום הזה (!) והוא שמח ומוכן ללכת, ועל כך הגיב הרב ברלנד: "איזה נחישות, איזה תקיפות, איזה נאמנות לדרך. באמת כמו אבא לא היה ולא יהיה. נתפלל שאבא יאריך ימים, הוא הצדיק הכי גדול בדור. בחיים הוא לא הרשה לרופאים לגעת בו וגם עכשיו כך. אבא הוא הברסלב'ר האמיתי אמיתי, זה אבא. ברסלב אמיתי שהולך בדרכים של רבי נחמן זה רק אבא".

בעבר התבטא זקן המקובלים, הגר"י כדורי זצוק"ל, כי מוהרא"ש היה בבחינת משיח, ועל כך דיווחנו כאן בהרחבה.

הדפסהוסף תגובה

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

ברוך דיין האמת: הגראי"ל שטיינמן זצ"ל
שחקני הכדורגל מאוכזבים מהמפלגות החרדיות
דרעי מדבר: ''אלי ישי הרס את מה שהרב עובדיה בנה''
יוסי מזרחי: "אמנון יצחק סילף את דבריי"
הראשון לציון הגר"י יוסף בארגנטינה
חסר לך דולר של הרבי בארנק?
עבור לתוכן העמוד

 

תשמישי קדושה  | קמיעות  | תפילין  | מזוזות  | קבלה מעשית | הלכה  | פאה או מטפחת | ברכת הצלחה | פרנסה  | פתרון חלומות |  ברכות להריון | ספר הרפואות הגנוז  | סגולות ישראל   | הרב ליאור עזרן |  שבע ברכות  | פרשת השבוע  |  שאל את הרב  | אסטרולוגיה  | אוצר הפנינים | סוכות  | לג בעומר | ראש השנה  | שבועות  | פורים  | טו בשבט  | חנוכה